• 98/06/24 - 11:29
  • 35
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در کمیسیون عالی مرتبه بیماریهای غیر واگیر در سازمان بهداشت جهانی تاکید شد:

الگوبرداری کشورهای منطقه از تجارب موفق ایران در برنامه ریزی کنترل بیماری های غیر واگیر


در کمیسیون عالی مرتبه بیماریهای غیر واگیر در سازمان بهداشت جهانی  بر الگوبرداری سایر کشورهای منطقه از تجارب موفق جمهوری اسلامی ایران در برنامه ریزی برای کنترل بیماری های غیرواگیر تاکید شد.

به گزارش وبدا، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از 15 کشور عضو کمیسیون عالی مرتبه بیماریهای غیر واگیر در سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده و دکتر باقر لاریجانی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در نشست اخیر این کمیسیون شرکت و گزارش اقدامات و نظرات کشور درخصوص کنترل بیماری های غیرواگیر را در این نشست ارائه کرد.
در این نشست ضمن اشاره به موفقیت های چشمگیر کشور در زمینه برنامه ریزی برای کنترل بیماری های غیرواگیر، استفاده از این تجارب در در سایر کشورهای منطقه مورد تاکید قرار گرفت.
دکتر باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در جلسات کمیسیون عالی رتبه بیماریهای غیر واگیر شرکت می نماید در خصوص روند کار این کمیسیون گفت: پیرو برگزاري كنفرانس جهاني اروگوئه در اكتبر 2017 در زمينه بيماري هاي غيرواگير (NCD)، بحث تشکیل کمیسیون عالی رتبه بیماریهای غیر واگیر از سوی مدیرکل سازمان جهانی بهداشت مطرح شد.
دکتر لاریجانی اظهار داشت: با عنایت به اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر به عنوان یکی از کشورهای پیشرو و شركت پر رنگ كشورمان در اجلاس اروگوئه، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور که  رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر هستند به عنوان یکی از اعضای کمیسیون بلندپایه مذکور انتخاب شدند.
وی ضمن اشاره به اینکه این کمیسیون متشكل از مقامات بلند پايه 15 كشور جهان و 27 چهره شاخص بين المللي است، گفت: روسای جمهور کشورهای فنلاند، سریلانکا، اروگوئه، وزیر بهداشت روسیه و وزیر پیشین فدرال پاکستان روسای این کمیسیون می باشند.
طبق برنامه مقرر شده در این کمیسیون، دکتر باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر ، از اكتبر 2017 الي اكتبر 2019  نسبت به سياست گذاري و نظارت بر اجراي روند پيشگيري و كنترل بيماري هاي غيرواگير در جهان در سطح سياسي، اقتصادي ‌و سلامت دركشورهاي مختلف اقدام و در نهايت گزارش فعاليت ها از طريق رياست آن سازمان، جناب آقای تدروس،  به دبيركل سازمان ملل متحد جهت ارائه در كنفرانس سران كشورهاي عضو منعکس شود.
وی با بیان اینکه موفقیت ها و دستاوردهای کشور در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در نشست های این کمیسیون ارائه می شود، افزود: پیرو نشست های حضوری و مجازی این کمیسیون، گزارش فاز اول کمیسیون در 11 خردادماه 97 (1 ژوئن 2018) رونمایی شد.
دکتر لاریجانی به تشکیل سه گروه کاری برای فاز دوم نشست های کمیسیون اشاره کرد و اظهار داشت: گروه کاری اول بر روی چگونگی افزایش سواد سلامت در مورد بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آنها و بهبود ساز و کارهای چند بخشی فعالیت می نمایند.  
وی افزود: گروه کاری دوم بر روی چگونگی ترغیب جهانی به درنظر داشتن پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و سلامت روان در بسته فایده پوشش همگانی سلامت فعالیت می نمایند که جمهوری اسلامی ایران عضو این کارگروه است.  همچنین گروه کاری سوم در خصوص چگونگی جلب مشارکت بخش خصوصی در زمینه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر فعالیت می نمایند.
نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه نشست کمیسیون عالی رتبه بیماریهای غیر واگیر در 18 شهریور ماه سال جاری در ژنو برگزار شد، گفت: این نشست جهت بررسی پیش نویس گزارش فاز دوم و ‌نهايي سازي گزارش مذکور تشکیل گردید و ضمن ارائه گزارش اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه نظرات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست منعکس گردید.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای موفق جهان در زمینه برنامه ریزی برای کنترل بیماری های غیرواگیر است گفت: در این نشست تاکید شد که الگوهای استفاده شده در این برنامه ها و تجارب کشور در این زمینه با سایر کشورهای منطقه به اشتراک گذاشته و توسط ایشان مورد بهره برداری قرار گیرد.302/223

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 195009
کلمات کلیدی