• 99/06/25 - 14:19
  • 108
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
درنشست ارائه گزارش عملکرد شش ماهه معاونت فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون مطرح شد:

جمع آوری 6 هزار و 788 واحد پلاسمای کووید 19 در سراسر کشور

معاون فنی و فن آوری های نوین سازمان انتقال خون کشور امروز در جلسه ای با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون و مدیران زیرمجموعه این معاونت در گزارشی از عملکرد واحدهای مربوط از اهدای 6 هزار و 788 واحد پلاسمای بهبود یافتگان کووید 19 در مراکز انتقال خون کشور خبر داد.


 به گزارش وبدا، در این جلسه ضمن نقد و بررسی موانع و چالشهای هریک از بخشها مدیرعامل سازمان در جریان دستاوردها و اصلاح فرایند ها و تدوین استانداردهای جدید قرار گرفت.
در بخش دیگری از این گزارش دکتر سعید محمدی از انجام 8 هزار و 138 مورد پلاکت فرزیس در سه ماهه اول سال 99 خبر داد و افزود: در مدت مشابه سال قبل میزان پلاکت تهیه شده با این روش 6 هزار و 784 واحد بود که در سال جاری شاهد بیش از 20 درصد رشد بودیم.
گفتنی است طی مدت یادشده به تمامی درخواستهای بیمارستانی برای تهیه این نوع پلاکت پاسخ داده شده است و پلاکت مورد نیاز تامین و در مراکز درمانی توزیع شده است.
استانهای تهران، فارس و اصفهان به ترتیب بیشترین آمار تهیه پلاکت به روش آفرزیس را به خود اختصاص دادند.
دکتر عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون پس از شنیدن گزارش این بخش تاکید کرد: در صورتی که سازمان انتقال خون قادر است تمامی نیاز بیمارستانی به پلاکت فرزیس را فراهم کند دلیلی ندارد که این کار در بیمارستانها انجام شود زیرا تامین فرآورده های مشتق از خون از وظایف و ماموریت های سازمان انتقال خون است و روشهای آزموده این سازمان جلوی به خطر افتادن سلامت خون و فرآورده در اثر غربالگری نامناسب اهداکننده را می گیرد.
وی همچنین از معاون فنی و فنآوری های نوین خواست تا سازو کار مناسبی برای یافتن موارد جدید خون های نادر تعریف شود و دلایل افزایش درخواست خون کم لوکوسیت بررسی و گزارش گردد.
 تهیه و تامین تجهیزات و لوازم فنی لازم، آموزش کادر فنی و روز آمد سازی دستگاه های آزمایشگاهی و غربالگی بخش دیگری از این گزارش بود.
گزارش شناسایی، تامین و ارسال خون نادر برای بیماران، مدیریت خون بیمار، تدوین دستور العمل ها و دستاوردها و مشکلات این حوزه از دیگر بخشهای این جلسه بود.
در گزارش عملکرد واحد دنورویژلانس (نظام مراقبت از اهداکننده خون) نیز نحوه بسط و گسترش و فرهنگ سازی برای پایش اهداکنندگان و شناسایی پیشرفت ها و موانع این حوزه مورد بررسی قرار گرفت و طرح های پیشنهادی برای اصلاح فرآیند ها مطرح شد. در این گزارش 99.7 درصد از موارد عوارض پس از اهدا غیرشدید اعلام شده است.
گفتنی است فراوانی کلی رخداد واکنش‌های عمومی در حین اهدای خون در سطح کشور 3.7 مورد در هر 1000 اهدا بوده که بسیار کمتر از آمار جهانی است.
گزارش واحد خون بند ناف نیز حاکی از جمع آوری تعداد 580 واحد نمونه از مادران داوطلب در بیمارستان ها است که از این تعداد 36 واحد ذخیره شده است.
در این جلسه مرکز نوآوری، هموویژلانس، آزمایشگاه های مرجع  سازمان، درمانگاه تالاسمی و دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهدا کنندگان گزارش عملکرد خود را ارائه دادند و راهکارها و موانع مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 214649
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *