• 99/03/08 - 12:49
  • 660
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در گفتگوی تلفنی وزرای بهداشت ایران و آذربایجان صورت گرفت؛

انتقال تجارب مقابله با کرونا بین ایران و آذربایجان

وزیر بهداشت در گفتگوی تلفنی با همتای آذربایجانی خود گفت: برای مقابله با کرونا در ایران، تخت های بیمارستانی کافی را در 31 استان و 66 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور آماده کردیم و آماده ایم تا تجارب خود در کاهش مرگ و میر بیماران کووید19 و کنترل این بیماری را در اختیار جمهوری آذربایجان قرار دهیم.

 دکتر سعید نمکی,
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در گفتگوی تلفنی با اقتای شیر علی اف وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: از دولت جمهوری آذربایجان که در اوج شیوع کرونا در ایران کمک هایی به ما داشتند، تشکر می کنم و ما مشتاقیم که روابط دو کشور همسایه که مراودات و مشترکات زیادی از دیرباز داشته اند، گسترش پیدا کند.
 
وی افزود: آماده ایم که تجارب موفق ایران در مبارزه با کرونا را به آذربایجان انتقال دهیم و از تجارب این کشور نیز استفاده کنیم. به همین خاطر دکتر اسدی لاری مدیرکل امور بین الملل وزارت بهداشت به عنوان نماینده وزارت بهداشت در این زمینه، آماده انتقال تجربیات است. 
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ایران تجارب ارزنده ای در راه مبارزه با کرونا به دست آورد و در کمتر از 50 روز، میزان مرگ و میر و بستری در بیمارستانها با اقداماتی که انجام شد، کاهش قابل توجهی یافت. همچنین با غربالگری 78 میلیون نفر در مرحله اول و 22 میلیون نفر در مرحله دوم توانستیم موارد جدید سرپایی بیشتری را در کشور شناسایی و از هجوم به بیمارستانها جلوگیری کنیم. 
 
دکتر نمکی تصریح کرد: ایران توانست با هزینه بسیار اندک، دستاوردهای بسیار بزرگی را به دست آورد. این در حالی است که در شرایط سخت تحریم های ظالمانه آمریکا هم قرار داریم. در شرایط کنونی، 75 پروتکل تشخیصی و درمانی با استفاده از ظرفیت دانشمندان و متخصصان ایران بررسی و اجرا شد و پروژه های تحقیقاتی زیادی در حوزه کرونا از جمله ساخت واکسن در حال انجام است. 
 
وی یادآور شد: با تدوین پروتکل های فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، توانستیم علاوه بر کاهش موارد مرگ و میر، رونق اقتصادی را به کشور بازگردانیم و حاضریم که این تجارب را در اختیار جمهوری آذربایجان قرار دهیم و از تجارب ارزشمند اساتید و دانشمندان آذری استفاده کنیم.
 
وزیر بهداشت یادآور شد: به لطف خدا در عرض کمتر از دو ماه از یک کشور وارد کننده به یک کشور تولید کننده و سپس صادر کننده در حوزه ماسک، لباس های محافظتی، کیت های تشخیصی و محلول های ضدعفونی کننده تبدیل شدیم و در حال حاضر ونتیلاتور مورد نیاز را در کشور می سازیم. 
 
دکتر نمکی افزود: خوشحالیم که جمهوری آذربایجان پیشرفت هایی در بیماریابی و افزایش آزمایش های تشخیصی در جهت سلامتی بیشتر مردمانش داشته و اطمینان داریم که این کشور در کنترل و مهار کووید19 موفق خواهد بود و امیدواریم که با همکاری های نزدیک دو کشور در زمینه مدیریت کرونا، دستاوردهای منطقه ای قابل توجهی داشته باشیم. 
 
ایران دستاوردهای زیادی در مبارزه با کرونا داشته است
 
اوقتای شیر علی اف وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان نیز گفت: می دانیم که حجم جمعیت و متخصصان ایران زیاد است و ایران دستاوردهای زیادی در مبارزه با کرونا داشته است. پیشنهاد ما این است که جلسات مشترکی بین متخصصان و اپیدمیولوژیست های دو کشور برای تبادل اطلاعات مداوم در زمینه مدیریت کرونا برگزار شود. 
 
وی یادآور شد: خیلی خوشحالیم که ما و ایران برای مبارزه با کرونا، هم قدم در یک راه هستیم و در آذربایجان البته نه اندازه ایران اما روزانه 5 تا 6 هزار آزمایش تشخیصی روزانه انجام می شود و تعداد مبتلایان در کشور ما، کاهش قابل توجهی داشته است. 
 
وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان یادآور شد: اخیرا اجلاس کشورهای عدم تعهد برگزار شد و جمهوری آذربایجان ریاست این دوره از اجلاس را بر عهده داشت و موضع گیری رسمی ما این بود که در شرایط پاندمی کرونا، اعمال تحریم های جدید، غیر قابل قبول است. 
 
شیر علی اف تصریح کرد: در خصوص دستاوردهای ارزشمند ایران در مقابله با کرونا اطلاع داریم که متخصصان و کادر بهداشتی و درمانی ایران، چه اقدامات مناسبی انجام دادند و اطمینان داریم که ایران از این مرحله نیز همانگونه که توانسته در موقعیت های سخت تر، مردم خود را به ساحل امن بکشاند، با موفقیت عبور می کند. بنابراین آماده ایم که حداقل هر هفته یکبار شاهد انتقال اطلاعات و اشتراک گذاری تجارب بین دو کشور باشیم./206
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 208742
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *