• 99/08/06 - 15:10
  • 553
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد:

تلاش برای رفع مشکلات ارزی جهت واردات واکسن آنفلوآنزا

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون نمونه ‌ای از آنفلوآنزا در کشور گزارش نشده است، از تلاش وزارت بهداشت برای رفع مشکلات ارزی جهت واردات واکسن آنفلوآنزا، خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر سیما سادات لاری در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت تولید واکسن کرونای ایرانی، بیان کرد: حدودا هشت شرکت در کشور در حال کار بر روی واکسن کرونا هستند و برخی نسبت به دیگری پیشی گرفتند.‌ ما در مرحله تزریق حیوانی هستیم و تا تزریق واکسن بر میمون پیش‌ رفته ‌ایم و امیدواریم تا پایان پاییز بشود نمونه انسانی را تزریق کرد.
 
احتمال دارد تا یک سال آینده به واکسن کرونا دسترسی نباشد
 
وی ادامه داد: البته در دنیا تلاش‌ های زیادی برای تولید واکسن کرونا شده است. هم هند با کمک انگلستان در حال کارآزمایی بالینی واکسن کرونا هستند و هم روسیه این اقدام را انجام می ‌دهد. به هر حال همه این موارد زمان‌ بر است و احتمال دارد تا یکسال دیگر به واکسن دسترسی نباشد. حتی اگر واکسنی هم تولید شود، قطعا چندین سال تولید می‌ کشد که بتواند تمام جمعیت جهان را پوشش دهد. بنابراین، اگر واکسن هم تولید شده و وارد بازار شود، ممکن است فقط 20 درصد جمعیت کشور را در بر بگیرد. بنابراین همچنان توصیه ما رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا است.
 
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره واکسن آنفلوآنزا، گفت: خوشبختانه هنوز نمونه ای از بیماری آنفلوآنزا از آزمایشگاه گزارش و تایید نشده است. به هر حال 1.5 میلیون دوز از واکسن آنفلوآنزا در بخش بهداشت توزیع شد و تزریق‌ های آن به صورت هدفمند در حال انجام است. در حالیکه در سال گذشته 250 تا 300 هزار واکسن در بخش بهداشت توزیع شده بود، اما امسال برنامه ‌ریزی شد تا افزایش یابد تا برای افراد آسیب ‌پذیر و زنان باردار و دیگر گروه‌های پر خطر  تزریق شود که قطعا به شکسته شدن زنجیره انتقال کمک می ‌کند.
 
تلاش برای رفع مشکلات ارزی جهت واردات واکسن آنفلوآنزا
 
دکتر لاری افزود: همکاران من به شدت در حال تلاشند تا مشکلات ارزی را برای واردات واکسن آنفلوآنزا رفع کنند. باید توجه کرد که درباره بیماری کرونا با تغییر فصل و به ویژه در فصل سرما، یک افزایش شیوع در این بیماری داریم. همانطور که دیدیم در ابتدای پاییز افزایش شیوع بیماری و بالا رفتن آمار بستری و به تبع آن افزایش آمار بستری را داشتیم و همینطور از اسفند ماه نگرانیم. در حوزه واکسن آنفلوآنزا نیز از بابت زمان اثرگذاری آن بعد از دو هفته ایمنی ایجاد می‌ شود و اگر به دست‌ مان برسد، همچنان موثر خواهد بود. البته با توجه به اینکه تاکنون نمونه ‌ای آنفلوآنزا در کشور  گزارش نشده است، به نظر می ‌آید رعایت اصول بهداشتی مانند شستن دستها، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی موثر خواهد بود.
 
پیگیری افراد مشکوک و مثبت کرونا
 
سخنگوی وزارت بهداشت درباره پیگیری افراد کرونا مثبت نیز اظهار کرد: یکی از چالش ‌های ما این است که اگر در آینده میزان تست را افزایش دهیم، اما برنامه ‌ای برای تعقیب افراد مثبت نداشته باشیم و قرار باشد این افراد در جامعه حرکت کرده و بیماری را منتقل کنند، قطعا تاثیرگذار نخواهد بود. آخرین خبرها حاکی از مذاکراتی است که وزیر بهداشت در این زمینه با وزیر ارتباطات داشتند. در حال حاضر هم آزمایشگاه‌ های خصوصی به سامانه سیب متصل شدند و هم اطلاعات آزمایشگاه‌ های خصوصی و هم دولتی و اطلاعات دقیق بیماران اعم از محل زندگی، محل کار و...اخذ تعهد از آنها برای قرنطینه دو هفته ‌ای انجام می ‌شود.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر 5500 نفر از این افراد توسط نرم افزار ماسک توانستند ردیابی شوند که در کجای کشور هستند و ترددهایشان ارزیابی شود. امیدواریم این کار سر و سامان بهتری بگیرد و بتوانیم این موضوع را کنترل کنیم. این غربالگری و تعقیب افراد مشکوک و مثبت در پیشگیری از انتقال بیماری موثر خواهد بود.
 
شناسایی و مجازات متخلفان کرونا
 
دکتر لاری درخصوص وضعیت جریمه ‌های کرونایی و میزان این جریمه‌ ها، گفت: آنچه مطالبه ما بود و ما مرتب اعلام می ‌کردیم، این بود که اداره بیماری و بحث‌ های بهداشتی با وزارت بهداشت است، اما واقعا کنترل و اداره ویروس کاری فرا وزارتخانه ‌ای بوده و مشارکت همه را می ‌طلبد. به نظر می ‌آید بعد از هشت ماه شیوع ویروس هم بحث ‌های اقناعی از سوی وزارت بهداشت و رسانه ‌ها انجام شده است. به نظر می ‌آید که باید یک حمایتی از مردم توسط قانون انجام شود. برای متخلفین مجازات ‌هایی تعیین شده است و اکنون توسط دوربین ‌ها افراد متخلف جریمه می‌ شوند. به عنوان مثال، رانندگان تاکسی اگر ماسک نزنند، 100 هزار تومان باید جریمه بدهند، مسافران تاکسی اگر ماسک نزنند، 20 هزار تومان جریمه می ‌شوند. البته با توجه به اینکه مسئول اجرای این برنامه وزارت بهداشت نیست، من اطلاعی ندارم که چقدر این جرایم اجرایی شده است، اما قطعا در حال پیگیری است.
 
مطالبه ضمانت اجرایی قوانین ضد کرونا
 
وی افزود: به نظر می ‌آید در کشور ما همه چیز خیلی کند انجام می ‌شود و بعد از اینکه تصمیمی می ‌گیریم، تصمیمات بین ‌بخشی، اقناع به موقع همه دستگاه ‌ها، تصمیم گیری و عملیاتی شدن، به صورت کند پیش می ‌روند، اما بیانات مقام معظم رهبری بسیار کارگشا بوده است. با دستور اکید ایشان هماهنگی باید انجام شود. البته برای اولین بار کمیته نظارت ملی بر اجرای پروتکل‌ها تشکیل شد که نماینده همه اصناف و بخش‌ های بازرسی و حراست و وزارت بهداشت در آن حضور دارند و همه سازمان ‌ها باید گزارش کارشان را ارائه دهند و وظایفشان را توضیح داده و گزارش آن به ستاد ملی رود. در عین حال همانطور که رهبری دستور دادند باید واقعا یک قرارگاهی تشکیل شود تا بر اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا نظارت کنند. در این شرایط مطالبه همه ما باید ضمانت اجرایی برای قوانینی باشد که وضع می ‌کنیم تا این قوانین اثرگذار باشند.
 
مشکل تبادلات ارزی برای پیش خرید واکسن کرونا
 
وی درخصوص وضعیت پیش پرداخت ایران برای پیش خرید واکسن کرونا به مجموعه کووکس سازمان بهداشت جهانی، گفت: درباره کووکس متاسفانه مشکلات تبادلات ارزی بر روی این موضوع هم تاثیر گذاشته است و ما همچنان در حال حل این مشکل هستیم، اما مذاکرات وجود دارد و فرصت‌مان را از دست نداده‌ایم. به محض رفع مشکل تبادلات ارزی، انتقال ارز برای مشارکت جدی تر و عملیاتی تر انجام می ‌شود.
 
دکتر لاری در بخش دیگری از این نشست گفت: متاسفانه کرونا در جهان همچنان رو به شتاب است و ما در یک مرحله حساس همه ‌گیری این بیماری هستیم. به‌ خصوص کشور ما که در نیمکره شمالی قرار دارد و تغییر فصل داده ‌ایم. همانطور که می‌دانید در فصل پاییز شیوع بیماری بسیار زیاد بود و عزیزان زیادی را از دست دادیم. برای بنده که هر روز تعداد زیادی را به عنوان افراد فوتی اعلام می‌کنم، بسیار دردناک است. با از دست دادن هر عزیزی، خانواده‌ها دچار مصائب روحی زیادی می‌شوند و هزاران مشکل دیگر که برای ما هم طاقت‌فرساست و ما هم در وزارت بهداشت هر روز تلاش می‌کنیم که به سهم خودمان در بخش بهداشت و درمان راهکارهایی پیدا کنیم که بتواند سلامت مردم را تضمین کند.
 
خطر کاهش مراقبتهای بیمارستانی به دنبال افزایش تعداد بیماران
 
وی افزود: بیماری کووید 19 در تمام کشور رو به صعود است و روندی صعودی دارد، اما مدیریت بیماری فقط با وزارت بهداشت نیست. ما تمام تلاش ‌مان را در بیمارستان ‌ها انجام می ‌دهیم تا مراقبت خوبی از بیماران داشته باشیم، اما همانطور که بارها اعلام کرده ایم، وقتی تعداد بیماران افزایش یابد، قطعا این مراقبت‌ ها تحت تاثیر قرار می ‌گیرد و خود پرسنل بیمارستان‌ های ما هم جدای از مردم نیستند و بیشتر در خطر بیماری قرار می ‌گیرند و مجبورند برای مرخصی استعلاجی ناشی از این بیماری قرنطینه شوند و همه اینها موثر است و ممکن است مراقبت ‌هایی که در بیمارستان‌ ها انجام می ‌شود، کاهش یابد.
 
سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: بنابراین هوشمندانه ترین کار این است که همه احساس مسئولیت کنیم و بدانیم این ویروس هنوز نه درمان دارد و نه واکسن. حتی اگر واکسن هم بیاید باز هم بیماری با ما می ‌ماند و ممکن است واکسن ایمنی کاملی ندهد. بنابراین، باید سبک زندگی ‌مان را تغییر داده و این هوشمندی هر یک از ماست که رفتارهای خطر آفرین نداشته باشیم.
 
مدیریت کرونا فراوزارتخانه ای است
 
دکتر لاری تصریح کرد: اکنون در ماه ربیع الاول قرار داریم که ممکن است جشن‌ هایی در پیش باشد، از خانواده ها می خواهم که با توجه به مشکلات اقتصادی هم که وجود دارد، زندگی خود را با کمترین تعداد و در محیط های باز آغاز کنند و با ساده ترین مراسم این کار را انجام دهند. به هر حال با توجه به سخنان مقام معظم رهبری و از آنجایی که مدیریت کرونا فراوزارتخانه ‌ای بوده و همکاری همه سازمان‌ ها را می ‌طلبد، امیدواریم با وحدت بیشتر بین سران سه قوه، هماهنگی و همکاری وزارتخانه ها و حمایت و کمک مردم، بیماری را کنترل کنیم. ما هر مشکلی هم که به دلیل تحریم‌ ها داشته باشیم، اما در این شرایط مهم این است که باهم همدل باشیم، به هم اعتماد کنیم و بتوانیم سلامتمان را تضمین کنیم./207
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 217090

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *