• 99/07/08 - 19:38
  • 841
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
وزیر بهداشت در گرگان:

عظمت حماسه مدافعان سلامت با هیچ پدیده مادی قابل جبران و ‌مقایسه نیست

وزیر بهداشت گفت: عزت و حماسه ای که مدافعان سلامت در سراسر کشور خلق کردند، بسیار قیمتی تر و فراتر از آن است که بخواهیم با پدیده ای مادی، آن را جبران کنیم.

 
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی، در نشست صمیمی با اعضای هیات رییسه و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان اظهار کرد: شاید در یک کشور یا جهان، دو قرن طول بکشد که پاندمی همانند کرونا، گریبانگیر بشریت شود. در هیچ دوره ای از تاریخ کشور، روزهایی به سختی امسال را نداشتیم و سال ۹۹ یکی از سخت ترین سالهای بعد از انقلاب و دفاع مقدس است.
 
وی افزود: سال گذشته هم یکی از سال های سخت اقتصادی برای کشور بود که در استان گلستان و چندین استان دیگر، شاهد سیلاب های گسترده بودیم. کادر بهداشتی و درمانی با عظمت به مدیریت سیلاب در ابتدای سال گذشته پرداخت و حتی یک مورد اپیدمی در کشور گزارش نشد که در تاریخ دنیا، بی نظیر است.
 
وزیر بهداشت گفت: سال گذشته شاهد ارائه خدمت نیروهای بهداشتی و درمانی به سه و نیم میلیون زائر اربعین و ۹۰ هزار نفر از مردم کشورهای همسایه شرقی، بیماران مبتلا به آنفلوآنزای H1N1، مصدومان اغتشاشات خیابانی و همچنین بیماران مبتلا به کووید۱۹ در ماه پایانی سال بودیم که در مبارزه با کرونا شاهد خلق حماسه ملی توسط نیروهای بهداشتی و درمانی در کنار سایر عزیزان از جمله بسیج، نیروهای مسلح، سازمان های مردم نهاد و سایر دستگاه های اجرایی بودیم.
 
دکتر نمکی یادآور شد: علیرغم همه مطالباتی که داریم و بنده به به عنوان وزیر بهداشت، بیشترین مطالبات را دارم، اما تمنای بنده این است که حماسه ملی خلق شده در مقابله با کرونا را با زبان مادی و صنفی، مطالبه نکنید. کاری که نظام سلامت انجام داد را با هیچ معیار مادی نمی شود سنجید. تن به آتش زدن مدافعان سلامت در همان روزهای اول که با کمبود ماسک و گان روبرو بودیم را با هیچ پدیده مادی نمی توان سنجید و در هیچ کجای دنیا شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم. به فرموده مقام معظم رهبری، یک شهید مرتضی آوینی دیگر نیاز است تا حماسه ها و صحنه های بی بدیل مدافعان سلامت را به تصویر بکشد.
 
وی افزود: گرچه نیازمند کمک های مالی هستیم و زندگی مان در مضایق و تنگناها گرفتار است، اما دیگران نباید فکر کنند که در این جانفشانی ها می خواهیم مطالبه اقتصادی کنیم. البته من وظیفه دارم که به دنبال وصول مطالبات باشم تا شرمسار مدافعان سلامت نباشم.
 
وی ادامه داد: دلنوشته هفته گذشته ام به عزیز بر باد رفته دریاد مانده شهید سلیمانی، چیزی نبود جز حاصل شرمساری ام از تیم فداکاری که با من کار می کند. بدانید که من مدعی العموم شما مدافعان سلامت هستم، اما نمی خواهم عظمت و بلندای حماسه مدافعان سلامت را با پول مقایسه کنم و این مطالبه گری را در ذهن دیگران با مادیات طلب کنم. خیلی مهم است که در تاریخ ایران، گروهی آمدند و زمانی که همه از میدان به در رفتند تا از کانون های عفونت دور شوند، مدافعان سلامت، جوانمردانه تن به آتش بیماری زدند و زمانی که همه پای سیستم های تهویه هوا و در فضای مطبوع لمیده بودند، آنها بر تخت بیمار خمیده بودند تا لوله تنفسی بگذارند و زمانی که همه پول پارو می کردند، آنها رنج جارو می کردند و این را نمی خواهم با مقیاس مادی کوچک کنم تا عده ای فکر کنند من و همکارانم در مورد زحمتی که کشیدیم گروگانگیری می کنیم یا می خواهیم امتیازات مادی بگیریم.
 
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: وقتی به وزارت بهداشت آمدم، اولین گامی که برای پرستاران برداشتیم در مورد اصلاح پرداخت ها، افزایش ۵۰ درصدی حقوق با تحمیل بار سنگین مالی و کاهش زمان معوقات کارانه ها بود. همچنین، آن زمان معوقه پرستاران بین ۱۸ تا ۲۴ ماه بود و وزارت بهداشت را با ۲۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه تحویل گرفتم، اما با لطف خدا، تاخیر در پرداختی ها را به ۶ تا ۷ ماه رساندیم که کار سنگینی بود، چون ماهانه ۷۰۰ میلیارد تومان کارانه پرداخت می کنیم و کاهش ۱۲ ماهه پرداختی ها با تزریق اعتبار حدود ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی همراه بود و امسال خبرهای خوش تری را برای جامعه پرستاری کشور دارم.
 
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: ظلمی که به کل نظام سلامت کردیم، حذف رده های میانی بود آن هم به دلیلی که پرستاران موضع داشتند که چرا بهیاران به کار گرفته می شوند، اما بهورز و بهیار، پرستار نیست بلکه رده هایی هستند که در کنار پرستار، بار سنگین کار و بار جانبی بیمار را کاهش می دهند و به شدت معتقدم که تربیت این نیروها باید دوباره راه اندازی شود، چراکه خدمات بهورز، بهیار، کاردان اتاق عمل و تکنسین بیهوشی برای نظام سلامت ارزشمند است.
 
وی تاکید کرد: امسال تنها سال در بین سالهای گذشته است که مجوز استخدام ۲۲ هزار نفر را گرفته ایم. در سالهای گذشته شاهد اضافه شدن تخت های بیمارستانی بودیم، اما به تامین نیروی انسانی مورد نیاز آنها توجه چندانی نشده بود و بجای اینکه حداکثر ۲۰ درصد از درآمدهای اختصاصی یک دانشگاه صرف هزینه های پرسنلی شود، الان ۶۵ درصد از درآمدهای اختصاصی در این راه برای نیروهای قراردادی و شرکتی هزینه می شود، اما بخش عمده ای از مجوز استخدام ۲۲ هزار پرستار و نیروهای بهداشتی هستند و امسال یکی از سالهای طلایی در جذب پرستار برای نظام سلامت است و حداقل ۵ تا ۶ هزار نیروی پرستاری به ظرفیت کشور افزوده می شود.
 
وی یادآور شد: اینکه پرستار روز اول با این پیش ذهن می آید که در یک ساختار آرام و بی دغدغه مشغول می شود، باید بگوییم که اینگونه نیست. هر نظامی روزی که یونیفرم نظامی می پوشد برای صلح نیست، چون نظامی را برای روز صلح نمی گیریم، بلکه برای روزهای جنگ، به کار می گیریم. ما وقتی که روپوش سفید می پوشیم، لباس احرام ما برای روزهای سخت نظام سلامت است و هیچکس ما را برای روزهای آرامش نمی خواهد، بلکه ما را برای روزهای دردمندی و بیماری می خواهند. ممکن است به سرباز، درجه دار، سرهنگ یا تیمسار ۲۰ سال حقوق بدهیم، اما این حقوق را برای روزهای جنگ می دهیم نه برای روزهای صلح و اگر به روزهای صلح فکر می کردیم، نیازی به ارتش نبود.
 
وی ادامه داد: پرستار، پزشک، داروساز، دندانپزشک، ماما، بیمارستان و خانه بهداشت مربوط به دردمندی و روزهای پرمشکل مردم هستند و اگر کسی برای روز آرامش می آید، حضورش معنایی ندارد، زیرا ما در روزهای سخت مردم، در کنارشان بوده ایم و خواهیم بود.
 
وزیر بهداشت اظهار داشت: سال گذشته قبل از شیوع کرونا در هیات دولت به دکتر نوبخت گفتم سال ۹۹ سال مصارف حداقلی معلوم و منابع حداقلی نامعلوم است. آمریکایی ها سخت ترین تحریم تاریخ و یکی از ناجوانمردانه ترین نوع تحریم های جهان را علیه ایران اعمال می کنند و همه راه ها را بر ما بسته اند. ترامپ دروغگو و بقول شهید حاج قاسم سلیمانی، ترامپ قمارباز می گوید؛ ما با دارو برای ایران کاری نداریم، اما من مدیریت می کنم و از هر مسیری که می رویم، راه ها بسته است و اگر بخواهیم یک انسولین برای مردم تامین کنیم، هزار راه را باید دور بزنیم و اگر بخواهیم یک سِنت برای دارو حواله کنیم، تمام راه ها را بر ما بسته اند، بنابراین یکی از سخت ترین ایام جمهوری اسلامی ایران را مدیریت می کنیم و راهی غیر از پایداری و تاب آوری نداریم.
 
دکتر نمکی اضافه کرد: نمی توانیم و نباید در برابر دشمنان، زانو بزنیم، عزت نفس این مملکت را نمی توانیم فدای هیمنه کاذب دشمن کنیم و یکی از درس آموخته های دوران دفاع مقدس این است که هیمنه دشمن نباید ما را مرعوب کند و دلیل بستن نارنجک و رفتن زیر تانک توسط یک نوجوان رشید این بود که همینه را بشکند و نمی توانیم در مقابل هیمنه پوشالی و کاذب آمریکایی ها زانو بزنیم، بنابراین راهی جز پایداری و تاب آوری نداریم و هنر ما، مدیریت کردن این شرایط سخت و دشوار است وگرنه ارز، پول و خزانه مملو را خیلی ها می توانند حرام یا اداره کنند.
 
وزیر بهداشت تاکید کرد: درست است که در شرایط سختی از نظر اقتصادی قرار داریم، اما این دلیل نمی شود که به فکر نیروهای بهداشتی و درمانی نباشیم. یکی از غم های شبانه روزم، حل مشکلات نیروهای بهداشتی و درمانی است و چه خون دل هایی خوردم که یک روز حقوق با تاخیر پرداخت نشد و یا حقوق ۵۰ درصد افزایش یافت که بار مالی آن برای وزارت بهداشت، ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود، اما اجازه ندادم یک روز حقوق پرسنل بک دانشگاه، با تاخیر پرداخت شود و اين موضوع در این شرایط سخت اقتصادی، کار کوچکی نیست./۲۰۶
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 215484

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *