• 98/03/07 - 08:15
  • 14
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایلام

اولین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی در سال ۹۸ در استان برگزار شد

اولین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در سال ۹۸ با حضور استاندار، معاون سیاسی امنیتی استاندار، مسئولان استانی، فرمانداران شهرستان‌های استان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و معاونین، مدیران ستادی و روسای شبکه‌ها و مسئولین واحدهای مختلف بهداشتی درمانی سطح استان ایلام برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار وب دا، در ابتدای این جلسه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایلام ضمن تسلیت پیشاپیش شهادت امام علی علیه السلام و گرامیداشت لیالی قدر اظهار کرد: حفظ سلامت مردم جامعه و پیشگیری از بیماری‌هایی همچون فشار خون یکی از سیاست های مهم وزیر محترم بهداشت است که در سطح کشور به صورت جدی به آن پرداخته شده است.

 دکتر محمد کریمیان افزود: باید این بیماری و تبعات و عواقب آن به جامعه معرفی گردد تا بتوانیم با آگاه سازی، مردم را نسبت به آثار زیانبار آن بیش از پیش حساس سازیم.

وی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در سطح استان قطعاً حمایت همه جانبه استاندار، محترم مسئولین ارشد استانی، فرمانداران و سایر دست اندرکاران را طلب می‌کند که امیدواریم در این راستا برای تحقق بسیج ملی فشار خون مشارکت و همکاری همگانی را شاهد باشیم.

در ادامه نیز مهندس قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام ضمن خیرمقدم به حاضران و تسلیت شهادت امام علی(ع) گفت: در ملاقات های مقامات استان با طرف عراقی گروهی از دانشگاه علوم پزشکی هم حضور داشته باشند و هم تبادلات علمی را داشته باشند و هم در بحث توریست درمانی هم تفاهماتی صورت گیرد.

وی در خصوص تکمیل بیمارستان 376 تختخوابی استان خاطر نشان کرد: با وزیر محترم بهداشت مذاکرات خوبی داشتیم و ایشان هم قول مساعد دادند قبل از سفر رئیس جمهور برای تأمین اعتبار این پروژه به استان سفر کنند.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه مشکلاتی که استان در بخش های تخصصی و تجهیزات وجود دارد، خاطر نشان کرد: باید با برنامه ریزی عدالت اجتماعی در حوزه بهداشت در استان ایجاد شود و نسبت به تکمیل تجهیزات و پروژه های نیمه تمام دانشگاه در استان اقدام نماید و همه ی شهرستان ها و مناطق استان را مد نظر داشته باشد.

وی با تأکید بر این که باید کنترل تمام بیماری ها از جمله واگیردار و غیر واگیردار مد نظر باشد، ابراز داشت: ما در اربعین 96 مشکلات بسیاری در حوزه شیوع بیماری ها داشتیم و اگر تلاش های شباه روزی و همه جانبه همه دستگاهها نبود فاجعه ملی به وقوع می پیوست که به لطف خدا کنترل شد.

استاندار ایلام غربالگری بیماران را یکی از مهمترین برنامه های دولت برای کنترل بیماری های قلبی عروقی دانست و تأکید کرد: استان ایلام در خصوص غربالگری بیماران در حیطه فشارخون تحت پوشش صد در صدی قرار می گیرد و این به لحاظ جمعیت کم ما قابل انجام است و باید همه ی دستگاهها خصوصاً صدا و سیما برای اجرای این طرح همکاری لازم را داشته باشند.

وی از تمامی دستگاههای اجرایی سازمان های مردم نهاد ، تشکل های صنفی ، صنوف برای اجرای این طرح همکاری های لازم را صورت دهند .

همچنین در بخشی دیگری از این جلسه معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام نیز ضمن تسلیت شهادت امام علی(ع)و تقدیر از تلاش های مسئولان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایلام در عرصه خدمت به مردم گفت: تدوین سند جامع سلامت استان یک ضرورت بود که خوشبختانه با همفکری و همدلی همه دستگاه‌ها و ارگان‌های ذیربط انجام شده است.

 دکتر محمد نوذری ادامه داد: یکی از کارهایی که در حوزه اجتماعی کردن سلامت باید انجام شود، افزایش سطح سواد سلامت مردم می باشد چرا که هر چه تفکر و اندیشه جامعه در این عرصه افزایش پیدا کند؛ هزینه های مردم و دولت نیز در عرصه بهداشت و درمان کاهش می‌یابد.

 همچنین در ادامه این جلسه دکتر ناصری فر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای اجرای طرح بسیج ملی فشارخون در سطح استان و نحوه همکاری دستگاهها و ارگانهای استانی پرداخت و اجرای آن را منوط به حمایت مسئولان استانی و مشارکت جمعی مردم و دست اندرکاران آن عنوان کرد.

مسئول مرکز مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز در ادامه به ارائه گزارشی از تعداد جلسات برگزار شده کارگروه سلامت و امنیت غذایی در سطح استان و شهرستان‌های تابعه و مصوبات آنان و همچنین اقدامات انجام شده در این رابطه پرداخت و در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح و ارزیابی اقدامات و عملکرد موسسات خیریه ملی در استان و برگزاری مجامع سلامت در سطح شهرستان ها پرداخت و از همکاری و تعامل دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف استانی در این عرصه تقدیر نمود.

در ادامه نیز دکتر آبانگاه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی به تشریح خدمات و اقدامات انجام شده  در حوزه درمان در سطح استان و میزان تجهیزات وارد شده به استان و استقرار آنان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پرداخت.

 در ادامه نیز رئیس سازمان تعزیرات حکومتی استان ایلام، فرمانداران ایلام، سیروان و بدره، رئیس پلیس راه استان و رئیس مرکز بهداشت شهرستان ایلام به نمایندگی از شبکه های بهداشت و درمان تابعه استان به بیان گزارشی از مشکلات، چالش ها و نیازمندی های حوزه خود در حوزه سلامت پرداختند.

 گفتنی است که در بخش دیگری از این جلسه استاندار ایلام با اندازه گیری فشار خون خود به پویش ملی فشار خون پیوست و مسئولان و مدیران استانی نیز به تبع در این برنامه شرکت نموده و از میزان فشارخون خود آگاه شدند.

 همچنین در بخش دیگری از این جلسه از سوی رئیس مشارکت‌های مردمی دانشگاه علوم پزشکی با اهدا لوح از استاندار ایلام در راستای حمایت از طرح‌ها و برنامه‌های بخش مشارکت‌های مردمی تقدیر به عمل آمد.

 لازم به ذکر است که در این جلسه سند جامع سلامت استان ایلام با امضا استاندار رسماً مراحل تدوین آن پایان یافت و برای اجرا و پیگیری اهداف و برنامه‌های آن در اختیار مدیران استانی قرار گرفت.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,ايلام
  • کد خبر : 190948
کلمات کلیدی