• 99/07/09 - 14:58
  • 147
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

پیام رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گرامی داشت روز جهانی سالمندان

رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گرامی داشت روز جهانی " سالمندان " (اول اکتبر- 10 مهرماه)، ضمن انتشار پیام ، از دانشگاهیان خواست تا با ارائه راهکارهای علمی و کاربردی، به تامین امکانات لازم در مراقبت از قشر سالمندان در جامعه کمک کنند.

به گزارش وبدا،  متن کامل پیام دکتر" امیرمسعود عرب " به این شرح است:
 
       با فرارسیدن روز جهانی « سالمندان »، توجه تمامی دولت ها و تشکل های مردم نهاد به مسایل و نیازهای قشر سالخورده جامعه خود معطوف می شود، تا شاید بتوانند به یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع دست یافته و سبب استفاده بهینه از تجربه هایی شوند که در طول سالها و با آزمون و خطاهایی در دوران جوانی بدست آمده است.
 
     جامعه ایرانی – اسلامی ما با پشتوانه صدها سال تمدن، شاید سالمندان خود را با مشکلات کمتری نسبت به دیگر جوامع  در نظر می گیرد، اما آنچه مسلم است، کهولت سن، کاهش توانایی جسمی و روانی و محدودیت در درآمد مقابل افزایش توقع خانواده و وابستگان،  ضرورت ثبات در استقلال جهت حفظ احترام و شان این قشر، و توجه به شرایط آنان بویژه در زمان کنونی که با شیوع کرونا روبه رو هستیم، باعث می شود که نیازهای بهداشتی و درمانی، و حمایت های روانی - اجتماعی، اقتصادی و رفاهی آنان در این دوران حساس و مهم، دو چندان شود.
 
این درحالی است که دولت ها تمامی تلاش خود را بر نیروی کار و قشر جوان می گذارند، چون نگرش صرفا سودآوری در کمترین زمان را دارند، غافل از اینکه وضعیت قشر سالمند در هر جامعه، آینه تمام نمایی از آینده قشر جوان در همان کشور است و حمایت های اجتماعی، اقتصادی و رفاهی از قشر سالمند بعنوان پشتوانه های فکری و تجربه ای، می تواند نیروی محرکه قشر جوان را پرتوان تر به حرکت درآورد.
 
از سویی، اگر از سالمندان که نیروی کار دیروز و سرمایه های فکری امروز محسوب می شوند، بخوبی مراقبت شود، جامعه می تواند از فکر، اندیشه و تجربه این قشر در پشتیبانی از نیروی کار استفاده کند.
 
 در آستانه روز جهانی سالمندان، ضمن عرض تبریک این روز بزرگ به همه همکاران بازنشسته، امیدوارم متولیان بخش های رفاهی و توانبخشی، در رفع نیازهای این قشر تلاش کنند و دانشگاهیان حوزه های سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی نیز با ارائه راهکارهای علمی و کاربردی، به تامین امکانات لازم در مراقبت از این قشر کمک کنند.
  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 215537

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *