• 1399/04/19 - 12:40
  • 1917
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران:

تعداد مراجعین به بیمارستانهای تهران در حال افزایش است

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: از ابتدای شیوع کرونا تا 12 تیر ماه، 65 هزار و 167 نفر در استان تهران با تشخیص کرونا بستری شده اند و متاسفانه 8 هزار و 875 مورد از آنها جان خود را از دست داده اند که شامل فوتی های قطعی، مشکوک و محتمل بوده است.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا زالی در جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که عصر روز گذشته(چهارشنبه) با حضور وزیر بهداشت در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا تا 12 تیرماه، 454 هزار و 740 نفر به بیمارستانهای استان تهران مراجعه کرده اند و بالغ بر 44 هزار نمونه را مورد بررسی قرار داده ایم که نتایج مهمی به دست آمده است. 
 
تغییر الگوی سنی مراجعین به بیمارستانها و مراجعه بیشتر جوان ترها
 
وی افزود: از ابتدای اسفند تا اواخر خردادماه، بیشترین مراجعین به مراکز بهداشتی و درمانی افراد در گروه های سنی 50 تا 59 سال بوده اند و دومین گروه سنی، افراد در سنین 30 تا 39 سال هستند و از نظر الگوی سنی، تغییراتی ایجاد شده و جوان ترها نیز به بیمارستانها مراجعه می کنند. در گروه سنی 10 تا 19 سال، میزان مراجعات در روزهای اخیر نسبت به اسفند و فروردین ماه، دو برابر شده است. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: بر خلاف آمارهای جهانی، میزان مراجعین بر اساس جنسبت زن و مرد، به یکدیگر نزدیک هستند و حدود 57 درصد از مراجعین مرد و 43 درصد نیز زن بوده اند. از مجموع بیمارانی که در بیمارستانها بستری شده اند، 7.79 درصد جان خود را از دست داده اند، البته اگر طبق میانگین جهانی بخواهیم بررسی کنیم، باید میزان مراجعین عمومی به بیمارستانها را در نظر بگیریم که در این صورت، این شاخص 1.90 درصد و بسیار پایین است.
 
از 8 تیرماه تعداد مراجعین به بیمارستانهای تهران در حال افزایش است
 
دکتر زالی تصریح کرد: بالاترین میزان جان باختن بیماران کووید19 در تهران مربوط به گروه های سنی کهنسال بوده است، به عنوان نمونه، 21.86 درصد از بیماران بیشتر از 90 سال، جان خود را از دست داده اند. از 8 تیرماه، تعداد مراجعین به بیمارستانها در تهران در حال افزایش است. 
 
شاخص تخمین میزان شیوع کرونا در روزهای اخیر در تهران در سطح هشدار و نگران کننده
 
وی تصریح کرد: شاخص R0(تخمین میزان شیوع کرونا) در تهران در روزهای اول شیوع بیماری بسیار بالا بود، اما در 11 فروردین امسال، این شاخص به 0.7 رسید و تا اواخر خرداد کمتر از یک بود، اما در روزهای اخیر این شاخص بیشتر از یک و حدود 1.33 رسیده است، البته این شاخص در سطح سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران متفاوت است و در دانشگاه علوم پزشکی ایران، این شاخص 1.17 است و این هشدار بسیار مهمی برای تهران است.
 
بیشترین مبتلایان و جان باختگان کرونا در تهران به تفکیک مناطق
 
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران گفت: توزیع بیماران در مناطق مختلف تهران، متفاوت بوده است. بیشترین بیماران بستری مبتلا شده قطعی مربوط به مناطق شرقی و جنوب شرقی تهران شامل مناطق 4، 14 و 15 است و شرق و جنوب شرق تهران، از مناطق پرخطر این کلانشهر بوده اند و عمده موارد جان باختگان مربوط به مناطق 4، 2، 14 و 15 تهران است.
 
نتایج آخرین نظرسنجی از مردم تهران
 
وی یادآور شد: بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی انجام شده در تهران، بیش از 74 درصد از مردم اعتقاد دارند که ویروس کرونا ضعیف نشده و اگر مدارس را بازگشایی کنیم، فقط 24 درصد از مردم تهران حاضر هستند که فرزندان خود را به مدرسه بفرستند و 14 درصد از مومنین پذیرفته اند که در صورت بازگشایی مساجد برای اقامه نماز به مساجد بروند. 
 
دکتر زالی افزود: اواخر فروردین ماه، کمتر از یک سوم مردم تهران موافق بازگشایی پارک ها، مراکز تفریحی و رستورانها بودند،  اما بر اساس آخرین نظرسنجی، 52 درصد از مردم تهران با بازگشایی این مراکز موافق بوده اند که نگران کننده است و 57 درصد از مردم تهران از طولانی شدن شیوع کرونا خسته شده اند و ملاحظات بهداشتی را نسبت به ماه های گذشته کمتر رعایت می کنند. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: بخش عظیمی از مردم عنوان کرده اند که اگر شرایط بیماری همین گونه باشد، در یک ماه آینده به مهمانی و دورهمی های خانوادگی، مسافرت، پارک ها، مراکز تفریحی و رستوران ها می روند. 
 
13 درصد از مردم تهران در صورت لغو طرح ترافیک حاضرند از مترو استفاده کنند
 
به گفته وی، بر اساس این نظرسنجی حدود 46 درصد از مردم تهران حاضر هستند که در صورت لغو طرح ترافیک از خودروی شخصی، 13 درصد از مترو، حدود 8 درصد از اتوبوس، 18 درصد از آژانس و تاکسی های اینترنتی و 4 درصد از تاکسی استفاده کنند. 
 
44.7 درصد از مردم تهران بخاطر کار از منزل خارج می شوند
 
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: 44.7 درصد از مردم تهران بخاطر رفت و آمد به محل کار و 25.2 درصد بخاطر انجام خرید مایحتاج، از منازل خود خارج می شوند که اگر بتوانیم ساز و کار کاهش حضور کارمندان و افزایش خریدهای اینترنتی و غیرحضوری را تهیه کنیم، بخش زیادی از رفت و آمد در سطح شهر، قابل مدیریت است. 
 
دکتر زالی افزود: بر اساس این نظر سنجی، 62.3 درصد از مردم تهران اعتقاد دارند که فاصله گذاری اجتماعی در مترو رعایت نمی شود و 92 درصد از آنها، نزدیک ترین بیمارستان و یا مرکز بهداشتی به منازل شان را می شناسند. همچنین، حدود 60 درصد از مردم تهران، اطلاعات مورد وثوق در مورد کرونا را از صدا و سیما اخذ می کنند که نشان دهنده جایگاه ممتاز صدا و سیما در اطلاع رسانی و انتقال پیام به مردم دارد. 
 
لزوم افزایش اختیارات ستاد مدیریت کرونا در تهران
 
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: اختیارات ستاد مدیریت کرونا در استان تهران باید با توجه به جایگاه و اهمیت کلانشهر تهران افزایش پیدا کند. استاندار و مسئولان استان تهران باید با فراغ بال و آزادی عمل و چابکی و چالاکی بتوانند مصوبات این ستاد را اجرا کنند. 
 
ابتلای حدود 4400 نفر از نیروهای بهداشتی و درمانی تهران به کرونا
 
دکتر زالی تاکید کرد: بیش از 4 ماه است که مدافعان سلامت در مراکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی تلاش می کنند، متاسفانه تعداد زیادی از آنها خسته و فرسوده شده اند و در مرحله دوم شیوع کرونا، تعدادی از آنها در معرض ابتلا به بیماری کرونا قرار گرفته اند و تاکنون حدود چهار هزار و 400 نفر از پرسنل بهداشتی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران، شهید بهشتی و بقیه الله به این بیماری مبتلا شده اند و در دانشگاه علوم پزشکی تهران 250 نفر، مرخصی استعلاجی گرفته اند بنابراین ممکن است، در آینده نزدیک در معرض کاهش نیروی انسانی ماهر و با تجربه شویم و لازم است که به جایگزینی، افزایش ظرفیت، جذب پرستار و نیروهای تخصصی در حوزه بهداشت به ویژه بهداشت محیط و حرفه ای، افزایش ارتقاء و تغییر وضعیت نیروها توجه ویژه شود.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مشوق های مالی توزیع شده تا کنون به دلیل مشکلات پرداخت کارانه ای و کاهش درآمدهای اختصاصی بیمارستان های دانشگاهی در تهران باعث شده تا نیروها شیرینی آن را نچشیده باشند و نارضایتی پنهانی از عدم تحقق و تاثیر واقعی مشوق های مالی در محیط بیمارستانها وجود دارد که باید در اسرع وقت با حمایت وزیر بهداشت و کمک دولت، بتوانیم پرداخت های به موقعی که قول آن به پرسنل داده شد و بعضی از آنها هنوز انجام نشده را محقق کنیم.
 
تصمیمات ستاد ملی کرونا در انطباق با خواسته های ستاد تهران نبوده است
 
وی تصریح کرد: تاکنون تصمیماتی که از ستاد ملی مقابله با کرونا برای تهران تصویب شده، مطلقا در انطباق با خواسته های ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان تهران نبوده و حداقلی بوده است. به دلیل اشتباه راهبردی، تهران هیچ گاه وضعیت قرمز نداشته، بنابراین حتی محدودیت های گروه های 3 و 4 مشاغل در تهران اجرا نمی شود و فقط بستن باشگاه های پربرخورد مانند کشتی، کارانه، استخرهای سرپوشیده و لغو نماز جمعه از سوی کمیته امنیتی و اجتماعی ابلاغ شده که روی شیوع بیماری در تهران، تاثیر گذار نیست.
 
حداقل 50 درصد از ظرفیت کارکنان کاهش یابد/ طرح ترافیک در تهران لغو شود
 
دکتر زالی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما این است که به صورت فوری و اضطراری حداقل 50 درصد از ظرفیت کارکنان ادارات، سازمان ها و دستگاه های اجرایی حداقل به مدت یک هفته کاهش یابد تا مراجعات بیمارستانی مدیریت شود. شهردار تهران اعلام آمادگی کرده و در صورت موافقت، طرح ترافیک فعلا لغو شود. بودجه کمکی برای شهرداری تهران در نظر گرفته نشده و آثار منفی کندی مصوبات ستاد ملی قابل مشاهده است و حدود دو ماه پیش بود که بودجه نحیف شکننده برای شهرداری تهران در نظر گرفته شد تا 500 دستگاه اتوبوس خریداری شود و تا الان حتی یک دستگاه اتوبوس نیز اضافه نشده است. در زمینه حمل و نقل عمومی هیچ بودجه و یارانه ای برای شهرداری تهران در نظر گرفته نشده و درآمد اختصاصی این نهاد به شدت کاهش یافته است. 
 
ضرورت لغو آزمونهای هفته آینده در تهران/ تهران شرایط میزبانی ندارد
 
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: یکی از درخواست های ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان تهران، لغو همه آزمونهای هفته آینده در تهران است. 23 هزار نفر هفته آینده قرار است که در آزمون سوادآموزی شرکت کنند و تعداد زیادی نیز باید در آزمون های دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین چهار هزار نفر باید در آزمون های Phd وزارت بهداشت شرکت کنند و برخی از این آزمونها تا سه روز به طول می انجامد، درحال حاضر اصلا شرایط تهران برای میزبانی مناسب نیست.
 
آخرین پیشنهاد ما اعمال محدودیت های سنگین برای تهران برای یک هفته است
 
وی اظهار کرد: تمامی تجمعات در سطح تهران حداقل برای مدت یک هفته باید تعلیق شود، البته نیروی انتظامی در بحث نظارت بر تعطیلی تالارها، مراسم های ازدواج و عزا کمک زیادی می کند اما تمام مجامع و نمایشگاه ها و تجمعات باید به طور مطلق تعطیل شود و در صورت عدم تحقق این موارد، آخرین پیشنهاد ما اعمال محدودیت های سنگین (لاک داون) شهر تهران به مدت یک هفته است.
 
آخرین وضعیت کرونا در تهران
 
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در تهران، گفت: از روز سه شنبه تا چهارشنبه شش هزار و 855 نفر بیمار سرپایی جدید به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده اند که چهار هزار و 387 نفر از آنها مراجعین به بخش های درمانی بوده اند و دو هزار و 468 نفر نیز به مراکز جامع خدمات سلامت در سطح تهران مراجعه کرده اند.
 
افزایش تعداد مراکز جامع خدمات سلامت برای ارائه خدمات سرپایی به بیماران
 
دکتر زالی یادآور شد: با دستور وزیر بهداشت از امروز با کمک دانشگاه های علوم پزشکی سطح تهران، 90 مرکز جامع خدمات سلامت 16 ساعته برای ارائه خدمت به بیماران فعالیت دارند و در روزهای آینده انتظار افزایش بار مراجعه به این مراکز را داریم. 
 
حدود 40 درصد از بیماران شدید و بدحال کرونایی کشور در استان تهران بستری هستند
 
وی افزود: از سه شنبه تا چهارشنبه 525 بیمار جدید در بخش های عادی و 106 بیمار نیز در بخش های ویژه در سطح استان تهران بستری شده اند. در حال حاضر 150 بیمار در بخش های اورژانس هستند که منتظر ورود به بخش های بستری هستند که در روزهای اخیر رو به افزایش است و یک هزار و 186 بیمار در حال حاضر در بخش های عادی و یک هزار و 300 نفر نیز اکنون در بخش های ویژه بستری هستند. از مجموع بیماران بستری در بخش های ویژه، 160 بیمار وضعیت شدید دارند که امروز 12 بیمار جدید به این بیماران اضافه شده اند و تقریبا حدود 40 درصد از بیماران شدید و بدحال کشور در استان تهران بستری هستند./٢٠۶
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 210526
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *