• 94/09/23 - 15:01
  • 10
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران عنوان کرد:

فرصت سرمایه گذاری مشترک سرمایه گذاران ایرانی و ارمنستانی فراهم شده است / درخواست از رسانه ها برای پیشگیری از ایجاد فضای ترس و اضطراب در جامعه در خصوص بیماری آنفلوآنزا

وزیر بهداشت با اشاره به روابط دیرین تجاری بین ایران و کشورهای منطقه به ویژه ارمنستان، گفت: شرکت های داخلی تولید دارو می توانند در ارمنستان سرمایه گذاری کنند چرا که این کشور عضو اتحادیه اورآسیا است.

وزیر بهداشت با اشاره به روابط دیرین تجاری بین ایران و کشورهای منطقه به ویژه ارمنستان، گفت: شرکت های داخلی تولید دارو می توانند در ارمنستان سرمایه گذاری کنند چرا که این کشور عضو اتحادیه اورآسیا  است.

به گزارش وبدا؛ دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه امضای تفاهم نامه با وزیر بهداشت ارمنستان که امروز در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: این تفاهم نامه همچنین فرصت بسیار خوبی برای شرکت های دارویی ارمنستان فراهم می کند تا بتوانند در ایران با شرکای خود، سرمایه گذاری مشترک داشته باشند.

وزیر بهداشت به تجربیات موفق نظام های بهداشت ایران و ارمنستان در خصوص کنترل بیماری های واگیر اشاره کرد و گفت: دو کشور می توانند با یکدیگر تبادل تجربه کنند و یا برنامه های مشترکی را تعریف کنند البته در حوزه بیماری های غیر واگیر نیز سیستم های درمانی و پیشگیری دو کشور، اقدامات بسیار خوبی انجام داده اند که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر هاشمی اولویت برنامه ها و اقدامات وزارت بهداشت برای همکاریهای  بین المللی را همسایگان کشور دانست و گفت: در قالب تفاهم نامه ای که امضا شد انتظار داریم شاهد رونق صادرات و واردات باشیم و در حوزه درمان نیز بتوانیم خدماتی مانند دیگر کشور ها به ارمنستان ارائه دهیم.

وزیر بهداشت سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور را مهم ارزیابی کرد و گفت: سرمایه گذاران ارمنستانی در ایران و یا ارمنستان می توانند با سرمایه گذاران ایرانی، پروژه های مشترک تعریف کنند و با راه اندازی بیمارستان ها و کلینیک ها از دانش و مهارت پزشکان ایرانی، استفاده کنند.

دکتر هاشمی به همکاری های مشترک در حوزه های آموزش، بهداشت، درمان، پیشگیری و دارو بین دو کشور اشاره کرد و دیدار بعدی با وزیر ارمنستان و هیات همراه را در اسفند ماه سال جاری در ایروان عنوان و ابراز امیدواری کرد تا اقدامات عملی هر چه سریع تر برای  اجرایی شدن این تفاهم نامه انجام شود.

وزیر بهداشت بخش دیگری از این تفاهم نامه را در خواست طرف ارمستانی برای ارائه تسهیلاتی در جهت توریسم درمانی عنوان کرد و افزود: امیدواریم شرکت های خصوصی در این زمینه فعال تر از گذشته عمل کنند و این تفاهم نامه فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در ایروان و یا سرمایه گذاری مشترک با سرمایه گذاران ارمنستانی در ایران، فراهم خواهد کرد.

دکتر هاشمی توسعه توریسم درمانی را مشروط به حضور بخش خصوصی دانست و از تسهیلات دولت در زمینه مجوزهای لازم خبر داد و گفت: وزارتخانه های  امور خارجه، کشور، اطلاعات و سازمان صنایع دستی و میراث فرهنگی نیز در این زمینه تسهیلاتی را فراهم کرده اند و لازم است تا بخش خصوصی، فعال تر از گذشته عمل کند.

وی یکی از دلایل عدم توسعه توریستم درمانی را متوازن نبودن عرضه و تقاضا در این زمینه دانست و اظهار داشت: توجه بخش دارویی و درمانی ما به داخل است و اگر به فراتر از مرزها فکر و اقدام کنیم، قطعا کیفیت خدمات برای مردم کشور ارتقا می یابد و ارز آوری نیز در این حوزه تعریف جدیدی پیدا خواهد کرد و این اقدامات به طور ساده، تعریف اقتصاد مقاومتی است .

دکتر هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا بخشی از بدهی بیمه ها پرداخت شده است یا خیر، افزود: محقق می شود و امیدوارم پرداخت شود.

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت بیماری آنفلوانزا در کشور خاطرنشان کرد: همه چیز تحت کنترل و در وضعیت سفید است و هیچ جای نگرانی وجود ندارد و من از تمام رسانه ها تقاضا دارم تا ضمن اطلاع رسانی برای پیشگیری از بیماری های واگیر مانند آنفلوانزا در این فصل، به نحوی عمل کنند که مردم، خانواده ها و والدین مضطرب نشوند.

دکتر هاشمی ادامه داد: بیماری در سراسر کشور تحت کنترل همکاران بهداشتی ما است و مردم نیز بسیار بیش از گذشته نکات بهداشت فردی را رعایت می کنند.

وزیر بهداشت در خصوص آلودگی هوای تهران نیز یادآور شد: متاسفانه مردم به این وضعیت عادت کرده اند و امیدواریم تمهیداتی اندیشیده شود تا زمینه های آلودگی هوا، کاهش یابد و به عنوان یک شهروند، نکته جدیدی را مشاهده نمی کنم و همانند سال های گذشته، در این فصل نیز آلودگی هوا وجود دارد./206

 

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار موقت
  • کد خبر : 137004
کلمات کلیدی