• 99/12/14 - 12:54
  • 521
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
معاون درمان وزارت بهداشت در افتتاحیه نخستین کنگره کشوری دیجیتال مدیریت و درمان کووید 19:

تعرفه خدمات مراقبت در منزل هفته آینده ابلاغ می شود

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تعرفه خدمات مراقبت در منزل هفته آینده ابلاغ خواهد شد، بر ضرورت اصلاح نظام اقتصادی و مالی در بیمارستان ها تاکید کرد.

 
 
به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در افتتاحیه نخستین کنگره کشوری دیجیتال مدیریت و درمان کووید 19 که امروز در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه بیش از یک سال از شیوع کرونا در ایران میگذرد، اظهار کرد: در یک سال اخیر تجربه های موفق و ناموفق بسیاری داشتیم، دانشگاه محل سیاست نیست و باید در دانشگاه ها مشکلات موجود مطرح و تحلیل شوند؛ باید یاد بگیریم که تحلیل شویم. افراد در کنار یکدیگر و با تجمیع تجربه ها می توانند موفق عمل کرده و در پی آن دستاوردی حاصل شود.
 
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه طی این مدت درس آموخته‌هایی از کرونا نوشته‌ام که بالغ بر ۶۰۰ تا ۷۰۰ صفحه شده است، گفت: تقریبا سعی کردم که همه این‌ موضوعات را از محیط یاد بگیرم. اگر در محیط کسی اقدام موثری را انجام داده، می‌توان آن را کشوری کرد؛ در جای جای این کشور در بیمارستان‌ های دانشگاه‌های کوچکتر دیده‌ام که اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌اند.
 
بهداشت و درمان ویترین ساختار وزارت بهداشت هستند
 
وی با اشاره به اینکه بهداشت و درمان ویترین ساختار وزارت بهداشت هستند، گفت: اگر بخواهیم بررسی کنیم که پژوهش های انجام شده تا چه اندازه مفید هستند باید تاثیر آنها را در سیاست گذاری بهداشت و درمان رصد کرد. درصورتی که پژوهش ساختارمند تحلیل درستی از فرآیند خدمت ارائه ندهد قطعا پژوهش متناسبی با نیاز کشور نخواهد بود. هر زمان که توانستیم از تحقیقات در تغییر سیاست گذاری ها، اصلاح ساختار ارائه خدمت و فرآیندهای خدمت استفاده کنیم یعنی موفق عمل کرده ایم. ما در ساختار ارائه خدمت، نقاط ضعف و قوت متعددی داریم، باید در راستای اصلاح نقاط ضعف قدم برداریم درغیر این صورت به مردم سرزمینمان خیانت کرده ایم. 
 
دکتر جان بابایی با بیان اینکه هنوز نمی دانیم انتهای کرونا کجاست و ممکن است که به یک بیماری مزمن منطقی تبدیل شود، تشخیص زودرس، بستری زودهنگام، توجه به سلامت روان، مدیریت تغذیه، مدیریت صحیح در استفاده از داروهای مختلف، فرماندهی و مدیریت بحران ها و مستند سازی را از جمله گام های اجرایی مدیریت درمان کووید 19 دانست.
 
تعداد تخت های بستری نسبت به جمعیت کشور کافی نیست
 
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه تعداد تخت های بستری نسبت به جمعیت کشور کافی نیست، بیان کرد: به همین منظور باید تلاش کنیم بیماران سرپایی را هرچه سریع تر سر و سامان دهیم. بیمارستان هراسی از دیگر مشکلاتی است که در کشور ما وجود دارد به همین دلیل بیماران با تاخیر به بیمارستان مراجعه می کنند؛ باید از ظرفیت بخش های خصوصی و عمومی به درستی استفاده کنیم.
 
وی ادامه داد: در کشور ما مردم به بخش خصوصی توجه دارند و می خواهند از این بخش خدمت دریافت کنند؛ ما نمی توانیم مسیر مردم را تغییر دهیم و نباید اصراری بر این موضوع داشته باشیم؛ باید تلاش کنیم همان مسیر را ساماندهی کنیم. ارائه خدمت به همه بیماران در بخش دولتی امکان پذیر نیست؛ ساماندهی، جهت دهی و نظارت صحیح بر عملکرد بخش خصوصی که از ظرفیت های کشور است، بسیار مثمر ثمر خواهد بود. 
 
باید در بیمارستان ها از تیم های مددکاری استفاده کنیم
 
دکتر جان بابایی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت تله مدیسیین در شرایط کنونی عنوان کرد: ما اگر از  ظرفیت های این چنینی استفاده کنیم بسیاری از مراجعات مدیریت می شوند؛ تعرفه خدمات مراقبت در منزل هفته آینده ابلاغ خواهد شد و می توانیم با استفاده از این ظرفیت بسیاری از مشکلات را در منازل رفع کنیم. در بسیاری از بیمارستان ها  کلینیک تنفسی اختصاصی تاسیس شده است که بار مراجعه به اورژانس را تا حد زیادی کاهش داده اند. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه اکنون در بسیاری از بیمارستان ها تیم تنفسی وجود دارد، توجه به سلامت روان بیماران در منزل و بیمارستان ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه در این بخش موفق عمل نکرده ایم و یکی از مواردی است که اکنون مغفول مانده است؛ باید در بیمارستان ها از تیم های مددکاری استفاده کنیم. 
 
وی ضرورت ساماندهی استفاده از آنتی بیوتیک ها را بسیار مهم اعلام و عنوان کرد: یکی از عوامل موفقیت ما در دوران شیوع کرونا فرماندهی اوضاع توسط روسای دانشگاه های علوم پزشکی است. 
 
ضرورت اصلاح نظام اقتصادی و مالی در بیمارستان ها 
 
دکتر جان بابایی با بیان اینکه دانش تغذیه ای، توانبخشی، اقتصاد سلامت و تعاملات سازنده با بیمار و همراهان وی از جمله مواردی است که پزشکان باید اطلاعات کافی در این حوزه ها داشته باشند، توضیح داد: کادر درمان باید به سلامت روان بیمار توجه ویژه ای داشته باشند، ما هنوز درمورد تغذیه بیماران کرونایی به یک شرایط مطلوب دست نیافته ایم. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: هرچه بتوانیم بیمارستان ها را مستقل کرده و تلاش کنیم به صورت زنجیره ای با یکدیگر کار کنند بسیار موفق تر خواهیم بود. 
 
وی در پایان با تاکید بر اصلاح نظام اقتصادی و مالی در بیمارستان ها گفت: اگر این امر محقق نشود دستاورد خوبی نخواهیم داشت و در فرآیند ارائه خدمت موفق نخواهیم بود. تعرفه ها ایراد دارند؛ هزینه خدمات پزشکی باید براساس سختی کار و نه رشته تحصیلی تعیین شود. باید تحول بزرگی در نظام نظارت الکترونیکی داشته باشیم و براساس شاخص های حیاتی باشد. اگر برای تک تک اشتباه های خود تصمیم صحیح اخذ نکنیم در حق مردم جفا کرده ایم.
 
معرفی رشادت ها و قدردانی از خدمات صادقانه سطوح مختلف نظام سلامت وظیفه همگان است
 
در ادامه نشست دکتر عباسعلی کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با قدردانی از زحمات شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر همه همکاران دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در یک سال اخیر گفت: می‌خواهم به یک سال و 15 روز پیش، پنج‌شنبه اول اسفند 98 درست پس از زمان اعلام رسمی پاندمی کرونا از سوی وزارت بهداشت و جلسه‌ای که در وزارتخانه داشتیم برگردم تقریباً همه، کارمان را از همان روز شروع کردیم. 
 
وی ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی تهران فردای آن روز عصر جمعه 2 اسفند 98 روز انتخابات مجلس، جلسه‌ای با حضور اعضای هیات ‌رییسه، معاونان و تمامی روسای بیمارستان‌ها در سالن حکیم برگزار شد که منجر به صدور بیانیه 12 ماده‌ای دانشگاه شد که در بند اول اعلام کردیم با یک اپیدمی مواجهیم و حفاظت کارکنان بیمارستان‌ها اولویت اول دانشگاه است. 
 
دکتر کریمی تصریح کرد: در خصوص انتخاب بیمارستان تک تخصصی خیلی زود متوجه شدیم که این کار صحیح نیست و ظرف دو هفته با انتقال بیماران به بیمارستان‌های جنرال، همه بیمارستان‌های بزرگ دانشگاه را وارد صحنه خدمت به بیماران کووید 19 کردیم. در آن زمان مهم‌ترین سیاست دانشگاه تأمین تجهیزات حفاظتی خط مقدم خدمت بود و این اتفاق باتدبیر مناسب معاونت توسعه و غذا و داروی دانشگاه به‌خوبی رقم خورد.
 
وقتی همه می‌ترسیدند آن‌ها آمدند
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه فرمانده اصلی در بیمارستان رییس بیمارستان است، افزود: در همان جلسه دوم اسفند 98 خطاب به روسای بیمارستان‌ها گفتم شما از امروز 14 فرمانده دانشگاه در 14 بیمارستان هستید و از معاونت توسعه خواستم پشتیبانی و حمایت لازم را نسبت به تأمین فوری نیازهای بیمارستان‌ها انجام دهد. با این رویکرد مدیریتی یعنی استقرار فرماندهی در بیمارستان ها و پشتیبانی ستاد در عین اینکه گاه خود مسئولان ستادی هم به ویروس کرونا مبتلا می شدند هیچ خللی در ارائه خدمات و مدیریت بحران در مراکز دانشگاه رخ نداد و این مؤید حضور در صحنه و تعامل خوب همکاران محیطی و ستادی است. 
 
وی ادامه داد: حتی به یاد دارم وقتی بیمارستان‌های امام خمینی (ره)، شریعتی، سینا، بهارلو، ضیائیان را برای خدمت به کرونا اعلام کردیم رییس بیمارستان امیراعلم خودش برای ارائه خدمت به مردم داوطلب شد و بیمارستانش را آماده پذیرش بیماران کووید کرد. آن‌ هم در روزهایی که بسیاری از مردم می‌ترسیدند و تا حدی که حتی دریکی از خاطراتم هم اشاره کردم، یکی از پرستاران ما هنگام آمدن به بیمارستان وقتی راننده فهمید کادر درمان است بین راه او را از ترس کرونا  از ماشین پیاده کرد. ولی آن‌ها بازهم برای خدمت به مردم آمدند و ایستادند.
 
درمان بیماران غیر کرونا را جدی بگیریم
 
دکتر کریمی در ادامه یکی از مهم‌ترین چالش‌های بحران کرونا را ترس بیماران غیر کرونا از مراجعه به مراکز درمانی برای ادامه فرایند درمانشان عنوان کرد و گفت: ما به‌ خصوص در مرکز قلب تهران و مرکز طبی کودکان بیمارانی داشتیم که نیازمند دریافت خدمات فوری بودند ولی به دلیل شرایط کووید 19 به بیمارستان نمی‌آمدند و جانشان درخطر بود. از اینرو غیر از جداسازی فضاهای بیمارستانی و پروتکل‌های درمانی در فواصل موج‌های کرونا و بازدیدهایم به‌شدت تلاش می‌کردم مسئولان بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران غیر کرونا تبلیغ کنند. قطعاً در ادامه مسیر باید برای این موضوع مهم تمهیداتی بچینیم. مطمئناً بیمارستان clean نخواهیم داشت ولی باید برای جداسازی بخش‌ها راهکارهای مناسبی پیدا کنیم. این موضوع در شهرهای بزرگی مثل تهران، شیراز، اصفهان و ... که مراکز خصوصی فعالی دارد ممکن است تا حدودی رفع شود ولی در شهرستان‌های کوچک بسیار نگران‌کننده است. 
 
احترام به سربازان جبهه سلامت
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر حفظ سلامتی و احترام سربازان خط مقدم جبهه سلامت در مقابله با ویروس کرونا تصریح کرد: باید با این سربازان هم درست مثل سربازان زمان جنگ رفتار شود به‌طوری‌که تنها دغدغه این عزیزان خدمت‌رسانی به مردم باشد. گاهی از روی ناآگاهی برخی افراد، شاهد هجمه‌ها و تهاجماتی به این زحمت کشان بهداشت و درمان کشور هستیم، درحالی‌که در دوران جنگ هیچ‌کس اجازه نداشت به سربازان خط مقدم توهینی کند امروز هم باید همان‌گونه باشد. من در برابر خدمات صادقانه همه افرادی که در سطوح مختلف نظام سلامت در تمامی شهرها و روستاها، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و خانه‌های بهداشت تلاش می کنند، سر تعظیم فرود می‌آورم و به همه خدا قوت و خسته نباشید می‌گویم.
 
وی افزود: باید برای سلامت روان کادر درمان و خانواده‌هایشان هم کاری کرد. ما در حوزه سلامت  افرادی را داریم که ماه‌ها است زندگی خانوادگی‌شان به مخاطره افتاده است آن‌ها هم فرزندانی دارند که با مسائل و چالش‌های آموزشی روز کشور درگیرند. ببینیم کادر بهداشت و درمان چه فشاری را دارند تحمل می‌کنند. این‌ها مسائلی است که نظام بهداشت و درمان نمی تواند به تنهایی پاسخگوی آن باشد. 
 
اهداف و برنامه های کنگره
 
دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونای شهر تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در خصوص بحث قرنطینه، مزایا، معایب و تجربیات سایر کشورهای جهان توضیحاتی داد.
 
90 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه کنگره ارسال شد
 
همچنین در ادامه دکتر نسیم خواجوی راد دبیر علمی گنگره به معرفی بخش‌های مختلف آن پرداخت و افزود: 90 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه کنگره ارسال شد و از این میان 54 مقاله در بخش پوستر و 8 مقاله در بخش سخنرانی پذیرفته‌شده است. 
 
وی در پایان از افتتاحیه نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت در ادامه این کنگره (16 اسفند 99) در راستای رفع نیازهای مراکز درمانی خبر داد. پس از اتمام کنگره نیز، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌توانند تجربیات خود را از طریق دبیرخانه کنگره در گروهی که به همین نام در شبکه tritapp نام‌گذاری شده به اشتراک بگذارند./۲۰۸
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 224237
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *