• 97/02/02 - 18:32
  • 113
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
انتصابی برای احیای طب ایرانی...

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در حوزه طب سنتی-ایرانی منصوب شد

وزیر بهداشت در حکمی دکتر محمد هادی ایمانیه  را به عنوان نماینده تام الاختیار خود در حوزه طب سنتی- ایرانی منصوب کرد.

به گزارش وبدا، دکتر هاشمی در این حکم با تاکید بر اینکه طب ایرانی، میراث گرانقدر هزاران دانشمند و حکیم برجسته کشور است، آورده است؛ سرزمین ایران، تاریخی به بلندای هزاران سال دارد و آثار اندیشمندان به نام این مکتب طبی از جمله ابوعلی سینا، محمدبن زکریای رازی و سیداسماعیل جرجانی، قرن ها راهنمای دانش پژوهان دانشگاه های طب شرق و غرب بوده است.

وزیر بهداشت در این حکم با بیان این که متأسفانه این گنجینه علمی ارزشمند که به دریایی پر گوهر و زاینده می ماند، به دلیل بی مهری برخی و خودباختگی گروهی از گذشتگان، مدتی به فراموشی سپرده شد، خاطرنشان کرده است: اینک به یاری پروردگار، زمینه احیای طب ملی در ایران اسلامی فراهم شده است.

وزیر بهداشت در این حکم  از دکتر ایمانیه خواسته است با همکاری پیشکسوتان، صاحب نظران، اساتید و محققان این عرصه، تمام تلاش خود را برای برنامه ریزی، سامان و گسترش خدمات و معرفی توانمندی های این میراث گرانقدر در سطح ملی و بین المللی به کار گیرد.

دکتر هاشمی همچنین در این حکم تصریح کرده است: معاونان وزیر، رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی و مدیران ستادی در این مسیر همراه بوده و بر ایشان تکلیف است از هیچ کمکی برای دست یابی به اهداف این بخش دریغ نکنند.

متن این حکم به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر محمدهادی ایمانیه

استاد محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شیراز

طب ایرانی، میراث گرانقدر هزاران دانشمند و حکیم برجسته این کشور است. سرزمینی که تاریخی به بلندای هزاران سال دارد و در دوران تمدن اسلامی، آوازه دانش و تبحر طبیبانش به اوج رسید.

آثار اندیشمندان به نام این مکتب طبی از جمله ابوعلی سینا، محمدبن زکریای رازی، سیداسماعیل جرجانی و ... قرن ها راهنمای دانش پژوهان دانشگاه های طب شرق و غرب بوده است.

متأسفانه این گنجینه علمی ارزشمند که به دریایی پر گوهر و زاینده می ماند، به دلیل بی مهری برخی و خودباختگی گروهی از گذشتگان، مدتی به فراموشی سپرده شد.

اینک که به یاری پروردگار، زمینه احیای طب ملی در ایران اسلامی فراهم شده است، جناب عالی که سابقه ارزشمندی در مدیریت علوم پزشکی دارید را به عنوان نماینده تام الاختیار خود در حوزه طب سنتی- ایرانی منصوب می کنم.

انتظار می رود با همکاری پیش کسوتان، صاحب نظران، اساتید و محققان این عرصه، تمام تلاش خود را برای برنامه ریزی، سامان و گسترش خدمات و معرفی توانمندی های این میراث گرانقدر در سطح ملی و بین المللی به کار گیرید.

بدیهی است معاونان، رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی و مدیران ستادی در این مسیر همراه بوده و بر ایشان تکلیف است از هیچ کمکی برای دست یابی به اهداف این بخش دریغ نکنند.

از خداوند متعال توفیق روزافزون جناب عالی را در انجام مأموریت محوله خواهانم.

 


گفتنی است حوزه طب سنتی-ایرانی از جمله موضوعات مهم حوزه سلامت به شمار می رود که از دیرباز مورد توجه قرار داشته و در سال های اخیر نیز با اقبال عمومی مردم روبرو بوده و روند رو به گسترشی را تجربه کرده است، اما با این وجود، به دلیل سوء استفاده برخی سودجویان، علیرغم تلاش های وزارت بهداشت، نتوانسته بود تا کنون متناسب با محتوای ارزشمند این طب، به جایگاه واقعی خود، دست پیدا کند.

همچنین این رفتارهای شبکه ای که شامل ترویج و تبلیغ بکارگیری روش های نامتعارف و اثبات نشده برخی از مدعیان دروغین این طب با عناوین جعلی بود، روزانه بر طرفداران و مصرف کنندگان آن افزود. این امر تا بدانجا پیش رفت که این مدعیان، با سودجویی از عنوان طبیعی و غیرمضر بودن داروها برای سلامتی بدن، به قیمت آسیب ها و عوارض جدی برای بیماران، توانستند سودهای هنگفتی را به دست آورند. با توجه به اینکه چالش های به وجود آمده در این حیطه، واکنش های مثبت و منفی را در سطح جامعه و نیز از سوی نهادها و حتی مرجعیت دینی در پی داشته است، لذا سازماندهی و ساختارمند نمودن حوزه طب ایرانی و احیای آن به شیوه متعارف و صحیح به عنوان ضرورتی انکارناپذیر درآمد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صدد برآمد تا با خاتمه به چالش تفسیر دوگانه پیرامون این میراث گرانبها و کدگذاری بر تمام دانش های بومی، به رفع چالش ها در این حوزه پرداخته و ضعف هویت صنفی و علمی آن را برطرف کند.

انتخاب دکتر محمدهادی ایمانیه استاد دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شیراز یکی از مهمترین اقدامات وزارت بهداشت در جهت احیای طب ملی در ایران اسلامی محسوب می شود.


دكتر محمدهادي ايمانيه سال 1341 در شیراز در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد و پدر وی نماینده حضرت امام خمینی(ره) در شیراز بوده است. دکتر ایمانیه استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که علاوه بر ارتباط نزدیک با بیوت مراجع عالیقدر تقلید، نماینده برخی از مراجع عظام تقلید در استان فارس است.

وی در مدت 12 ساله ریاست خود در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در راه اندازی دانشکده طب سنتی، مرکز تحقیقات طب سنتی، کتابخانه طب سنتی، مجله سینا ویژه طب سنتی در شیراز نقش مهمی داشته و در انجام چندین مطالعه تحقیقی در حوزه طب سنتی نیز مشارکت داشته است.

شیراز از دیرباز در حوزه طب سنتی مبتنی بر شواهد و ایجاد تعامل جدی بین طب مدرن و سنتی، پیشگام بوده است و این عامل باعث شده تا در سالهای گذشته، یکی از ماموریت های ویژه تحول در آموزش طب سنتی- ایرانی به شیراز واگذار شود.

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,انتصابات ,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 175706
کلمات کلیدی