• 99/01/17 - 15:11
  • 653
  • زمان مطالعه : 11 دقیقه
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران در نشست خبری عنوان کرد:

افزایش 3 برابری تولید ماسک در مقایسه با شرایط قبل از کرونا

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران با اشاره به اقدامات انجام شده جهت تامین اقلام حفاظتی و تجهیزات درمانی مرتبط با کرونا برای بیمارستان ها و پرسنل بهداشتی و درمانی و با بیان اینکه وضعیت شکننده کشورهای پیشرفته در بیماری کرونا را نداریم، گفت: اکنون تولید اقلامی را در کشور شاهد هستیم که اصلا در کشور تولید نمی شدند و عملا جهش تولید با این موضوع محقق شد.

 
 
به گزارش وبدا، دکتر مهدی یوسفی، در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه هیات امنای صرفه جویی ارزی یک نهاد غیر دولتی است که در خدمت وزارت بهداشت است، گفت: همکارانم در هیات امنای صرفه جوی از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور، به صورت شبانه روزی در خدمت مراکز درمانی و وزارت بهداشت بودند تا اقلام سرمایه ای و مصرفی این مراکز را تامین کنند. در این مدت سعی کردیم، اقلام محافظتی کادر درمان را تامین کنیم؛ به صورتی که بالغ بر ۲۴ میلیون قطعه تجهیزات پزشکی محافظتی در استان ها و دانشگاه ها توزیع شده است و  تجهیزات ۹۳۲ تخت ICU نیز با دستور معاون درمان وزارت بهداشت در مراکز درمانی توزیع شده است.
 
وی با اشاره به این که بالغ بر ۸۵ درصد اقلام را  از طریق تولید کنندگان داخلی برای دانشگاه‌ ها تامین کردیم گفت: تاکنون هزار  میلیارد تومان تجهیزات و ملزومات را خریداری و تعهد کرده ایم و با وجود این‌که تخصیص‌ها به موقع نرسیده، تمام توان خود را برای این کار اجرایی کردیم. عمده چیزی که هزینه شده برای تولیدکنندگان داخلی اتفاق افتاده و کمتر خرید ارزی انجام دادیم. 
 
دکتر یوسفی ادامه داد: یکی از تولیدات داخلی ما ونتیلاتور بود که اکنون بسیاری کشورها در جهان برای  تامین آن به مشکل خوردند، اما ما در این زمینه مشکلی نداریم؛ دوستان ما در حوزه تولیدی به حدی رسیدند که حتی به تکنولوژی ساخت دستگاه تولید کننده ماسک رسیده اند و میزان تولید ماسک را به ۳ برابر قبل از کرونا رساندند و بسیاری از کارگاه ‌ها ترغیب شدند که خط تولید را به اقلام محافظتی تغییر دهند.
 
دکتر یوسفی گفت:‌ در بعضی از اقلام حفاظتی مشکلاتی داشتیم به شکلی که در ابتدای شیوع بیماری نسبت تولید و تامین به نیاز یک به پنج بود و این رقم اکنون تقریبا به  ۴ به ۵ می ‌رسد و در هفته‌های آینده نیاز مراکز درمانی ما و تولید سر به سر خواهد شد و می توان مابقی اقلام را در مراکز فروش برای نیازمندی عموم مردم توزیع کرد. در همین ایام، بسیاری از مراکز مثل بسیج اصناف، اقلامی را از ما گرفتند و به صورت رایگان بین مردم توزیع کردند؛  در مورد مواد ضدعفونی کننده به دانشگاه ها تقریبا یک ذخیره ۳ هفته ‌ای دادیم و در مورد ماسک هم به زودی همین دپو را خواهیم داشت و شرایطمان روز به روز بهتر خواهد شد.
 
امیدواری برای تولید ۱۰۰درصدی تجهیزات تنفسی بیماران کرونا در داخل کشور
 
وی افزود: بالغ بر ۸۵ درصد اقلام ۲۶ گانه ‌ای که ما برای دانشگاه ها تامین کرده‌ایم، تولید داخل است و اقلامی مانند، سی تی اسکن که وارد کشور می ‌شد را اکنون ۲ مرکز برای تولید آن در داخل اقداماتی انجام داده‌ اند. امید است که  در ۶ ماه آینده ۱۰۰ درصد اقلام مورد نیاز برای بیماران تنفسی و کرونایی در داخل کشور تولید شود. به نظرم امسال از آن سال‌هایی است که جهش تولید در حوزه تجهیزات پزشکی عملیاتی می‌شود. چون با دستور وزیربهداشت، هر کس که تولید داخل انجام می داد، خرید تضمینی  ‌کردیم و با مصوبه شورای عالی امنیت ملی این خریدها از تولید کنندگان اول بدون سقف قیمتی انجام شد. تامین منابع اعتباری صورت گرفته و وقتی منابع اعتباری به دست تولید کننده برسد، می ‌تواند نسبت به سرمایه گذاری جهت رشد و گسترش خطوط تولیدی خود اقدام کند.
 
وضعیت شکننده مشابه کشورهای پیشرفته را نداریم
 
دکتر یوسفی ادامه داد: خبر خوب دیگر اینکه وضعیت ما در حوزه تولید دستگاه ‌های تولید هم خوب شده است. زمانی این دستگاه‌ها را از خارج از کشور وارد می‌کردیم و به این شکل می ‌توانیم با افتخار جزو صادرکنندگان تجهیزات پزشکی باشیم؛ در آینده نزدیک جزو کشورهایی هستیم که می‌توانیم  به راحتی  به بازارهای صادراتی دست پیدا کنیم ، این نشان دهنده این است که از تهدیدی که دیگر کشورها تصور می‌ کردند در تحریم هستیم، با هدایت مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری، فرصت ساختیم و  به سمت افزایش تولید رفتیم و وضعیت شکننده در کشورهای پیشرفته را نداشته باشیم. کشورهایی که سهم خاص در اقتصاد و صنعت دارند و مدعی هستند اکنون در زیر ساخت های اجتماعی به مشکل برخوردند و این همه موفقیت ما نتیجه توان و تلاش جوانان ایرانی و محصول مدیریت بحران در ایران است. اکنون تولید اقلامی را در کشور شاهد هستیم که اصلا در کشور تولید نمی شدند و عملا جهش تولید با این موضوع محقق شد.
 
تامین شبانه روزی کالا برای دانشگاه های علوم پزشکی
 
دکتر یوسفی افزود: با اقدامات صورت گرفته در کشور تامین کالا به بارآوری رسیده است و انبارهای هیات امنای ارزی در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی بودند و شبانه روزی کالا در اختیار دانشگاه‌ های علوم پزشکی قرار گرفته است ، هیچ ایام تعطیل نداشتیم و این باعث شد امنیت خاطری برای دانشگاه‌ها ایجاد شود و امروز با همت دوستانمان در هیات امنای ارزی آمادگی داریم تا کمترین مشکل را برای تامین نیاز بیماران داشته باشیم.
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مباحث مطرح شده از طرف سازمان جهانی بهداشت برای استفاده عموم از ماسک و تامین ماسک در داخل کشور، بیان کرد: میزان واردات ماسک که در دو هفته گذشته انجام شده به میزانی است که فاصله مصرف ماسک توسط مراکز درمانی و مصرف عموم پر شود. تا آخر فروردین اگر تولید ما به میزان انبوه برسد، واردات ماسک برای این دو هفته کافی است. وزارت صمت نیز اعلام خواهد کرد که چه زمانی توزیع عمومی انجام خواهد شد.
 
وی ادامه داد: هیات امنای صرفه جویی ارزی متولی تامین تجهیزات مورد نیاز بیمارستان ‌ها است. روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار ماسک در کشور تولید می ‌شد و بعد از شیوع کرونا این میزان تا چندین برابر افزایش یافت. با برنامه ریزی انجام شده این میزان به ۳ تا ۴ میلیون تولید ماسک در روز می ‌رسد. پیش بینی ما این است که با توجه به افزایش تولید داخل، می‌ توانیم پاسخگوی نیاز مردم برای استفاده از ماسک باشیم. البته وزارت صمت و وزارت بهداشت به میزان فراوانی از این ماسک ‌ها را وارد کرده‌اند و قسمتی هم در حال وارد شدن است. حتی اگر ملاک بر این باشد که استفاده از ماسک برای عموم مردم ضروری است، با میزان تولیدی که در داخل کشور ایجاد می‌ شود و دستگاه‌های تولیدی نیز در حال نصب است، نیازهای مردم برطرف خواهد شد.
 
نیاز روزانه به ۱.۵ میلیون ماسک ساده و ۱۰۰هزار ماسک ۹۵N
 
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران درباره نیاز ماسک در مراکز درمانی و واردات آن، اظهار کرد: در چند هفته اول که فاصله بین تولید و نیاز ما زیاد بود، هم وزارت صمت و هم وزارت بهداشت اقدام به واردات ماسک کردند که این روند پس از مدتی متوقف شد. همزمان با ماسک، دستگاه‌های تولید را هم وارد کردیم. نکته قابل توجه آن است که ما دیگر ماسک سه لایه وارد نمی‌کنیم و کم کم تولیدات ما به نیازهای بیمارستان می‌رسد.  روزانه به یک و نیم میلیون ماسک ساده و ۱۰۰هزار ماسک ۹۵ Nجهت پاسخگویی به مراکز درمانی نیاز داریم در مورد ماسک۹۵N از نیاز ۱۰۰ هزار تایی تا تولید، ۵۰ هزار ماسک  فاصله ای داریم که با واردات جبران کردیم و به محض آنکه نیاز مراکز درمانی به نقطه سر به سر برسد، به زودی شاهد خواهیم بود این اقلام جهت مصرف عمومی عرضه خواهد شد.
 
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت درباره نحوه تخصیص مکشوفات بهداشتی از سوی مراجع انتظامی و قضایی بیان کرد:‌ همه مکشوفات در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی همان استان قرار گرفته است و همت بسیاری در کشف اقلام احتکار شده صورت گرفت تا روند احتکار متوقف شد و دیگر کسی جرات احتکار ندارد. در خصوص داروها، هیات امنای ارزی به این موضوع ورود نمی‌کند و همه داروهای ورودی به کشور در اختیار سازمان غذا و دارو قرار می‌گیرد و البته قبل از مصرف، بررسی شده و داروهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که روند پژوهشی آن طی شده باشد. هیچ دارویی که در فارماکوپه ایران ثبت نشده باشد، اجازه مصرف ندارد مگر اینکه مرجع ذی ربط مجوز مصرف بدهد و هر دارویی که به تایید برسد وارد فاز واردات و تولید خواهد شد.
 
چگونگی تامین نیاز تجهیزات حفاظتی مطب ها
 
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره تامین نیاز تجهیزات حفاظتی در مطب‌ها گفت: نظام پزشکی طی جلساتی که با دبیرخانه ستاد ملی کرونا داشته است، برنامه ‌ریزی می‌کند که اقلام حفاظتی را برای مراکز خصوصی تهیه کنند که به شکل متمرکز در اختیار آنها قرار گیرد.
 
پیش بینی نیاز به ۴هزار تخت ICU تا پایان امسال
 
یوسفی در پاسخ به سوالی درخصوص تامین و تجهیز تخت‌های مراقبت ویژه و نیاز به دستگاه ونتیلاتور، بیان کرد: برای حرکت راهبردی یک ساله آینده برنامه ریزی صورت می‌گیرد. از آنجایی که این بیماری نوپدید است، پیش ‌بینی می‌شود که نیاز باشد ۴ هزار تخت آی‌سی‌یو تا پایان سال تجهیز شود که در این زمینه قسمتی از تخت‌های عادی باید به تخت ICU تبدیل شود که در حال چیدن مقدمات تامین آنها هستیم. البته تا اردیبهشت ما ۱۲۰۰ تخت ICU را تامین و تجهیز خواهیم کرد. در حال حاضر تولید روزانه ونتیلاتور به ۴۰ دستگاه در روز رسیده است و بر این اساس نیازی به واردات ونتیلاتور نداریم.  در مورد ونتیلاتور افزایش تولید روزانه از ۵ دستگاه به ۴۰ دستگاه، یک حرکت بزرگ بود و سبب افزایش ۸ برابری در تولیدات شد که در هیچ جای دنیا این جهش تولید را شاهد نیسیتم که در یک بازه یک ماهه رشد ۸ برابری شاهد باشیم ما سه شرکت مانیتور ساز داریم که اوایل اپیدمی هزار مانیتور تحویل ما دادند و اکنون جزو۱۰ درصد کالاها تولیدکنندگان نیاز ما را پاسخگو هستند.
 
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت در خصوص نحوه قیمت گذاری ماسک‌ها، اظهار کرد: ما به عنوان نهاد خریدارکننده، تنظیم کننده و مصوب کننده قیمت نیستیم. قیمت در سازمان حمایت از مصرف کننده و قسمتی هم در اداره کل تجهیزات پزشکی انجام می‌شود و تعزیرات و نظارت کننده‌های اصناف هم این قیمت‌ها را کنترل می‌کنند. البته این موضوع را قبول داریم که قیمت ماسک ۹۵ Nدچار تغییر قیمت شده است. پیش از شروع بحران کرونا اینگونه ماسک‌ها در حوزه بهداشت و درمان کشور کاربردی نداشت و معمولا در فرایندهای صنعتی از آنها استفاده می‌شد، اما اکنون که نیاز به استفاده از این نوع ماسک احساس می‌شود، بررسی‌ها و آزمایشات دقیقی روی آنها انجام می‌شود تا سلامت آنها تایید شود.
 
وی در بخش دیگر سخنان خود افزود: درخصوص محلول های ضدعفونی کننده و تولید الکل طبی، با حمایت سازمان غذا و دارو و  با مدیریت وزارت صمت، تولید کنندگان داخلی به شدت تولیدات خود را افزایش داده اند. بسیاری از شرکت‌ های دارویی خطوط تولید خود را به سمت محلول‌ های شوینده بردند و این ظرفیت پاسخ به نیاز ما را خیلی بالا برد.
 
چگونگی رصد تجهیزات اهدایی از کشورهای دیگر
 
دکتر یوسفی در پاسخ به سوالی درباره نحوه رصد تجهیزات اهدایی از کشورهای دیگر، گفت: یک تیم نظارت رصد از سوی وزیر بهداشت شامل مدیرکل بازرسی وزارت بهداشت، مدیر کل حراست و مدیرکل بین الملل وزارت بهداشت تعیین شده و نحوه وارد شدن و توزیع این اقلام را رصد می ‌کنند؛ این اقلام پس از ترخیص وارد انبار هلال احمر و شمارش می‌ شود تا زمانی که وارد انبار هلال احمر نشود، میزان و تعداد اقلام مشخص نیست. به صورت کلی تعداد اقلام سرمایه ‌ای اهدایی محدود بوده است و بین دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع شده است.
 
دکتر یوسفی افزود: عمده اقلام تامین و توزیع شده در اختیار  مراکز درمانی دانشگاهی بوده و یکی از دلایل این بوده که بیشترین بار کرونا بر دوش بخش دولتی بوده است. و تعداد مراکز خصوصی در زمینه خدمت رسانی به بیماران کرونایی خیلی زیاد نبوده و موارد مورد نیاز مراکزی که توسط معاونت درمان معرفی شوند را تامین می‌ کنیم.
 
وی افزود: صندوق فناوری و دانش ‌بنیان‌ها خرید تضمینی را انجام دادند و اگر این اتفاق نمی‌افتاد، تولیدکننده انگیزه تولید نداشت و ما بازار را با خرید تضمینی برای تولیدکننده‌ها فراهم کردیم. هیچ دانشگاهی را به بهانه نبود نقدینگی پشت  درها نگاه نداشتیم و ما فشاری برای دریافت مطالباتمان از دانشگاه‌ها وارد نکرده ‌ایم. هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در تمام ایام سال از دانشگاه‌ها حمایت کرده است./207
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 205798
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *