• 99/08/07 - 22:10
  • 356
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه

تاریخ طبابت و سلامت در دیدار رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت با خسرو معتضد

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با حضور در منزل خسرو معتضد، تاریخ نگار و راوی برجسته تاریخ کشور، با وی دیدار و بر لزوم روایت تاریخ طبابت و سلامت، بیماری و همه گیری در ایران و ثبت و گزارش روند مبارزه با کرونا در کشور تاکید کرد.

به گزارش وبدا، دکتر کیانوش جهانپور در این دیدار گفت: در مستند سازی در حوزه سلامت، کمبودهایی داریم و تاریخ و فراز و فرودهای طب در ایران و توانمندی های مردم بخوبی روایت نشده است، امروز هم  در ثبت و گزارش اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت و انتقال آن به آیندگان و سایر ملل این نقصان مشهود است.
 
نیازمند مشارکت بیشتر جامعه هنری و فرهنگی هستیم
 
وی خاطرنشان کرد: ساختار قدرتمند شبکه بهداشتی و درمانی ایران در خاورمیانه بی نظیر است و برای ساخت مستند و ثبت در تاریخ از موضوعات مختلف از جمله نظام شبکه بهداشتی و درمانی، تاریخ نظام سلامت و تاریخ پزشکی و همه گیری ها در ایران نیازمند مشارکت بیشتر جامعه فرهنگی، هنری و مورخان و راویان توانا هستیم.
 
ماجرای طب یونانی و ایرانی
 
دکتر جهانپور یادآور شد: خیلی از کارهای خبری که انجام می دهیم مربوط به روز یا دوره خاصی است اما ثبت تاریخی و روایت مکتوب و تصویری از خدمات نظام سلامت در دوران مختلف، ماندگار می شود. ریشه آنچه طب یونانی نامیده میشود، طب ایرانی است که یه یونان رفت و توسعه یافت و بعدها به سرزمین های اسلامی وارد شد و دوباره در ایران توسط افرادی مانند بوعلی سینا، رازی و جرجانی به توسعه داده شد.
 
تدریس طب یونانی با منابع مرجع ایرانی
 
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: بیش از یک قرن است که دانشگاهی در هند با اسم دانشگاه همدرد فعالیت دارد و در این دانشگاه، طب یونانی تدریس می شود و وقتی منابع درسی آن را نگاه می کنید کتاب های الحاوی رازی، ذخیره جرجانی و قانون ابن سینا را تدریس می کنند، اگر طب یونانی تدریس می کنید چرا منابع تان صد در صد ایرانی است؟
 
وی ادامه داد: در شمال آفریقا شروع کرده اند پزشکی سنتی را با منابع این سه پزشک ایرانی با عنوان طب عربی یونانی ترویج می کنند که منبع آنها الحاوی رازی و قانون ابن سینا است و یا در برخی کشورهای عربی اخیرا طب عربی یا  با عنوان طب اسلامی(طب سرزمین های اسلامی) تدریس می‌کنند. 
 
جریان های انحرافی که می خواهند طب سنتی را به نام های مجعول، مصادره کنند
 
دکتر جهانپور تاکید کرد: در کشور جریان های انحرافی شروع شده که می خواهند طب سنتی را به نام طب روایی به صفت اسلامی متصف و مصادره کنند در حالیکه طب سنتی، روایی نیست و پیامبر اکرم(ع) و ائمه اطهار به دنبال ایجاد و بسط یک مکتب طبی نبودند. دستورات بهداشتی در اسلام و سبک زندگی اسلامی وجود داشته است. یا جنبش ضد واکسن که در آمریکا جریان های انحرافی منصوب به فراماسونری و یهود، دنبال می کنند، در ایران اما متاسفانه برخی با نام طب اسلامی به جریانات ضد واکسن دامن می زنند.
 
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تصریح کرد: اولین واکسیناسیون ها و شاید حتی آبله، صدها سال قبل از آنکه در غرب انجام شود، در شرق و ایران انجام شد اما متاسفانه به عنوان یک فناوری توسعه پیدا نکرد و ترویج نشده است و کشورهای دیگر، آن را ارتقا دادند و طبیعتا با عنوان واکسن به جهان ارائه شده است. خوشبختانه با اجرای واکسیناسیون کشوری دیگر در کشور شاهد بیماری های مختلف از جمله آبله و فلج اطفال نیستیم و تاریخ این موضوعات به خوبی گفته و روایت نشده است.
 
ایران یکی از ده کشوری در دنیا است که ریشه های طب سنتی دارد
 
دکتر جهانپور یادآور شد: سال هاست سازمان جهانی بهداشت می گوید که ایران یکی از ده کشوری در دنیا است که ریشه های ژرف در طب سنتی دارد اما آنگونه که باید در دهه های اخیر به طب سنتی ایرانی نپرداخته ایم و یا اینکه به صورت انحرافی به آن پرداخته شده و رویکرد آکادمیک و ریشه ها و تاریخ طب سنتی مورد غفلت قرار گرفته است و این پیامدی جز تضعیف طب ایرانی نداشته و ندارد.
 
مدعیان انکار ویروس کرونا امروز درمانگر کرونا شده اند
 
وی خاطرنشان کرد: زمان شیوع کرونا در کشور، خیلی از مدعیان برخی شبه طب ها می گفتند که کرونا دروغ است و وجود خارجی ندارد اما الان همه آنها تبدیل به درمانگر یکتای کرونا شده اند و انواع و اقسام درمان های بی اثر و مجعول کرونا را ارائه و حتی مردم را سرکیسه می کنند.
 
مَدرس ابن سینا در اصفهان قدیمی ترین مکان آموزش علوم پزشکی در دنیا
 
وی افزود: در این شهر اصفهان، بازمانده مَدرس ابن سینا را به عنوان قدیمی ترین مکان برجای مانده آموزش علوم پزشکی در دنیا را از سال 1024 میلادی داریم و از همان تاریخ و حتی قبل از آن سنت پیوسته و بی گسست آموزش پزشکی در اصفهان دایر بوده است. 
 
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: دانشگاه آکسفورد و بولونیا ظاهرا دو دانشگاه قدیمی برجای مانده دنیا هستند، تاریخ این دانشگاهها، شفاف و در دسترس نیست و برخی تاریخ آن را از سال های بعد از سده 12 میلادی عنوان می کنند، شروع آموزش هم در آنها از کلیسا آغاز شده است اما وقتی روی تاریخ مَدرس ابن سینا و اصفهان متمرکز شویم، می بینیم فقط در همین شهر که این مکان دوره آل بویه مربوط به سال 1024 میلادی است، 1000 سال سنت پیوسته و بدون گسست آموزش پزشکی آکادمیک داریم که اتفاقا از نمان اختصاصی درس و بحث آغاز شده است  و اگر مدارس زیر گنبد مساجد را به آن بیفزاییم، قدمت این امر بسیار بالاتر است. 
 
کتاب مزخرف انگلیسی 
 
خسرو معتضد در این دیدار با اشاره به رویکرد مطلوب رسانه ای وزارت بهداشت بویژه در ماه‌های بعد از بحران کرونا، گفت: کتابی چند سال پیش در انگلستان به نام حکیم در مورد ابن سینا چاپ شده که عمده مطالب آن مزخرفات است و در این کتاب عنوان می شود که یک پزشک انگلیسی به ابوعلی سینا، علم و پزشکی یاد داده و در طاعون و وبا به ابوعلی سینا کمک کرده و این کتاب را به صورت فیلم نیز ساخته اند، این کتاب را در تلویزیون، آوردم و آن را از زیر سوال بردم و هر چه در بین شاگردان ابن سینا گشتم، نامی از این دکتر انگلیسی و یهودی پیدا نکردم.
 
از علت مرگ و وضعیت سلامت بسیاری از پادشاهان ایران و جهان مطلب  داریم
 
وی اظهار داشت: تاریخ ایران شیرینی های زیادی دارد. به عنوان نمونه تمام اطلاعات جسمی نادر شاه افشار را داریم چون او سه پزشک به نام های علوی خان، ژورف هرمت و بازن فرانسوی داشته و نوشته اند که نادرشاه زخم معده داشته و عصبی بوده و دندان های او ریخته است و زخم معده وی تبدیل به سرطان می شده، از علت مرگ بسیاری از پادشاهان، مطلب پزشکی وجود دارد.
 
پزشکان به گردن همه ما حق دارند
 
خسرو معتضد تاکید کرد: پزشکان و کادر سلامت به گردن همه ما حق دارند و فداکاری های زیادی برای مردم ایران کرده اند و همیشه به آنها به حالت احترام نگاه می کنم. چندین ناراحتی جسمی داشتم که توسط همین پزشکان ارزشمند ایرانی به بهترین نحو درمان شد، در کتاب هایم از پزشکان و خادمان سلامت این سرزمین همیشه تقدیر و تشکر می کنم./206
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 217195

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *