• 99/07/29 - 12:29
  • 142
  • زمان مطالعه : 15 دقیقه

لباس ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مزین به نام "شهید احدی" شد

آیین رونمایی از لباس متحدالشکل دانشجویان ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که مزین به "نام و تصویر شهید احمد رضا احدی" دانشجوی شهید این دانشگاه شده است، در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

 به گزارش وبدا، آیین‌رونمایی از لباس متحدالشکل دانشجویان ورزشکار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که مزین به "نام و تصویر شهید احمد رضا احدی" دانشجوی شهید این دانشگاه شده است، در سومین روز از هفته تربیت بدنی، با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت و سخنگوی این وزارتخانه، مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، مدیران کل ستادی و دانشگاهی و برادر شهید احمدرضا احدی، در وزارت بهداشت برگزار شد.
معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در یک حرکتی فرهنگی و در راستای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهید احمد رضا احدی-دانشجوی رتبه یک پزشکی این دانشگاه - که در جنگ تحمیلی و در دوران دفاع مقدس به درجه رفیع شهادت نایل شده بود و همچنین با هدف اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت، لباس‌های ورزشی دانشجویان ورزشکار این دانشگاه را، مزین به نام و عکس این شهید کرده و مقرر شد از این به بعد دانشجویان ورزشکار این دانشگاه در رشته‌های مختلف ورزشی، در المپیادها و مسابقات مختلف، با لباس مزین به نام و عکس این شهید، در میادین ورزشی حاضر شوند.

باید دیگر دانشگاه‌ها نیز از این حرکت الگوبرداری کنند و از طریق مختلف، یاد و خاطره شهدا را زنده نگه‌دارند

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم معنوی و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهید احمد رضا احدی گفت: شهید احدی دارای فضائل و روحیات بالای معنوی و اخلاقی بودند و من به شدت تحت تاثیر این روحیات اخلاقی قرار گرفته‌ام. دو سال پیش کنگره‌ای در همدان برای ایشان برگزار شد که در آن مراسم مادر و برادر کوچک شهید حضور داشتند و مایه افتخار است که یاد و خاطره این شهید همواره بر سر زبان و اذهان باقی است.

وی گفت: شهید احدی دارای شخصیت خاصی در میان شهدا بود. ایشان یک شهید شناخته شده دانشگاهی با کسب مدارج بالای تحصیلی بود و وقتی متوجه شدم قرار است از تمثال این شهید رونمایی شود، بسیار خوشحال شدم و از این حرکت فرهنگی لذت بردم. باید دیگر دانشگاه‌ها نیز از این حرکت الگوبرداری کنند و از طریق مختلف، یاد و خاطره شهدا را زنده نگه‌دارند چرا که شهدا برای آسایش ما، جان خود را از دست دادند و فداکاری‌های زیادی کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه باید همواره قدردان و وامدار شهدا باشیم، اظهار کرد: با افتخار هرجا  که خانواده شهدای گرانقدر حضور داشته باشد و مراسمی در این راستا برگزار شود، حاضر می‌شوم چرا که معتقدم در آن لحظه و آن محل، برکت روح پاک شهدا در آنجا جاری است و ما همیشه مدیون این عزیزان و رشادت‌های آنها هستیم و اگر اکنون با آرامش نشسته‌ایم و به زندگی و حیات خود ادامه می‌دهیم، به خاطر از خودگذشتگی این شهدا و همچنین زحمات مادر و پدران این شهدا بوده است که در دامان این عزیزان، این شهدا بزرگ شدند.

لاری با اشاره به اینکه رابطه عاطفی خاصی بین شهید احدی و پدر بزرگوارشان وجود داشته است، گفت: شهید احدی در خانواده نظامی بزرگ شدند و پدرشان خیلی زود از دنیا رفتند، از این رو مادر این شهید، رسالت سنگینی در تربیت و پرورش وی داشتند و واقعا باید دست این مادر را بوسید و قدردان زحمات ایشان بود. این شهید در دامان مادر خاصی پرورش یافته و باید همواره این موضوع برای همگان الگوسازی شود.

وی گفت: خیلی از جوانها، آرزوی‌شان قبولی در کنکور بخصوص در رشته پزشکی است و خیلی از خانواده‌ها آرزو می‌کنند فرزندانشان به مدارج بالای تحصیلی دست یابند و در رشته پزشکی قبول شوند اما چطور می‌شود شخصیتی مثل شهید احدی بعد از کسب رتبه یک کنکور سراسری در رشته پزشکی، درس را رها می‌کند و برای آرامش و امنیت کشور، به جنگ با دشمن می‌رود و به فیض شهادت نایل می‌شود. شهید احدی از جمله معدود شهدایی است که خودش خاطرات جنگ و دفاع مقدس را با واژه‌های عمیق عرفانی با دست خود نوشته است. این مفاهیم عرفانی که این شهید در سن کمتر از ۲۰ سالگی به رشته تحریر درآورده است حاکی از پختگی و شخصیت عرفانی این جوان است. باید همواره در فضاها و محیط‌های دانشگاهی، دانشجویان را با این روحیات اخلاقی آشنا کنیم. شهید احدی اگر در قید حیات بود، علاوه بر یک پزشک خوب بلکه یک نویسنده خوب و متبحری می‌بود چرا که دارای قلم و توصیف شیوا  و روانی بود.  شهید احدی واقعا دارای شخصیت چند بعدی بود و در هر کاری، وجدان کاری را سرلوحه فعالیت‌هایش می‌کرد و انسانی کاملا جدی بود و این همان چیزی است که برای ساختن و آبادانی کشور به آن نیاز داریم و باید روحیه جوانان این کشور را به این سمت و سو هدایت کنیم.

لاری در پایان ضمن تشکر از مسئولان و دست‌اندرکاران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دلیل انجام این حرکت فرهنگی و احیای نام و یاد شهید احدی، گفت: از دکتر زالی ریاست دانشگاه و همچنین دکتر امام هادی معاونت فرهنگی و دانشجویی و نیز مدیران فرهنگی و تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دلیل انجام این حرکت ورزشی و فرهنگی تشکر می‌کنم. خوشبختانه این دانشگاه همواره در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و نو، جزو دانشگاه‌های پیشتاز بوده است و فکر می‌کنم این حرکت فرهنگی، جزئی از مسؤولیت‌های این دانشگاه در قبال رشادت‌ها و فداکاری‌های شهید احدی بوده است.

شهید احدی یک چهره علمی شناخته شده در سطح کشور بود

در ادامه مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه شهید احمدرضا احدی یک چهره‌ علمی شناخته شده در سطح کشور بود که در بحبوحه جنگ تحمیلی و با وجود کسب مدارج بالای تحصیلی و کسب رتبه یک کنکور در رشته پزشکی، درس را رها کرده و برای امنیت و حفظ کشور، از جان خود گذشت و به درجه شهادت نائل شد، گفت: خانواده این شهید نیز به لحاظ علمی و فرهنگی در سطح بالایی قرار دارند. خیلی خوشحالم که امروز یاد و خاطره این شهید بزرگوار زنده شد و این رونمایی و این اتفاق مبارک را باید به فال نیک گرفت.

وی خاطرنشان کرد: ‌امیدوارم دیگر دانشگاه‌ها نیز از این حرکت فرهنگی الهام بگیرند و نمادهایی از شخصیت‌های فرهنگی، شهدا، شخصیت‌های علمی برای دانشگاه خود انتخاب کنند و سالن‌های ورزشی، مراکز علمی، کنگره‌های علمی و پژوهشی خود را با نام شهدا مزین کنند تا همواره نام و یاد شهدا زنده نگه داشته شود.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به کار ارزشمند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مزین کردن پیراهن‌های ورزشی دانشجویان ورزشکار  این دانشگاه به نام شهید احدی، گفت: ما مدیون و وامدار این شهدا هستیم و همواره باید قدردان رشادت‌ها و جانفشانی‌های این عزیزان باشیم چرا که شهدا باعث شدند ما در آرامش و امنیت زندگی کنیم. از این رو باید بیش از پیش در محیط‌ها و فضاهای دانشگاهی، از شهدا و رشادت‌های این عزیزان یاد کنیم و به نظرم مزین کردن کنگره‌های علمی‏، المپیادهای ورزشی و همایش‌های مختلف با نام شهدا، باعث می‌شود از یاد شهدا غافل نشویم و از رفتار و منش این بزرگواران همواره درس بگیریم.

رحیمی اظهار کرد: افتخار آشنایی با خانواده دکتر احدی را از سالهای گذشته دارم. خانواده شهید احمد رضا احدی، خانواده خاصی هستند و هر کدام در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی و... نابغه هستند و خوشحال هستم که یاد و خاطره این شهید زنده نگه داشته شد و باید همواره نام و خاطره این شهدا بر سر زبان‌ها جاری شود. امیدوارم خیلی از دانشجویان که شخصیت شهید احمد رضا احدی و دیگر شهدا  را نمی‌شناسند، با روحیه، اخلاق و منش این شهدای بزرگوار آشنا شوند و در زندگی، از رفتار و روحیه این شهدا الگوبرداری کنند.

همچنین در ادامه دکتر علی‌نژاد رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با اشاره به نامگذاری بخش معارفی جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی به نام شهید احدی، گفت: بخش معارفی جشنواره قرآن و عترت دارای طیف وسیعی است و بیشترین شرکت‌کنندگان متشکل از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی در این بخش حضور خواهند داشت. از این‌رو مرحله کشوری بخش معارفی این جشنواره که طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آبان‌ماه برگزار خواهد شد را به پاس فداکاری‌های این شهید، به نام شهید احمدرضا احدی مزین کردیم.

ابراز خرسندی مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از رونمایی تمثال شهید احدی

براساس این گزارش دکتر رستمی‌نژاد مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن گرامیداشت ماه ربیع‌الاول و همچنین هفته تربیت‌بدنی با ابراز خرسندی از رونمایی از لباس ورزشی مزین به نام و تصویر شهید احمد رضا احدی، دانشجوی رتبه یک رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شهید احمد رضا احدی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه با اینکه رتبه اول را در کنکور کسب کرده بود، علم و دانش را رها کرد تا ایران اسلامی همیشه بدرخشد که همین امر وظیفه ما را در قبال این عزیزان سنگین‌تر می کند که امیدوارم در این مسیر با یاری خداوند متعال در محضر این خوبان سربلند شویم.

وی گفت: اواسط اردیبهشت ماه مدیریت تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را برعهده گرفتم و جای بسی افتخار است که در  زمان تصدی این مسؤولیت و در هفته تربیت بدنی با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مسؤولان و مدیران ارشد این معاونت، این مراسم با شکوه که متعلق به شهید احمد رضا احدی است، برگزار شد و از لباس ورزشی مزین به نام و تصویر این شهید رونمایی شد.

رستمی‌نژاد با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یک دانشگاه عظیم و مادر با تعداد ۱۴ هزار دانشجو است، خاطرنشان کرد: این دانشگاه از گذشته تاکنون جز دانشگاه‌هایی بوده که همواره دانشجویانش در میادین و المپیادهای ورزشی، حائر مدال و رتبه‌های برتر می‌شدند و این یک افتخار برای دانشگاه محسوب می‌شود.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: جای یک لباس متحدالشکل برای دانشجویان این دانشگاه  که در میادین و مسابقات ورزشی حاضر می‌شوند، خالی بود، از این رو به این فکر افتادیم که نام و عکس شهید احمد رضا احدی را به عنوان نماد دانشگاه انتخاب کنیم و  در نتیجه لباس‌های ورزشی طراحی کردیم و نام و تصویر این شهید را به عنوان تمثال‌، روی این پیراهن‌ها حک کردیم تا از این به بعد دانشجویان ورزشکار این دانشگاه با لباس مزین به نام و تصویر این شهید در میادین و مسابقات ورزشی حاضر شوند تا نام، یاد و خاطره این شهید بزرگوار همواره در اذهان باقی بماند و دانشجویان از این شهید الگوبرداری کنند.

وی ادامه داد: برای ما دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جای بسی افتخار است که برای نخستین بار در این دانشگاه، این حرکت فرهنگی انجام می‌شود و تمثال و نام شهید احدی که رتبه نخست رشته پزشکی را کسب کرده‌است، به عنوان یک نماد ارزشمند، پیراهن‌های ورزشی دانشجویان ورزشکار این دانشگاه را مزین می‌کند. ما مدیون شهدا هستیم و آسایش و امنیت جامعه مرهون فداکاری و از خودگذشتگی این عزیزان است و واقعا ما در قبال رشادت‌ها و از خودگذشتگی های فراوان شهدا، کاری برای شهدا نکرده‌ایم و این حرکت فرهنگی، شاید کمترین کاری باشد که ما در دانشگاه برای شهدا انجام داده‌ایم وامیدوارم همه دانشگاه‌ها از این حرکت الگوبرداری کنند و یاد و خاطره شهدا همواره در افکار و اذهان دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه‌ها زنده نگه داشته شود.

شهید احدی نه تنها اهل علم و ورزش، بلکه اهل ایثار و از خودگذشتگی بود

همچنین در ادامه دکتر امام هادی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دقایقی در خصوص شخصیت شهید احمد رضا احدی به ایراد سخن پرداخت و گفت: شهید احدی یک فرد نابغه، عجیب و دارای هوش بسیار بالا بود که توانست در یک دانشگاه معتبر با رتبه یک در رشته پزشکی، قبول شود. روحیه و شخصیت والای این شهید باعث شد، با گذشت یک ترم از تحصیل، درس را کنار بگذارد و در دوران جنگ تحمیلی، برای دفاع از میهن اسلامی، به جنگ با دشمن برود و جان خود را از دست بدهد.ایشان نه تنها اهل علم و ورزش ، بلکه اهل ایثار و از خودگذشتگی بودند و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برخود می‌بالد که چنین شخصیت والایی در این دانشگاه به کسب علم پرداخته است.

وی  ضمن ابراز خرسندی از متحدالشکل شدن لباس‌هاس دانشجویان ورزشکار دانشگاه با تمثال شهید احمدرضا احدی، تأکید کرد: نام بزرگ این شهید گرانقدر زینت بخش این لباس است بدان معنا که رفتار سازمانی و اخلاق حرفه‌ای و ورزشی نمی‌تواند ازچارچوب متعارف انضباط خارج شود و مسیر صحیح خود را می‌پیماید.

امام هادی گفت: با وجود این لباس روحیه شادابی و نشاط در دانشجویان عزیز ما افزایش پیدا می‌کند که همین امر باعث افزایش توان و عرق مضاعف برای پیروزی‌های افتخارآفرین می‌شود.  لباس دانشجویان ورزشکار دانشگاه مزین به نام بزرگ شهید احمد رضا احدی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه است که از نام آوران دانشگاه از منظر اخلاق و علم بود که راه پر نشاط شهادت را انتخاب کرد تا ما امروز به او غبطه بخوریم.

همچنین در ادامه حمید رضا احدی برادر شهید دقایقی در خصوص فضائل و خصوصیت‌های اخلاقی برادر شهید خود به ایراد سخن پرداخت و گفت: انتخاب درج نام این شهید بزرگوار به عنوان نمادی از این لباس را تبریک می‌گویم و امیدوارم که سلوک شهید احدی راهگشای مکتبی نوین برای دانشجویان دانشگاه باشد.

وی اظهار کرد: برادرم دارای اخلاق و شخصیت خاصی بود و در همه کارها، خداوند را حاضر و ناظر خود قرار می‌داد و اخلاص را سرلوحه کارهای خود قرار می‌داد و به هیچ عنوان اهل ریا و نمایش نبود. حدود یک سال و نیم در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به کسب تحصیل پرداخت.

او افزود: شهید احدی به مقوله نوشتن و کتابت علاقه خاصی داشت و برداشت‌هایی که از جبهه و دفاع مقدس داشت را با نگاه و دیدگاه خود به رشته تحریر در می‌آورد. شهید احدی با داشتن قلم شیوا و روان خود، به خوبی برداشت‌های خود را از جنگ تحمیلی و دفاع مقدس به رشته تحریر در می‌آورد. ایشان در دانشگاه نسبت به درس و تحصیل تعصب خاصی داشت و در درس خواندن فردی جدی بود و اغلب نمرات خوبی از درس‌های مختلف کسب می‌کرد.

برادر این شهید بزرگوار، ضمن تشکر از معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به واسطه برگزاری مراسم تجلیل از یاد و خاطره شهید احدی و رونمایی از پیراهن ورزشی مزین به نام مبارک این شهید گفت: امیدوارم بتوانیم همواره نام و مسیر این شهدا را ادامه دهیم.

وی گفت: بیشترین فرزندان این مرز و بوم شهید و جانباز شدند تا راه آزادگی و استقلال در جامعه هموار شود و مردم بتوانند در آسایش و آرامش زندگی کنند. جوانان این وطن برای امورات دنیایی به جبهه نرفتند و انقلاب نکردند، آنها رفتند تا حیثیت و شرف ایرانی زیر چکمه  اجانب پایمال نشود.

او تأکید کرد: در دوران دفاع مقدس و زمانی‌که احمدرضا در جبهه حضور داشت هرروز از خود دست‌نوشته‌هایی به جای می‌گذاشت که بعد از شهادت احمدرضا توسط واحد فرهنگی سپاه تمام این نوشته‌ها در کتابی به نام "حرمان هور" جمع‌آوری و چاپ شد و این کتاب نیز به تقریض مقام معظم رهبری مزین شد. درباره زندگی شهید احمدرضا احدی کتاب‌های متعددی تألیف و چاپ شد که زوایای مختلف زندگی احمدرضا را برای خوانندگانش روشن می‌کند.

در پایان این مراسم، با حضور دکتر سیماسادات لاری و حاضران در جلسه، از پیراهن ورزشی مزین به نام و تصویر شهید احدی رونمایی شد و این تمثال از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به برادر شهید اهداء شد. همچنین دکتر لاری و حاضران در جلسه، به رسم یادبود و زنده نگه داشتن نام این شهید،  پیراهن ورزشی مزین به نام و تصویر شهید احدی را امضاء کردند.

همچنین در این جلسه،  برای نخستین بار در حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، از مجله «ورزش و سلامت» دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که توسط دانشجویان این دانشگاه به رشته تحریر در می‌آید، رونمایی شد. این مجله برای اولین بار به همت دانشجویان علاقه‌مند علوم پزشکی به بررسی مطالب مرتبط با حوزه ورزش و سلامت می‌پردازد.

گفتنی است؛ احمدرضا احدی نفر اول کنکور سراسری رشته‌ پزشکی در اسفند سال ۱۳۶۵ که دوران دفاع مقدس به مراحل حساسی رسیده بود دانشگاه را رها کرد و با حضور در عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه به‌شهادت رسید. گرچه شهید احمدرضا احدی تحصیل در رشته پزشکی را به خاطر دفاع از اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی و تمامیت ارضی کشورمان ایران رها کرد و به درجه رفیع شهادت نائل شد و به درجه‌ای متعالی، که با مقام‌های دنیایی برابری ندارد رسید، اما از سوی دانشگاه پزشکی شهید بهشتی مدرک دکترای‌ پزشکی برای این شهید بزرگوار صادر شد.

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 216721
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *