• 99/07/02 - 08:37
  • 296
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
بر اساس طرح نظرسنجی «بررسی نگرش مبتلایان به ویروس کرونا در خصوص خدمات ارائه شده به آن‌ها» اعلام شد؛

نمره قابل قبول بیماران کرونایی به عملکرد کادر درمانی و دستگاه های اجرایی

بر اساس نظرسنجی ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از هر 10 بیمار، تقریباً 9 نفر اعلام کرده است که توصیه های لازم از سوی کارشناسان وزارت بهداشت برای رعایت قرنطینه و ماندن در منزل به آنها ارائه شده است.

به گزارش وبدا به نقل از مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران ( ایسپا )، در تاریخ سوم تا هفتم تیر ماه 1399 به سفارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح نظرسنجی با عنوان «بررسی نگرش مبتلایان به ویروس کرونا در خصوص خدمات ارائه شده به آن‌ها» به صورت مصاحبه تلفنی توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) اجرا شده است. جامعه آماری شامل کلیه افراد مبتلا به کرونا است که در سه ماهه اول سال 1399 در منزل تحت درمان و قرنطینه قرار گرفته‌اند. شایان ذکر است تعداد نمونه این گروه 475 نفر می باشد.
 
از هر 10 بیمار، 6 بیمار قبل از مبتلا شدن، فرم خوداظهاری سامانه 4030 وزارت بهداشت را تکمیل نکرده است

نتایج نشان داد 61.5 درصد از پاسخگویان قبل از مبتلا شدن به کرونا، فرم خود اظهاری سامانه 4030 وزارت بهداشت را تکمیل نکرده‌اند و 37.9 درصد پاسخگویان این کار را انجام داده بوده‌اند. در این ارتباط افراد دارای تحصیلات دانشگاهی بیشتر از سایر گروه‌های تحصیلی فرم خوداظهاری را تکمیل کرده‌اند. 84.4 درصد کسانی که فرم خوداظهاری را تکمیل کرده‌اند راهنمایی‌های سامانه 4030 و پیام‌هایی که از طریق این سامانه به تلفن همراه آن‌ها ارسال می‌شد را مفید دانسته‌اند.

یافته‌ها نشان می‌دهد 83.4 درصد از پاسخگویان با مراجعه به پزشک و پاسخ آزمایشگاه و 8 درصد از طریق تماس تلفنی کارکنان بهداشت متوجه ابتلای خود به بیماری کرونا شده‌اند. 45.1 درصد از پاسخگویان، پس از اطلاع از این مسئله، به مراکز بهداشتی و درمانی، 28.4 درصد به بیمارستان دولتی و 9.3 درصد به پزشک خصوصی مراجعه کرده‌اند.
 
88 درصد از پاسخگویان اعلام کردند، توصیه های لازم از سوی کارشناسان وزارت بهداشت برای رعایت قرنطینه و ماندن در منزل به آنها ارائه شده است

60.8 درصد پاسخگویان بیان کرده‌اند پس از ابتلا به بیماری کرونا، پزشک برای آن‌ها دارو تجویز کرده است. پزشکان برای افراد 50 سال و بالاتر بیشتر از دیگر گروه‌های سنی دارو تجویز کرده‌اند. از بین کسانی که پزشک برای آن‌ها دارو تجویز کرده است 46.4 درصد از آن‌ها داروی مورد نظر را از داروخانه داخل شهر، 27.7 درصد از داروخانه مرکز بهداشت و 22.1 درصد از داروخانه بیمارستان تهیه کرده‌اند.

86.1 درصد از پاسخگویان بیان کرده‌اند در هفته اول ابتلا به کرونا، از مراکز بهداشتی درمانی نزدیک محل زندگیشان با آن‌ها تماس گرفته‌اند. 88 درصد از پاسخگویان گفته‌اند از سوی کارکنان بهداشت توصیه‌های لازم برای رعایت قرنطینه و ماندن در منزل به آن‌ها ارائه شده است. از نظر 63.8 درصد از پاسخگویان محتواهای آموزشی ارائه شده برای مراقبت در منزل به میزان «زیاد یا بسیارزیاد» و از نظر 12.5 درصد به میزان «کم یا بسیارکم» برای آن‌ها مفید بوده است.
 
نمره قابل قبول بیماران کرونایی به عملکرد کادر درمانی و دستگاه های اجرایی

در این نظرسنجی از پاسخگویان خواسته شد با توجه به میزان رضایت از عملکرد کادر درمانی بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی، مجموعه وزارت بهداشت و دستگاه‌های اجرایی به عملکرد هر یک از آن‌ها نمره‌ای از صفر تا بیست بدهند.
- میانگین نمره پاسخگویان به عملکرد مراکزی که به آن مراجعه کرده‌اند 16 از 20 است.
- میانگین نمره پاسخگویان به عملکرد مجموعه وزارت بهداشت در مواجهه با کرونا 15.3 از 20 است.
- میانگین نمره پاسخگویان به عملکرد کادر بهداشت در موضوع غربالگری، پی گیری حال بیماران، اطمینان از وضعیت آن‌ها در زمان قرنطینه در منزل، ارائه توصیه‌های لازم در مورد فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک و دستکش 15.9 از 20 است.
- میانگین نمره پاسخگویان به عملکرد همه دستگاه‌های اجرایی در مواجهه با کرونا بین نمره 14.1 از 20 است.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس
  • کد خبر : 215026
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *