• 99/06/27 - 11:00
  • 247
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه

افتتاح زیرساخت‌های سلامت در آخرین سال دولت «تدبیر و امید»

زیرساخت‌های نظام سلامت به واسطه اجرای طرح تحول سلامت در سال‌های اخیر جهش قابل توجهی یافت و حالا در سال آخر دولت «تدبیر و امید» شتاب بیشتری گرفته و در آخرین روزهای شهریور به افتتاح هشت بیمارستان رسیده است.

 
به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، توسعه زیرساخت‌ها در نظام سلامت یکی از اساسی‌ترین و ماندگارترین سرمایه گذاری‌ها برای جامعه محسوب می‌شود. آن هم در شرایطی که جامعه از طرفی با بیماری‌های غیرواگیر و مزمن طرف است و از طرف دیگر بیماری‌های نوپدیدی مثل کووید ۱۹ گریبان جهان را می‌گیرد. این در شرایطی است که بدانیم اگر طرح تحول سلامت در ابتدای دولت یازدهم اجرایی نمی‌شد، در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا، زیرساخت‌های فرسوده بیمارستانی یارای مقابله و خدمت رسانی به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را نداشتند.
 
هرچند انتقاداتی به بزرگ‌ترین طرح اجتماعی دولت یازدهم وارد است، اما اگر مزایای اجرای طرح و به خصوص توسعه زیرساخت‌ها را با توجه به شرایط حال حاضر در نظر بگیریم، این توسعه زیرساخت‌ها توانست به داد نظام سلامت برسد و حالا این توسعه قدم بر آخرین پله‌ها گذاشته تا بخش دیگری از پروژه‌های بهداشت و درمان را در آخرین سال دولت «تدبیر و امید» در مدار خدمت رسانی به مردم وارد کند.
 
کلید ۱۹۲۱ پروژه در قفل نظام سلامت می‌چرخد
 
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار بر این است که ۱۹۲۱ پروژه بهداشتی و درمانی از آغاز هفته دولت تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برسد که از این میزان، ۱۶۴ پروژه در هفته دولت سال جاری افتتاح شد. همچنین  پس از پایان هفته دولت تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ نیز تعداد ۱۴۰۰ پروژه در کشور به بهره برداری می رسد. 
 
سید کامل تقوی نژاد، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه گفته بود: با تلاش‌هایی که برای ارتقای نظام سلامت انجام شده، موفق شدیم در طول دولت یازدهم و دوازدهم، حدود ۳۶ هزار تخت را در قالب طرح احداث و توسعه تخت‌های بیمارستانی و طرح تحول سلامت به بهره برداری برسانیم که از این میزان ۵۸۵ بیمارستان فعال، ارتقای هتلینگ داشتند. بهره برداری از ۷۴۸۰ پروژه بهداشتی با زیربنای یک میلیون و ۱۷۰ هزار مترمربع و بازسازی ۱۷ هزار واحد بهداشتی فرسوده انجام شد.
 
وی بیان کرد: در طرح استفاده مطلوب مردم از خدمات بهداشتی و درمانی، این هزار و ۹۲۱ پروژه با اعتباری نزدیک به ۱۶ میلیارد تومان، ۸ هزار میلیارد تومان برای تکمیل و تجهیز این پروژه‌ها در دستور کار است. بخش عمده این اعتبارات تامین شده است تا از این پروژه‌ها در وقت مقرر و طبق برنامه بهره برداری کنیم.
 
بیمارستان سازی در دستور کار است
 
هرچند همه ابعاد توسعه در نظام سلامت فقط در ساخت بیمارستان محدود نمی‌شود، اما واقعیت این است که ساخت بیمارستان و مراکز بهداشتی و درمانی یکی از نیازهای بی‌پاسخ بود که در دولت یازدهم و دوازدهم شتاب بیشتری گرفت. همین آغاز بود که توانست مسیر داستان کرونا در ایران را تا حدی مدیریت کند و خدمت رسانی به بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها متوقف نشود.
 
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این رابطه گفته بود: دولت در نقاط مختلف کشور، بیمارستان سازی را در دستور کار قرار داده است. گسترش این خدمات و رسیدگی به نیازهای جامعه در دستور کار قرار دارد. در مواجهه با کرونا با توجه به راهبردهای مختلفی که وجود داشت، رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک و پروتکل‌های بهداشتی را در دستور کار داشتیم، اما باید بحث آماده سازی و تجهیز بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران کرونایی و تقویت زیرساخت‌ها را هم مد نظر داشته باشیم.
 
از تهران غافل نشویم
 
یکی از نکات بسیار مهم در توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت در بخش مراکز بهداشتی و درمانی، توجه ویژه به استان تهران است. استانی که شاید بسیاری تصور کنند شرایط بهتری نسبت به سایر نقاط کشور دارد، اما واقعیت چیز دیگری است.
 
تقوی نژاد درباره وضعیت مراکز درمانی حاشیه شهر تهران نیز گفته بود: برخی فکر می‌کنند از نظر خدمات درمانی در تهران برخوردارتر از نقاط دیگر کشور است. این تصور اولیه است و نیاز به تحقیق بیشتری دارد. پروژه‌های تهران مثل مهدی کلینیک با هزار تخت در اولویت قرار گرفته و امیدواریم امسال و سال آینده به بهره برداری برسد. وزیر بهداشت نیز دستور داد که به صورت هفتگی از این پروژه‌ها بازدید شود. بیمارستان‌های شهرهای اطراف تهران تا یک سال آینده وضعیت خوبی خواهند داشت.
 
افتتاح همزمان ۸ بیمارستان و مرکز درمانی
 
گام محکم دولت «تدبیر و امید» در آخرین روزهای شهریور ۹۹ و در روزگار جدال با ویروس کرونا با افتتاح همزمان ۸ بیمارستان و مرکز درمانی با ظرفیت ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی برداشته می‌شود. بیمارستان‌هایی که در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، مازندران، تهران، گیلان، اصفهان و سیستان و بلوچستان و با حضور رییس جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح خواهند شد.
 
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه اظهار کرد: با بهره برداری از این پروژه‌ها، بالغ بر ۱۲۵ هزار مترمربع و همچنین ۱۴۰۰ تخت به فضای درمانی و بهداشتی کشور افزوده می‌شود. این پروژه‌ها با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی وزارت راه و شهرسازی و همچنین کمک خیرین حوزه سلامت ساخته شدند. کل اعتبار هزینه‌ شده در این پروژه‌ها بالغ بر ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال با اشتغال زایی بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ نفر است.
 
افتتاح بیمارستان آیت الله خویی
 
یکی از بیمارستان‌های آماده افتتاح در روز ۲۷ شهریور (امروز)، بیمارستان آیت‌ الله خویی در شهر خوی از توابع استان آذربایجان غربی است. این بیمارستان با زیربنای ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع و تعداد ۲۹۵ تخت با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۷۵۰ نفر ساخته شده و هم اکنون آماده ارائه خدمت به مردم این منطقه است.
 
تقوی نژاد درباره این پروژه گفت: عملیات اجرایی این پروژه در ۴ طبقه از سال ۱۳۹۱ آغاز شد. بیمارستان دارای بخش‌های جراحی با ۹ تخت، اورژانس با ۳۵ تخت، بستری با ۱۷۵ تخت‌ و بخش های ویژه با ظرفیت ۷۶ تخت است. همچنین علاوه بر بخش های جراحی و درمانی ذکر شده می توان به راه اندازی بخش های تشخیصی از جمله سی تی اسکن، رادیولوژی، پاراکلینیک و آزمایشگاه کرونا اشاره کرد.
 
بیمارستان شفای سقز
 
دومین پروژه بیمارستانی که امروز افتتاح می‌شود، بیمارستان شفای سقز در استان کردستان است. این بیمارستان با زیربنای بالغ بر ۱۶ هزار و ۷۰۰ متر مربع و تعداد ۲۳۵ تخت بیمارستانی با اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی ۳۰۰ نفر ساخته شده است.
 
معاون وزیر بهداشت درباره این پروژه بیان کرد: عملیات اجرایی بیمارستان در ۴ طبقه از سال ۱۳۸۷ آغاز شد که دارای بخش‌های جراحی با ۵ تخت،  اورژانس با ۲۰ تخت، بخش بستری با ۱۷۶ تخت و بخش‌های ویژه با ظرفیت ۳۴ تخت است. همچنین در این بیمارستان علاوه بر بخش‌های جراحی و درمانی ذکر شده می‌توان به بخش‌های تشخیصی از جمله سی تی اسکن، رادیولوژی، آزمایشگاه، سونوگرافی و ماموگرافی اشاره کرد.
 
بیمارستان خاتم الانبیا (ص) بهشهر
 
سومین پروژه آماده بهره برداری، بیماستان خاتم الانبیاء (ص) بهشهر در استان مازندران با زیربنای بالغ بر ۱۸ هزار متر مربع و ۲۲۴ تخت بیمارستانی است.
 
تقوی نژاد در مورد این پروژه گفت: این بیمارستان با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۷۷۳ نفر ساخته شده  است. پروژه بیمارستان بهشهر که عملیات اجرایی آن در ۵ طبقه و از سال ۱۳۸۷ عملیات اجرایی آن آغاز شد، دارای بخش‌های جراحی با ۶ تخت، اورژانس با ۲۰ تخت، بخش بستری با ۱۴۷ تخت و بخش‌های ویژه با ظرفیت ۵۱ تخت است.
 
بیمارستان پوست رازی تهران
 
بیمارستان پوست رازی تهران نیز با زیربنای ۲۱ هزار و ۵۰۰ متر مربع و ظرفیت ۱۷۶ تخت با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۵۵۰ نفر ساخته شده است.
 
معاون توسعه وزارت بهداشت در رابطه با این پروژه اظهار کرد: عملیات اجرایی این پروژه در ۸ طبقه از سال ۱۳۸۸ اغاز شد که دارای ۸ اتاق عمل سرپایی و ۴ اتاق عمل جراحی، بخش اورژانس با ۱۸ تخت، بخش بستری با ۱۴۱ تخت، بخش‌های ویژه با ظرفیت ۱۳ تخت و بخش شیمی درمانی با ظرفیت ۴ تخت است. همچنین در این بیمارستان علاوه بر بخش‌های جراحی و درمانی ذکر شده می‌توان به بخش های تشخیصی از جمله رادیولوژی، فوتوتراپی، آزمایشگاه و بخش‌های شیمی درمانی اشاره کرد.
 
 
مجتمع جامع پیوند حضرت مهدی (عج) بیمارستان مسیح دانشوری
 
ششمین پروژه آماده افتتاح در روز پنج شنبه با حضور رییس جمهوری، مجتمع جامع پیوند حضرت مهدی (عج) بیمارستان مسیح دانشوری با زیربنای ۵ هزار و ۶۰۰ متر مربع و تعداد ۱۰۰ تخت با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۴۰۰ نفر است. عملیات اجرایی پروژه مرکز پیوند مسیح دانشوری از سال ۱۳۸۶ آغاز شد. این مجتمع دارای ۶ تخت جراحی، بخش بستری با ۴۱ تخت و بخش های ویژه با ظرفیت ۵۳ تخت است.
 
مرکز بیماری‌های تنفسی زابل
 
همچنین مرکز بیماری‌های تنفسی زابل با زیربنای بالغ بر ۵ هزار و ۷۰۰ متر مربع و تعداد ۶۴ تخت با اعتباری بالغ بر ۲۷۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۲۲۰ نفر ساخته شده است.
 
تقوی نژاد درباره این پروژه بیان کرد: عملیات اجرایی این پروژه در ۲ طبقه، از سال ۱۳۹۳ آغاز شد که دارای بخش های جراحی با ۴ تخت، اورژانس با ۱۵ تخت، بخش بستری با ۲۶ تخت، بخش های ویژه با ظرفیت ۹ تخت و بخش سل و آنکولوژی با ظرفیت ۱۰ تخت است.
 
بیمارستان تالش
 
هشتمین پروژه آماده افتتاح نیز بیمارستان تالش در استان گیلان است. این بیمارستان با زیربنای بالغ بر ۱۵ هزار و ۹۰۰ متر مربع و تعداد ۲۳۱ تخت با اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی ۴۵۰ نفر ساخته شده است.
 
معاون وزیر بهداشت در مورد بیمارستان تالش نیز گفت: عملیات اجرایی این پروژه نیز از سال ۱۳۸۷ آغاز شد که دارای بخش های جراحی با ۶ تخت، اورژانس با ۲۳ تخت، بخش بستری با ۱۵۹ تخت و بخش های ویژه با ظرفیت ۳۰ تخت است. همچنین در این بیمارستان علاوه بر بخش های جراحی و درمانی ذکر شده می‌توان به بخش‌های تشخیصی از جمله سی تی اسکن و ام آر آی و همچنین به امکانات توانبخشی همچون فیزیوتراپی اشاره کرد.
 
بیمارستان خاتم الانبیا نطنز
 
امروز بیمارستان خاتم الانبیا (ص) نطنز نیز با زیربنای 6 هزار و 500 مترمربع و 75 تخت به بهره برداری می‌رسد. این بیمارستان با اعتباری بالغ بر 376 میلیارد ریال شامل 326 میلیارد ریال اعتبار بخش دولتی و 50 میلیارد ریال اعتبار بخش خصوصی و اشتغال زایی برای 270 نفر به بهره برداری می‌رسد.
 
سعید نمکی، وزیر بهداشت سال گذشته درباره این طرح توسعه این بیمارستان گفته بود: با تکمیل و توسعه این بیمارستان، نیاز کل منطقه در سال‌های آتی از نظر تعداد تخت و نیروی انسانی و متخصص برطرف می‌شود.
 
در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با افتتاح این ۸ پروژه، در مجموع برای ۳ هزار و ۷۱۳ نفر اشتغال زایی می‌شود و نشان می دهد که توجه به حوزه سلامت، علاوه بر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز به جامعه، می تواند اشتغال آفرین باشد.
 
گزارش از امیر پروسنان
  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 214757
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *