• 99/07/08 - 15:49
  • 735
  • زمان مطالعه : 12 دقیقه
وزیر بهداشت در ستاد مدیریت کرونا در گلستان عنوان کرد:

در موضوع کرونا، عدالت در سلامت به طور کامل محقق شد

وزیر بهداشت گفت: به قول حاج قاسم سلیمانی، ما ملت امام حسینیم، ما هم شهید می دهیم، هم می جنگیم هم تاریخ می سازیم و هم زیرساخت ها را توسعه می دهیم. امروز روز وحدت و همدلی و پیوند است نه تفرقه و گسست. دشمنان ما بر باطل شان، متفق هستند، اما ما برخی اوقات بر حق خودمان، منفصل هستیم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی، در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا ویروس کرونا در استان گلستان که در سالن شهید رجایی استانداری گلستان برگزار شد، اظهار کرد: در اولین سفر استانی ام بعد از شبانه روزهای سخت مدیریت بیماری کرونا در ستاد وزارت بهداشت، به گلستان سفر کردم. در این مدت فقط توفیق داشتم، دوبار به صورت خیلی فشرده به کاشان سفر کنم. 
 
وی افزود: استان گلستان یکی از نفیس ترین گنجینه های فرهنگی، طبیعی و جغرافیایی دنیا است. این استان گنجینه ای از قومیت ها با نماد و نمودهای بسیار متنوع است. آنها صمیمانه و بدون کوچک ترین نزاع بین قومی، در تاریخ ملت های جهان در این پهنه محدود زندگی می کنند. طبیعت گلستان یکی از زیباترین و نفیس ترین طبیعت های دنیا و پارک ملی گلستان، یکی از 50 ذخیره زیست کره است و ارتفاع از سطح دریا، تنوع حیات وحش و گونه های گیاهی، طبیعی و جانوری و مرز بین آب و هوای تورانی و هیرکانی در گلستان، منحصر به فرد است. 
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: خوشبختانه ستاد ملی کرونا بعد از انتخاب ستادهای استانی به عنوان بازوها پرتوان خود، توانست افتخاری را در جلب مشارکت بین بخشی در سطوح استانی، کسب کند و یکی از بهترین، موثرترین و خردمندانه ترین شیوه های مدیریت کرونا در سطح استان ها، مربوط به استان گلستان است. 
 
کرونا نتوانست ما را غافلگیر کند
 
دکتر نمکی گفت: کرونا نتوانست ما را غافلگیر کند، چراکه از نخستین روزهای اعلام شیوع این ویروس در کشور چین، خودمان را آماده کردیم، زیرا تجاربی که در دفاع مقدس کسب کرده بودیم، ارزنده ترین آموزه ها برای مقابله با بحران و سختی ها بود.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: با وجود سیلاب های گسترده سال گذشته در سطح کشور، حتی یک مورد اپیدمی بیماری گزارش نشد و وقتی کرونا آمد، وقتی 57 دانشجوی ایرانی را از ووهان به ایران آوردیم و قرنطینه کردیم از دکتر هملمن نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران پرسیدند که ایران آمادگی مدیریت کرونا را خواهد داشت که وی عنوان کرد، بله. کشوری که توانست چنین سیلاب گسترده ای را بدون حتی یک مورد اپیدمی مدیریت کند، حتما کرونا را هم مدیریت خواهد کرد.
 
دکتر نمکی یادآور شد: سال گذشته غیر از سیلاب های گسترده، شاهد شیوع آنفلوآنزای H1N1، تردد سه و نیم میلیون زائر اربعین حسینی و 90 هزار زائر از کشورهای همسایه شرقی و شیوع کرونا در کشور بودیم. قبل از اینکه کرونا به ایران برسد، خودمان را با شیوه های دفاع مقدس در مقابل هجوم کرونا با سنگرآرایی های مدبرانه آماده کرده بودیم.
 
وی گفت: وقتی کرونا به ایران رسید، به خوبی مدیریت شد و برعکس، وقتی این موج به اروپا و آمریکا رسید، دیدید که به چه افتضاحی مبتلا شدند و تعداد زیادی از بیماران شان در بیرون از بیمارستان ها روی چمن و در راهروهای بیمارستان ها گرفتار شدند و تازه متوجه شدند که ایران چه عظمتی در مدیریت کرونا داشته است؛ البته ما برای هیچ شهروند و بنده ای از بندگان خدا، روز بد، بیماری و مرگ نمی خواهیم و همیشه دعا می کنیم همه بندگان خدا در رفاه، آرامش و سلامت باشند.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: به عنوان کوچک ترین سرباز نظام جمهوری اسلامی ایران، خاک پای کوچک ترین شهروند ایرانی هستم و بارها گفته ام که هر چه کار کنیم، پاسخ یک قطره از خون شهدای کشور نیست. گرچه عزیزان سرافرازی را در این مدت به عنوان شهید، به سرزمین مقدس مان پیشکش کردیم، اما کسانی که خاک جبهه ها را خوردند، می دانند که چه عظمت هایی خلق شد و ماندگاری در این محورها، مقدس است. 
 
دکتر نمکی یادآور شد: میزان تخت بیمارستانی در بدترین کشورهای اروپایی، 5 تا 7 برابر و کره جنوبی 10 برابر ایران است. در طول طرح تحول نظام سلامت اتفاقات بزرگی در توسعه زیرساخت ها رخ داد، اما با این وجود، متوسط کشوری تخت بیمارستانی 1.6 به ازای هر هزار نفر است؛ در حالیکه بین ایران و اروپا از نظر میزان پرستار به تخت و میزان تخت به جمعیت تفاوت های خیلی زیادی وجود دارد و آمریکا در ماه های اول، فقط برای بخش سلامت 111 میلیارد دلار و انگلیس 22 میلیارد دلار اختصاص داد، اما ما از یک میلیارد یورو، تا امروز و بعد از 7 ماه، 27 درصد دریافت کرده ایم. 
 
وی افزود: فاکتورهای دیگری از جمله غیرت، همت، شجاعت، وفاداری به مردم و آب و خاک و سرزمین و از همه مهمتر، لطف خدا برای مدیریت کرونا در ایران به میدان آمدند و یکی از بزرگترین موهبت هایی که به کار آمد، حمایت های بی دریغ مقام معظم رهبری بود. نفیس ترین گنجینه کارساز بعد از مرحمت الهی و وفاق ملی و همدلی اجتماعی، حمایت های مقام معظم رهبری و رعایت شیوه نامه های بهداشتی بود، همچنین، روحانیت معزز در حمایت از فرمایشات ایشان، کمک های زیادی به ما کردند.
 
دکتر نمکی اضافه کرد: در روزهای اول شیوع کرونا در کشور که می خواستیم از خارج از کشور ماسک وارد کنیم، تا ساعت 2 بامداد خوشحال بودم که مقداری ماسکN95  برای پرستاران و پزشکان با فلان هواپیما به ایران حمل می شود، اما ساعت 2:30 با بغض به من زنگ می زدند که عوامل آمریکا و انگلیس و ... اجازه حمل ماسک ها به ایران را ندادند و در فرودگاه اجازه پرواز ندادند. نمی دانید تا صبح بر من چه می گذشت که دلخوش بودم این پرواز صبح در فرودگاه امام خمینی(ره) تهران خواهد بود و سریع توزیع می کنیم تا اینقدر شرمنده سربازان خط مقدم مقابله با کرونا نباشیم و بعضی از شب ها با خودم می گفتم، خدایا مرگ زیباتر از اینگونه ماندن است که از همکارانم که با ایثار و گذشت دل به آتش کرونا می زنند، خجالت بکشم. 
 
وی تصریح کرد: در طول دو ماه از یک وارد کننده ماسک و مواد شوینده و لوازم حفاظت فردی به یک تولید کننده و بعد صادر کننده تبدیل شدیم. برخلاف اروپا و آمریکا حتی یک بیمار پشت درب هیچ بیمارستانی سرگردان نشد، حتی یک نفر را هم به دلیل بی بضاعتی رها نکردیم؛ افاغنه بدون کارت را مجانی مداوا کردیم و یک فرد سالمند را به دلیل سن بالا از دستگاه ونتیلاتور جدا نکرده و جای او را به افراد جوانتر ندادیم.
 
در موضوع کرونا، عدالت در سلامت به طور کامل محقق شد
 
وزیر بهداشت ادامه داد: حتی یک بیمار ایرانی به دلیل قومیت، پشت درب بیمارستان ها معطل نماند، خیلی از مخالفان و رسانه های بیگانه به دنبال این بودند که بگویند قوم کرد، ترکمن، بلوچ را رها کرده ایم و به قوم دیگری رسیدگی می کنیم. یک تبعیض قومیتی، جنسیتی و طبقانی در مدیریت کرونا در جمهوری اسلامی رخ نداد و عدالت در سلامت به طور کامل محقق شد.
 
دکتر نمکی اظهار کرد: اگر در دنیا می گفتند تاثیر یک دارو برای بیماران کووید19 حدود 10 درصد است، مردم ایران از آن محروم نمی شدند. گفتند: فاویپیراویر در درمان کرونا موثر است و هفته بعد از آن، در کشور وجود داشت و 15 روز بعد آن را در کشور ساختیم. گفتند رمدسیویر موثر است که شبانه به کشور وارد شد. البته هیچ داروی موثر ثبت شده ای برای کرونا در دنیا وجود ندارد، اما نخواستیم مردم ما احساس حقارت کنند. مبادا یک مادر برای جوانش یا جوانی برای پدر و پدر بزرگش بگوید، ای کاش الان در اروپا یا آمریکا بودیم که این دارو وجود داشت. ما به هر قیمتی بود این داروها را تهیه و تولید کردیم و آماده صادرات هم هستیم. مبنای این عزت که برای جمهوری اسلامی ایران خلق شد، استفاده از تجارب نفیس دفاع مقدس بود. 
 
وی خاطرنشان کرد: اولین محور و درس آموخته ما در دوران دفاع مقدس، عشق به ماندگاری و عزت ایران و جبهه ها مدرسه عاشقی بود. اگر مدافعان سلامت تن به آتش زدند، با وجود اینکه، 10 تا 12 ماه کارانه شان با تاخیر پرداخت می شد، اما با نجابتی که داشتند، لحظه ای نگفتند ما طلبکاریم و به خیابان بریزند و تصور کنند الان وقت معامله است؛ بلکه گفتند ما به ایران، خون شهدا و خانواده های آنها بدهکاریم و تن به آتش زدند.
 
وزیر بهداشت بیان کرد: دومین درسی که از دوران دفاع مقدس آموخته بودیم و به کار بردیم، این بود که هرگز نباید مرعوب دشمن شویم، هیمنه دشمن چه ویروس، چه صدام و چه آمریکا، ما را نباید مرعوب کند و به خودباوری و ایمان، اعتقاد داشتیم. طلبه، جوان بسیجی، نیروهای مسلح، هنرمندان، رسانه ها، صدا و سیما، خیّرین و مسئولان بخش های مختلف کنار ما آمدند و یک لحظه هم احساس تنهایی نکردیم. 
 
امروز یکی از پیشتازان مدیریت کرونا در جهان هستیم
 
دکتر نمکی افزود: سومین درسی که از دفاع مقدس گرفتیم، این است که آنجایی که بر اصول ایستادگی و مقاومت خردمندانه کرده ایم، بازی را برده ایم و این آموزه ها را از دوران دفاع مقدس آموختیم و در مدیریت کرونا به کارمان آمد و امروز یکی از پیشتازان مدیریت کرونا در جهان هستیم و این را تاریخ اثبات خواهد کرد و چنین اتفاقی برای یک کشور و جهان معمولا هر 150 تا 200 سال یکبار رخ می دهد، اما ملت ایران در این برهه نشان داد که سرافرازانه از این مرحله سخت و سنگین عبور می کند. 
 
وی تاکید کرد: در شرایط کنونی، کوچک شدن اقتصاد ایران سه و نیم درصد است، در حالیکه کوچک شدن اقتصاد کشور قدرتمندی مانند انگلیس، 25 درصد است. در دوران کرونا، یک روز خط تولید کالاها در کشور، تعطیل نشد؛ البته در نظام سلامت، جور سایر بخش ها را کشیدیم، به کمک اقتصاد رفتیم، پروتکل هایی برای آنها نوشتیم و اروپایی ها بعد از ما، این پروتکل ها را دقیقا همانند ایران برای بازگشایی هایشان نوشتند. ما به کمک اقتصاد آمدیم که کارگر، مهندس و سایر مشاغل شما کار کنند و ما در کنار آنها هستیم.  
 
وزیر بهداشت یادآور شد: افتخار بزرگ دیگری که کسب شد این بود که توانستیم هم کرونا را در کشور مدیریت کردیم و هم غیر کرونا را. به کسی که از داربست افتاد و ضربه مغزی شد و یا کسی که در جاده گرگان به مشهد تصادف کرد نگفتیم به خاطر کرونا، ظرفیت نداریم؛ کسی که سکته قلبی کرد به او نگفتیم که به خاطر کرونا، CCU خالی نداریم. یک مورد بیمار اورژانسی پشت درب بیمارستان ها به دلیل اینکه بیمار غیرکرونایی است، معطل نماند که همین موضوعات، افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است. 
 
افزودن 10 هزار و 600 تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور در سال جاری
 
دکتر نمکی گفت: امروز با راه اندازی پزشکی از راه دور، شبکه های ویژه برای بیماران خاص، اتفاقات جدیدی رقم می خورد. امسال حدود 10 هزار و 600 تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور اضافه می کنیم و در تاریخ جمهوری اسلامی ایران قبل و بعد از انقلاب، بیشترین تخت در سال با حدود 4 هزار و 500 تخت راه اندازی می شد، اما امسال 10 هزار و 600 تخت به جز یک هزار و 400 پروژه بهداشتی و درمانی که تا فروردین سال آینده به بهره برداری می رسد، به ظرفیت کشور افزوده می شود. 
 
وی تاکید کرد: امروز همانگونه که کرونا را مدیریت کردیم، باید کشور را هم با همین مدل، اداره کنیم. روزهای سختی را پشت سر می گذاریم. امروز در خدمت برخی از بازنشستگان بودم که 30 سال زحمت کشیدند و پولی که پارسال باید به آنها می دادیم، امروز از نظر قدرت خرید، یک سوم شده و شرمنده آنها هستیم. وقتی می بینیم که پرستار در این اوضاع سخت اقتصادی 7 تا 8 ماه است که کارانه نگرفته، شرمنده می شویم. وقتی برای ارز دارو در مضیقه هستیم، برای آینده و امروز نگران می شویم. اما شرایط کشور بسیار سخت است و درآمدهای کشور به شدت کاهش یافته و خزانه با مشکلاتی روبروست.
 
وزیر بهداشت افزود: با پیگیری های انجام شده، دیروز دستور پرداخت 3 ماه معوقات کادر درمانی و دو ماه معوقات پزشکان خانواده و کادر بهداشتی که خط مقدم مبارزه با کرونا هستند را صادر کردم و امیدوارم با تمهیدات در نظر گرفته شده، مشکلی برای تامین داروهای اساسی نداشته باشیم. 
 
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: توصیه من این است که وحدت، صمیمیت و انسجام موجود در ستاد استانی گلستان، حفظ شود. زیرساخت های درمان سرپایی و بیماریابی در این استان باید تقویت شود و در مورد تخت بیمارستانی قطعا کمک می کنیم؛ اما مهمتر از همه، مواردی است که از آن نتیجه گرفته ایم. یعنی آموزش عمومی شامل شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و رعایت پروتکل ها و شیوه نامه های ابلاغی. 
 
وی یادآور شد: تا امروز در دنیا هیچ دارو و واکسنی برای کرونا موثر شناخته نشده است، در حال حاضر، 6 گروه در کشور بر روی تولید واکسن کرونا کار می کنند و کار به مراحل بسیار حساسی رسیده است. البته پیش خرید واکسن کرونا از کشورهایی که ادعا می کنند در حال ساخت آن هستند، در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد که مردم تصور نکنند از کشورهای دیگر عقب مانده اند، اما بنده به عنوان یک متخصص ایمونولوژی، خیلی به واکسن کرونا دل نبسته ام. آنچه به آن دل بسته ایم، فاصله گذاری اجتماعی، رعایت پروتکل ها و استفاده از ماسک و شستشوی مداوم دست ها است.
 
وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی در استان گلستان در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد. به عنوان نمونه تا سال های گذشته در این استان فقط دو دستگاه سی تی اسکن وجود داشت، اما امروز به 6 دستگاه رسیده و برای سایر مناطق نیز چندین سی تی اسکن دیگر به گلستان گسیل می شود./206
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 215476
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *