• 1400/02/12 - 18:16
  • 719
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پرواز زندگی بخش از اهواز به تهران

اولین عملیات پیوند قلب اهدایی از طریق انتقال هوایی در سال جدید از اهواز به تهران با موفقیت انجام شد.

 
 
به گزارش وبدا؛ دکتر مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزات بهداشت در این خصوص گفت: صبح امروز عملیات پیوند عضو اهدایی از طریق انتقال هوایی قلبِ قهرمان 14 ساله اهل اهواز بر روی دختر خانم 9 ساله ای با موفقیت انجام شد.
 
دکتر شادنوش ادامه داد: با همکاری تیم های پیوند و واحدهای فراهم آوری دانشگاه های علوم پزشکی اهواز و ایران، فرد گیرنده و دهنده قلب شناسایی و با کمک سازمان اورژانس کشور و هوانیروز، عضو پیوندی به تهران انتقال داده شد.
 
وی گفت: در این عملیات با کمک و همراهی سازمان هوانیروز هلی کوپتری راس ساعت 7:30 دقیقه جهت دریافت عضو پیوندی به اهواز اعزام شد. با جدا سازی، عضو پیوندی راس ساعت  10:00 صبح از اهواز به سمت تهران بازگشته و راس ساعت 11:18 این قلب برای نجات جان بیمار به اتاق عمل بیمارستان شهید رجایی تحویل شد. در نهایت با تلاش تیم پیوند طی عمل جراحی 4 ساعته به بیمار گیرنده،  پیوند زده شد.
 
وی افزود: کبد این قهرمان کوچک به بیماری ۵۵ ساله و دو کلیه وی نیز به بیمارانی ۲۹ و ۳۹ ساله در اهواز پیوند زده شد.
 
وی افزود: اگرچه ویروس کرونا حوزه پیوند اعضا را به شدت تحت تاثیر قرار داده است اما با تمام این شرایط با همکاری و تلاش شبانه‌روزی همکارانم، عملیات پیوند عضو با دقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود تا زندگی را به بیماران نیازمند و رنجور بازگرداند.
 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزات بهداشت با تاکید بر اهمیت زمان طلایی در اهدای عضو، گفت: اعلام رضایت خانواده‌هایی که یکی از اعضای آنها دچار مرگ مغزی شده و زمان مرگ مغزی، از اهمیت زیادی در انجام پیوند عضو برخوردار است. 
 
وی افزود:  تیم اهدای عضو و فراهم آوری اعضا طی زمان محدودی از فوت فرد اهدا کننده در تلاشند تا ضمن تسلی دادن به خانواده بیمار مرگ مغزی، مسأله نیاز به اهدای ارگان های حیاتی را نیز درمیان بگذارند. این شرایط بسیار پیچیده‌ای است که هنر تیم اهدای عضو می‌تواند شرایط سخت و پیچیده خانواده اهداکننده  را به بُرد تبدیل کند و با تصمیم صحیح و به موقع، حداقل جان سایر بیمارانی که نیازمند عضو پیوندی هستند را نجات دهند.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 226951
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *