• 94/09/10 - 12:55
  • 8
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
نخست وزیر مجارستان با حضور در دانشگاه تهران خبر داد

اعطای 100 بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی از سوی دولت مجارستان/ برنامه ریزی تحصیلی مشترک بین دانشگاه های دو کشور

نخست وزیر مجارستان با تاکید بر همکاری بین ایران و مجارستان از طریق برنامه ریزی تحصیلی مشترک بین دانشگاه ها گفت: وزرای امور خارجه دو کشور این موضوع را تأیید کرده اند. در این راستا تصمیم گرفته ایم امسال تعداد 100بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی اعطا کنیم تا با هزینه دولت مجارستان در این کشور به تحصیل بپردازند.

نخست وزیر مجارستان با تاکید بر همکاری بین ایران و مجارستان از طریق برنامه ریزی تحصیلی مشترک بین دانشگاه ها گفت: وزرای امور خارجه دو کشور این موضوع را تأیید کرده اند. در این راستا تصمیم گرفته ایم امسال تعداد 100بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی اعطا کنیم تا با هزینه دولت مجارستان در این کشور به تحصیل بپردازند.

به گزارش خبرنگار « وبدا» ویکتور اوربان در مراسم رونمایی از سردیس ابن سینا و سملوایز پزشک مشهور مجارستانی در تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این که لحظه برجسته سفر ما به ایران حضور در دانشگاه علوم پزشکی تهران است، گفت:اگر در مجارستان از مردم بپرسید چه چیزی آنها را مجاری می‌کند، بیشتر آنها از فرهنگ خود نام خواهند برد، مجاری‌ها به زبان مجاری صحبت می کنند و به فرهنگ مجاری معتقدند، این یک موضوع کمیاب در اروپا است.

وی با اشاره به اینکه مجارستان یک دولت پیشرفته دارد، اذعان کرد: اگر چه ساختار کشور مجارستان با ساختار اسلامی کشور ایران متفاوت است اما اگر شما مجاری صحبت می کردید یا می توانستید زبان مجاری را متوجه شوید، می توانستید بشنوید سرود ملی ما  دعایی است که با نام خداوند آغاز می شود. این در حالیست که قانون اساسی مجارستان نیز با نام خداوند شروع می شود.

نخست وزیر مجارستان با اشاره به این که دانشی را که با خود از شرق آورده ایم از طریق روش مجاری با عملی بودن دانش غربی پیوند زده ایم، گفت: زمانی که شعر یک شاعر ایرانی را ترجمه می کنیم، کتاب های مسافران مجاری را که در قرن های 18 و 19 به ایران آمده اند مطالعه می کنیم یا خدماتی را که از ایران به مجارستان آمده است مرور می کنیم ، بخش‌های بیشتری از هویت خود را درک می کنیم.  این نشان می دهد چرا امروز پس از گذشت 150 سال از فوت دکتر سملوایز، دانشگاه تهران با کمک ما اولین مجسمه سملوایز را رونمایی می کند.

نخست وزیر مجارستان با اشاره به همزمانی رونمایی از مجسمه ابن سینا و سملوایز در دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افتخار می کنم مجسمه دکتر سملوایز به عنوان نجات دهنده مادران، همزمان با مجسمه پادشاه پزشکان رونمایی می شود.

وی با اشاره به این که پس از انجیل کتاب قانون ابن سینا  جزو اولین کتاب های چاپ شده در مجارستان بود که در تیراژ بالا به چاپ رسید،گفت: البته این سرعت در چاپ، تعجب آور نبود زیرا مردم و پزشکان در اروپا از کتاب قانون می آموختند چگونه باید مریضان را معالجه و درمان کنند.

اوربان با اشاره به این که حفظ سنت ها باعث شد که اروپا بتواند علم خبرگان قدیمی را کسب و آن را به‌تدریج به‌روز کند، عنوان کرد: این مسائل و حضور ما نشان می دهد چرا ما در کنار هم و در این سالن جمع شده ایم تا بزرگداشت پزشکی را که 170سال پیش از بوداپست به وین رسید، گرامی بداریم.

وی با اشاره به روحیه دکتر سملوایز افزود: سملوایز مانند همه مجاری ها تفکر انقلابی داشت و تلاش کرد که با دانش و تجربه خود دلیل تب زایمان را که باعث مرگ مادران زیادی می شد کشف و از فوت مادران جلوگیری کند. سملوایز سیستمی را پیشنهاد داد که پزشکان تنها با شستن دست ها توانستند بیش از 30 درصد از فوت مادران را کاهش دهند.

اوبان ادامه داد: البته او با وضع این مقررات جدید، با مشکلاتی نیز روبه‌رو و باعث شد اختلافات زیادی در میان سایر پزشکان ایجاد شود و پزشکان با او مخالفت‌های زیادی کردند. به همین دلیل نیز نه تنها زندگی تلخی را سپری کرد بلکه نتایج کارش  پس از مرگ او تأیید شد.

رونمایی از مجسمه ابن سینا و سملوایز نماد همکاری ایران و مجارستان

نخست وزیر مجارستان با اشاره به رونمایی از مجسمه ابن سینا و سملوایز خاطرنشان کرد: امروز از مجسمه دو پزشک بزرگ رونمایی می‌کنیم که تلاش کردند تأثیرات مهمی در دنیای پزشکی داشته باشند.شباهت بین این دو پزشک در کمک به مردم بود. لذا  رونمایی از این دو مجسمه تنها به معنی یادبود نیست بلکه هیئتی از دولت های دو کشور ایران و مجارستان را دور هم جمع کرده و نماد همکاری بین ایران و مجارستان است.

وی با بیان اینکه دانشجویان پزشکی زیادی در مجارستان در حال تحصیل هستند، اضافه کرد: در سال‌های گذشته تعداد زیادی از دانشجویان پزشکی ایرانی در مجارستان تحصیل کرده‌ و تاکنون حدود 4هزار ایرانی از دانشگاه علوم پزشکی مجارستان فارغ‌التحصیل شده‌اند و یک هزار و 116 دانشجوی دیگر نیز در حال تحصیل هستند که بیشتر در دانشگاه سملوایز تحصیل کرده‌ یا تحصیل می‌کنند.

اوربان قدم بعدی همکاری های بین دو کشور را برنامه ریزی تحصیلی مشترک بین دانشگاه ها دانست و افزود: وزرای امور خارجه دو کشور این موضوع را تأیید کرده اند. در این راستا تصمیم گرفته ایم امسال  تعداد 100بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی اعطا کنیم تا با هزینه دولت مجارستان در این کشور به تحصیل بپردازند.زیرا مجارستان افتخار می کند دانشجویان ایرانی، دانشگاه های مجارستان را برای تحصیل انتخاب کنند.

اوربان تاکید کرد: به خاطر بسپارید که 3 هزار کیلومتر به سمت غرب، ملتی غنی از نتایج علمی قرار دارد که حاضر است تجربه خود را با ملت ایران تقسیم کند.

در پایان این مراسم، دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان و نخست وزیر مجارستان همزمان از مجسمه دکتر سملوایز و ابن سینا رونمایی کردند./211

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار موقت
  • کد خبر : 136450
کلمات کلیدی