• 99/07/08 - 21:00
  • 1023
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
وزیر بهداشت تاکید کرد:

لزوم تشدید نظارت های بهداشتی

وزیر بهداشت گفت: حتما باید نظارت بر رعایت پروتکل ها در دانشگاه های علوم پزشکی تشدید شود.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در نشست صمیمی با اعضای هیات رییسه و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اظهار داشت: نظارت بر پروتکل ها و اجرای شیوه نامه ها، کار دانشگاه های علوم پزشکی است و شما همکاران ما ایستادگی کنید، هر کجا دیدید تخلف می شود آن واحد را پلمپ کنید، مصلحت اندیشی نکنید و به هیچ عنوان کوتاه نیایید.
 
وی افزود: ما متولی سلامت مردم این سرزمین و مدعی العموم سلامت هستیم و مردم باید به ما اعتماد کنند. همه بدانند که روی سلامت مردم معامله نمی کنیم و توجیه گر سهل انگاری و خلاف دیگران نیستیم. ما وزارت بهداشت همه مردم ایران اعم از اصولگرا، اصلاح طلب، شیعه، اهل تسنن، زرتشتی، مسیحی، بی دین، ترکمن، بلوچ، کرد، ترک، لر و حتی زندانیان محکوم به اعدام هستیم. به هیچ عنوان روی پروتکل ها کوتاه نیایید و ایستادگی کنید و از هیچ چیزی نترسید چون فردی پشت شماست که جانش را وسط گذاشته و برای کسب نام و اعتبار نیامده و آمده که خودش را فدا کند و خوشبختانه به هیچ جریان سیاسی وابسته نیستم. بقول دکتر شریعتی می گفت "مرا کسی نساخت، خدا ساخت نه آنچنان که کسی می خواست که من کسی را نداشتم، کسم خدا بود کس بی کسان" بنابراین من زیر بیرق هیچ جریان سیاسی نیستم اما روی سلامت مردم با هیچ کسی معامله نمی کنم و از شما هم می خواهیم که اینگونه عمل کنید. 
 
وزیر بهداشت اظهار داشت: خدا را شاکریم که نیروهای انسانی بی نهایت ارزنده ای در حوزه سلامت داریم. ۳۰ سال پیش برای بررسی میزان قالسیپاروم مقاوم به کلروکین به سیستان و بلوچستان سفر کردم و در روستاهای این استان حتی یک فرد با ۶ کلاس سواد و نهضت سواد آموزی هم پیدا نکردم اما امروز بهترین نیروها با بالاترین تخصص ها در همان استان در ایرانشهر، چابهار، زابل و زاهدان به مردم خدمت می کنند و اینها سرمایه های اجتماعی کشور هستند و اصل و مبنای رشد یک منطقه، وجود نیروی انسانی کارآمد، متخصص و متعهد است.
 
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: قبلا در ادبیات توسعه می گفتند که انسان، ابزار توسعه است اما معتقدم که انسان توسعه یافته، هدف غایی توسعه است. بیمارستان و فضای فیزیکی به بیماران خدمت نمی دهد بلکه خدمات توسط نیروی انسانی توسعه یافته به مردم ارائه می شود و امروز خوشبختانه این بضاعت را در دانشگاه های علوم پزشکی داریم.
 
وزیر بهداشت گفت: از شما نیروهای بهداشتی و درمانی تقاضا دارم که فکر کنید کرونا، به این زودی از بین نمی رود. روز اول به عنوان یک ایمونولوژیست به همکارانم گفتم این ویروس یک موجود عجیب است و تا کنون چنین موجودی، پا به خلقت نگذاشته است و با همه اجداد خودش متفاوت است و نباید انتظار داشت که گرما این ویروس را از بین ببرد و اسم ویروس جدید کرونا را شترگاوپلنگ گذاشتم پس کووید۱۹ فعلا با ما است و باید بپذیریم که باید مدت ها، این ویروس را مدیریت کرد نه اینکه بیماری را مدیریت کنیم بلکه باید جنبه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سلامت روان جامعه آن را مدیریت کرد و نظام سلامت در کنار صدا و سیما و سایر دستگاه ها باید برای روان های پریشان، برنامه ریزی کند.
 
وی افزود: در شرایط کنونی مقابله با کرونا باید به آموزش به عنوان رکن اصلی، توجه کنیم و متولی این بخش، نظام سلامت است و از همه ابزارها برای آموزش، فاصله گذاری، رعایت پروتکل ها و مواردی که تا امروز ثابت شده در قطع زنجیره انتقال ویروس می تواند نقش داشته باشد، باید کمک بگیریم.
 
وی یاداور شد: زیرساخت های دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اولویت بخش سرپایی باید حتما تقویت شود. اگر درمان سرپایی را خوب مدیریت نکنید، زیر آوار درمان بستری می مانید و اگر در مراحل اولیه، بیماری و از جمله کرونا را تشخیص دادید، ایزوله کرده و افراد در تماس نزدیک با بیمار را شناسایی کردید، موفق خواهید بود. نباید در هجمه ویروس کرونا، گیج شوید و بخش های بستری بیماران کرونا و غیر کرونا حتما باید مجزا شوند./۲۰۶
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 215486
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *