• 99/01/18 - 16:43
  • 2384
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

مشارکت در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا از مرز 70 میلیون نفر گذشت

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: مشارکت در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا در کشور، از مرز 70 میلیون نفر گذشت که این رکورد بی نظیری برای کشور است و با اجرای این طرح، افراد دارای علائم و مشکوک، در مراحل ابتدایی، شناسایی و به مراکز بهداشتی و درمانی، ارجاع شدند.

 
 
به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رییسی در نشست خبری با اصحاب رسانه در قرارگاه اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا اظهار داشت: در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا، بیش از 800 هزار نفر دارای علائم مشکوک بودند که با آنها تماس گرفته شده و بیش از 400 هزار نفر در بیش از 1200 مرکز بهداشتی و درمانی توسط پزشکان، ویزیت شدند که تعدادی از آنها به بیمارستان منتقل شدند و تعدادی نیز در منزل، تحت مراقبت قرار گرفتند.
 
وی افزود: گام دوم ما در طرح فاصله گذاری اجتماعی، برنامه ریزی برای بازگشایی صنوف و کسب و کارهای کم خطر با رعایت پروتکل های بهداشتی است البته برخی از صنوف و مشاغل که در جهت تامین مایحتاج ضروری مردم، فعالیت داشتند، در طول این مدت فعالیت داشتند.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در گام دوم طرح فاصله گذاری اجتماعی، صنوف و مشاغل بر اساس ریسک انتقال ویروس به دو گروه کم خطر و پرخطر تقسیم شده اند و این تقسیم بندی در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار گرفته تا چنانچه تصمیم به بازگشایی مشاغل گرفته شد، بر اساس پروتکل های تدوین شده و با اولویت صنوف کم ریسک، فعالیت آنها آغاز شود. 
 
دکتر رییسی یادآور شد: پروتکل های زیادی برای مشاغل و صنوف مختلف در سایت مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت تهیه و بارگذاری شده است. 50 پروتکل مشاغل قبلا تهیه شده بود و با مشارکت اصناف، 40 پروتکل دیگر نیز آماده و منتشر شده و تا 48 ساعت آینده، تمامی پروتکل های مورد نیاز مشاغل، بارگذاری خواهد شد. 
 
وی اضافه کرد: در تدوین این پروتکل ها، چند بخش مورد توجه قرار گرفته است که شامل بهداشت محیط کسب و کار، رعایت نکات بهداشتی توسط افراد شاغل در آن صنف و همچنین نکات بهداشتی برای مشتریان و دریافت کنندگان خدمات است.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تدوین پروتکل به هیچ عنوان از بیماری پیشگیری نمی کند بلکه ریسک انتقال ویروس را کاهش می دهد و باز هم نقش اصلی در کاهش انتقال ویروس و بیماری، بر عهده مردم است که همچنان در خانه بمانند و به قطع زنجیره انتقال ویروس، کمک کنند. 
 
دکتر رییسی تصریح کرد: سامانه ای در وزارت بهداشت طراحی شده که بیش از 5 میلیون و 200 هزار صنف و کارگاه در سطح کشور باید به آن وارد شوند و ثبت نام کنند. در این سامانه ابتدا افراد دارای این واحدها، تعهدنامه الکترونیکی را تکمیل می کنند و متعهد می شوند که پروتکل های بهداشتی صنوف خود را رعایت کنند. در این سامانه، پروتکل هر صنف برای آنها ارسال می شود و کار نظارت برای بیش از 7 هزار و 200 کارشناس و ناظر بهداشت محیط حرفه ای تسهیل می شود. 
 
به گفته وی طرح نظارت بر واحدهای صنفی و مشاغل مختلف در روزهای آینده تشدید و با مختلفان، برخورد قانونی خواهد شد اما نظارت اصلی بر عهده مردم است که در صورت مشاهده تخلف می توانند با سامانه 190 وزارت بهداشت، تماس حاصل کنند. 
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: در گام دوم طرح فاصله گذاری، برنامه ما این است که صنوف و مشاغل و مراکز پرریسک مانند ورزشگاه ها، استخرها، مجموعه های فرهنگی و هنری همچنان باید غیرفعال باشند و مراکز تجمعی که تعطیلی آنها خللی در زندگی مردم ایجاد نمی کند همچنان باید بسته باشند./206
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 205863

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *