• 99/07/07 - 16:37
  • 546
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون بهداشت وزارت بهداشت در اجلاس غیرحضوری روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور عنوان کرد:

لزوم اجرای دستورالعمل سطوح نظارتی

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: باید دقت شود که واکسن آنفلوآنزا در مراکز 16 ساعته منتخب کرونا تزریق نشود. در مرکزی که بیمار کرونایی مراجعه می کند، واکسن تزریق نشود. واکسن ها را در مراکزی که بیمار کرونایی ویزیت نمی شود، تزریق کنید.

 
به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رییسی در اجلاس غیرحضوری روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور که صبح امروز با حضور معاون حقوقی، مجلس و امور استان ها و از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، در پاسخ به موارد مطرح شده از سوی روسای دانشگاه ها، بیان کرد: ظرف هفته جاری، حدود 200 میلیارد تومان منابع مالی به منظور پزشک خانواده شهری و 150 میلیارد تومان نیز به منظور پزشک خانواده روستایی توزیع خواهد شد. حدود 80 میلیارد تومان نیز به منظور خرید کیت تشخیص کرونا هزینه خواهیم کرد که بین استان ها توزیع خواهد شد. 
 
وی افزود: براساس پیگیری های وزارت بهداشت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی قول مساعد داده که تا آخر ماه جاری، مبلغ قابل توجهی از بدهی هایی که ما در حوزه بهداشت داریم را در اختیارمان قرار دهد. 
 
وی درخصوص ازدحام مردم در اماکنی مانند پاساژها و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، گفت: همکاران بهداشت محیط ما به عنوان ضابطین قضایی در استان ها حضور دارند و اختیار تعطیل کردن خاطیان پروتکل های بهداشتی را دارند. با سازمان تعزیرات نیز تفاهمنامه ای به امضا رسانده ایم و براساس آن، امکان حضور گشت های مشترک وجود دارد و اختیار تصمیم گیری در مورد تعطیلی اماکن وجود دارد. نیروی انتظامی نیز براساس قانون مکلف است که همکاری کند.
 
لزوم اجرای دستورالعمل سطوح نظارتی
 
وی خطاب به روسای دانشگاه تاکید کرد: دستورالعمل ستاد ملی در رابطه با سطوح نظارتی را ابلاغ کردیم و درخواستم این است که در ستاد استانی آن را اجرایی کنید. دستگاه ها موظف هستند براساس این دستورالعمل به دانشگاه ها گزارش دهند. در این دستورالعمل وظایف دستگاه ها مشخص شده است. لذا، روسای دانشگاه ها و معاونین شان در مورد این دستورالعمل، سختگیرانه عمل کنند و گزارش آن را به ما بدهید تا در حضور رییس جمهوری اعلام کنیم که مثلا کدام دستگاه ها و نهادها گزارش و اطلاعاتی ارائه نکرده اند. 
 
اقدامات جدید در مورد اعمال سختگیرانه پروتکل ها
 
دکتر رییسی درخصوص اقدامات جدید در مورد اعمال سختگیرانه پروتکل ها، اظهار کرد: در این راستا، یکی از اقدامات تقویت نظارت های مردمی بر رعایت پروتکل های بهداشتی است، به این صورت که هر صنفی باید QR کد خود را داشته باشد و چنانچه این QR کدها در معرض دید باشد، افراد می توانند با اسکن کد با موبایل شان به سوالات پاسخ دهند و گزارش آن برای ما ارسال شود تا با صنف خاطی برخورد کنیم.
 
همه مادران باردار واکسن آنفلوآنزا دریافت می کنند
 
دکتر رییسی درخصوص توزیع واکسن آنفلوآنزا تصریح کرد: هرتعداد مادر باردار در کشور وجود داشته باشد، واکسن آنفلوآنزای رایگان دریافت می کند. آنها می توانند با کارت ملی شان به مراکز بهداشت مراجعه کنند. کمبودی هم در این زمینه نداریم. 
 
وی ادامه داد: توزیع واکسن آنفلوآنزا را باید مدیریت کنیم. البته در نیمکره جنوبی هیچ موجی از بیماری آنفلوآنزا بروز پیدا نکرده و این موضوع نشان می دهد که رعایت پروتکل های بهداشتی تاثیر زیادی بر بیمار نشدن مردم دارد. اما از نظر روانی و نیاز برخی گروه ها به واکسن، باید پاسخگوی مردم باشیم. 
 
دکتر رییسی اظهار کرد: باید دقت شود که واکسن آنفلوآنزا در مراکز 16 ساعته منتخب کرونا تزریق نشود. در مرکزی که بیمار کرونایی مراجعه می کند، واکسن تزریق نشود. واکسن ها را در مراکزی که بیمار کرونایی ویزیت نمی شود، تزریق کنید. 
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: خانه های سالمندان و مراکز نگهداری از سالمندان تحت پوشش بهداشت بوده و واکسن آنفلوآنزا دریافت می کنند؛ اما سالمندانی که بیماری زمینه ای شناخته شده ای ندارند و بالای 65 سال هستند، باید از داروخانه های سطح شهر واکسن آنفلوآنزا تهیه کنند. /207
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 215384

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *