• 99/05/16 - 12:24
  • 359
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
وزیر ارشاد در آیین رونمایی از قطعه مدافعان سلامت ارکستر ملی ایران:

جامعه سلامت کشور در طول تاریخ در کنار مردم ایران بوده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جامعه سلامت کشور در طول تاریخ در کنار مردم ایران بوده است و به طور ویژه در 40 سال اخیر تجربه حضور همدلانه وسیع کادر بهداشتی و درمانی کشور را در دوران محتلف از جمله دفاع مقدس شاهد بودیم.

 
به گزارش وبدا، دکتر سید عباس صالحی در آیین رونمایی از قطعه مدافعان سلامت ارکستر ملی ایران که با حضور وزیر بهداشت در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: امسال چهلمین سالگرد آغاز دوران دفاع مقدس است و از خاطرمان نرفته که در آن 8 سال، کادر بهداشتی و درمانی چگونه در کنار رزمندگان اسلام بودند و پا به پای مدافعان خاک میهن حرکت کردند.
 
وی افزود: جامعه سلامت در مقاطع مختلف تاریخ کشور، جایگاه خاصی را داشته اند. سال 57 در کشور حدود 14 هزار پزشک عمومی و متخصص که بخش زیادی از آنها هم غیرایرانی بودند، در کشور فعالیت داشتند. در دوران دفاع مقدس، کادر بهداشتی و درمانی به خوبی به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی پرداخت. در عملیات کربلای 5 که عملیات تقریبا طولانی تری بود، یک هزار پزشک و جراح حضور داشتند و بیش از 40 هزار مجروح در این عملیات را درمان کردند.
 
وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس، شاهد لایه های مختلف درمان بودیم. اول اورژانس خط مقدم بود. در مرحله بعد بیمارستانهای صحرایی قرار داشتند. بیمارستانهای صحرایی در دفاع مقدس با سایر جنگ ها، تفاوت زیادی داشت. معمولا در سایر جنگ ها، بیمارستانهای صحرایی حداقل 40 تا 50 کیلومتر با خط مقدم فاصله داشتند اما در دوران جنگ تحمیلی، فاصله این بیمارستانها با خط مقدم کمتر از 20 کیلومتر بود. 
 
دکتر صالحی اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس بیش از 240 اتاق عمل در بیمارستانهای صحرایی فعال بود که تاثیرات بسیار زیادی در کاهش تلفات داشت چون فاصله رسیدن یک مجروح تا اتاق عمل در سایر جنگ ها، 45 تا 90 دقیقه بود اما در ایران، این رقم کمتر از 25 دقیقه بود و اگر چنین اتفاق و تدارکی نبود، تلفات و شهدای جنگ حداقل بین 30 تا 50 درصد افزایش می یافت. 
 
وی گفت: بعد از بیمارستانهای صحرایی در نزدیکی خط مقدم جنگ، شاهد بیمارستانهای شهر های مرزی و بعد بیمارستان های سایر شهرهای کشور بودیم. شاید تاریخ جنگ را بدون تاریخ پزشکی جنگ نتوان نوشت. تاریخ جنگ پا به پای تاریخ پزشکی جنگ حرکت می کند. مجروحان شیمیایی در دوران دفاع مقدس شبیه بیماری کرونا، یک مساله جدید بود و جهان با مساله مجروحان شیمیایی در این قالب، مواجهه نداشت. 100 هزار نفر در ایام جنگ، مجروح شیمیایی شدند اما کادر درمانی برای درمان آنها درگیر شدند اما با ویژگی های خاصی که شامل انرژی، ایمان، پیگیری، جدیت و عنایات الهی کادر درمانی با این پدیده ناشناخته، ارتباط گرفت و در این زمینه پیروز و موفق شد. 
 
دکتر صالحی تصریح کرد: از اواخر سال گذشته و در طول ماه های اخیر شاهد ایثار و جانفشانی مجدد کادر بهداشتی و درمانی کشور هستیم. این اتفاق بسیار وسیع و گسترده است و در تاریخ ایران زمین باقی خواهد ماند. این اتفاق همراه با شاخه های مختلفی از وجوه خدمات کادر بهداشتی و درمانی است و آنها از سلامت دفاع کرده اند و شهید راه سلامت شده و به این بیماری نیز مبتلا شده اند. 
 
وی افزود: فضای حوزه فرهنگ و هنر کشور در 6 ماه گذشته، در حوزه های مختلف به میدان آمد و در مورد آموزش ها، همراهی و همیاری ها در کنار مدافعان سلامت قرار گرفت. جریان هنر کشور در این ماه ها یکی از دوران پرافتخار خودش را گذراند گرچه محافل هنری به خاطر ایام کرونا تعطیل شد اما جامعه هنری مسئولیت اجتماعی خودشان را برای این دوره به خوبی ایفا کردند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز شاهد رونمایی از قطعه نوای آدمیت برای تقدیر از مدافعان سلامت هستیم و این کار به سختی تولید شد اما برای  افرادی که در ایام سخت، به کمک مردم ایران آمدند، تولید شد و امیدواریم که این هدیه کوچک، کمک و زمینه ای برای تجدید روحیه پر توان کادر بهداشتی و درمانی کشور باشد./206
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 212696
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *