• 97/10/22 - 10:22
  • 118
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
با حکم سرپرست وزارت بهداشت؛

معاون بهداشت وزارت بهداشت ابقا شد

دکتر سعید نمکی، سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی دکتر علیرضا رییسی را در سمت معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابقا کرد.

به گزارش وبدا، متن این حکم به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر رییسی

با توجه به سوابق ارزنده و زحمات چشمگیری که در ایام معاون بهداشت وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی متقبل شده اید، بدینوسیله حکم معاونت بهداشت جناب عالی ابقاء می شود.

امید است با عنایت پروردگار و پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید و با استفاده از تجارب و مشارکت کلیه همکاران ارجمند و صاحب نظران عرصه سلامت  در اعتلای بهداشت کشورموفق باشید. حسب شیوه صدور احکام اینجانب در دستگاه هایی که انجام وظیفه کرده ام انتظارات آتی از جناب عالی و همکاران گرامیتان را یادآور می شوم.

1- همکاری درون بخشی با دیگر معاونت های وزارت، بویژه معاونت محترم درمان در پیاده سازی سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و پرونده الکترونیک سلامت که از تکالیف بجای مانده قانونی برنامه پنجم و ششم است از اولویت های اصلی آن معاونت محترم می باشد . ضروریست هرچه زودتر گزارش پیشرفت کار تاکنون و الزامات آتی را اعلام فرمایید.

2- حدود سه دهه پیش که بنده توفیق خدمتگزاری در جایگاه کنونی جناب عالی را داشتم، بیماری های واگیردار اولویت اصلی کشور بود. مع الوصف با دورنمائی که از اوضاع همه گیری بیماری ها می دیدم اقدام به ایجاد اداره کل بیماری های غیر واگیر نمودم که متاسفانه با خروج اینجانب تعطیل و با همت جناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم و همکارانشان مجددا" ایجاد شد.

انتظار می رود با هم آهنگی معاونت های محترم آموزشی، پژوهشی و درمان در ادغام پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در نظام ارائه خدمت طبق برنامه زمان بندی اقدام فرمایید. در غیر اینصورت سال های آتی زیرآوار عوارض اقتصادی ، اجتماعی و بهداشتی ، درمانی آن مدفون خواهیم شد.

3- در عرصه بیماری های واگیر دار نیز بیماری هایی همچون ایدز، بروسلوز، هپاتیت، سالک، سل مقاوم به درمان و غیره نیز  که در نقاطی به شکل اندمیک و هیپراندمیک بروز می کند به خصوص بیماری های مشترک انسان و دام باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

4- گرچه در کنترل و ریشه کنی بیماری های واگیردار، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نقش آفرینی اصلی را داشت مع الوصف در پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر، همچون دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، حوادث جاده ای و غیره کمترین نقش متوجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بیشترین نقش آفرینی بعهده دیگر دستگاه ها در تغییر شیوه زندگی مردم است.

 لذا جلب مشارکت بین بخشی، بهره گیری از ظرفیت ارزشمند انجمن های علمی مرتبط و سازمان های مردم نهاد از اهم مسئولیت ها ی ما در شرایط کنونی است.
5- سلامت مردمان حاشیه شهرها، بهداشت سالمندان، بهداشت روان، بهداشت مردان در کنار دو گروه آسیب پذیر دیگر یعنی کودکان و زنان از اولویت های اجتناب ناپذیراست که باید بدان ها بپردازیم.

6- برای پرداختن به U.H.C با استفاده از ظرفیت کلیه کارشناسان، دانشگاه های علوم پزشکی کشور ، تجارب افسران عالی رتبه بهداشت که دوران بازنشستگی را طی می کنند و گنجینه ای از تجارب ارزشمندند و سربازان خط مقدم بهداشت کشور در خانه های بهداشت و دیگر مراکز ضروری است.

7- ساختار نظام ارائه خدمت در نظام بهداشتی کشور سال هاست که بازنگری نشده ، لذا ضروریست  با استفاده از دیدگاه کلیه صاحبنظران به مقوله هایی همچون قابلیت ها و مهارت های پرسنل، سطح بندی خدمات، میزان خدمات قابل ادغام در شبکه ، فرآیندهای ارجاع ، دسترسی ها  در سیستم الکترونیک و شیوه های پایش فعالیت ها پرداخته، مورد بازنگری قرار دهیم.

8- گرچه در دوران تصدی برادر ارجمندمان جناب آقای دکتر هاشمی و باهمراهی جناب عالی گام های موثری در اعتلای بهداشت کشور برداشته شده مع الوصف بعضی از همکارانمان که در عرصه بهداشت فعالند نوعی گلایه از مهم تر شمردن مقوله درمان و توسعه زیر ساخت های آن را در سیاست های کلان اعلام می دارند.

با گذر از قضاوت در مورد این گلایه ها، انتظار می رود جنابعالی در توجیه کلیه دست اندرکاران عرصه بهداشت کشور که در سیاست ها، پیشگیری مقدم بر درمان می باشد همگان را به نقش آفرینی موثر تر در عرصه سلامت دعوت و ترغیب فرمایید.

توفیق همگان را در حفظ تامین و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی کشور عزیزمان از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,انتصابات ,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 185687
کلمات کلیدی