• 98/06/02 - 11:48
  • 62
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد:

آغاز سم پاشی بیش از 250 کانون پرخطر مالاریا در شهرستانهای سوران و سراوان/ کاهش 10 درصدی کانونهای فعال مالاریا نسبت به سال گذشته/ از سال 92 هیچ مرگ ناشی از مالاریا نداشته ایم

عملیات سم پاشی بیش از 250 کانون پرخطر مالاریا از ابتدای امروز  در شهرهای سراوان و سوران آغاز و تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد داشت‌.

به گزارش وبدا، دكتر سيد مهدي طباطبايي معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتي درماني زاهدان با بیان این مطلب که مالاریا مهم‌ ترین بیماری انگلی و یکی از مسائل مهم بهداشتی تعدادی از کشورها به خصوص کشورهای گرمسیری دنیا است‌، خاطر‌نشان کرد: عملیات سمپاشی ابقایی کانون‌های پرخطر مالاریا در مناطقی که احتمال شیوع مالاریا در آن بیشتر است، هرساله به صورت محوری در دو مرحله در استان سیستان و بلوچستان اجرایی می‌شود.

وي افزود: تمامی اتباع کشورهای همسایه به محض ورود از نظر ابتلا به بیماریهای واگیر مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت هرگونه علائم مشکوکی سریعا تحت درمان قرار می گیرند.

دکتر طباطبایی تصریح کرد: بیش از 30 هزار مورد نمونه برداري از افراد مشكوك به مالاريا در اين مدت درحوزه زير پوشش دانشگاه علوم پزشكي زاهدان انجام كه 47 مورد مالاريا از همين طريق شناسايي و بلافاصله اقدامات درماني براي آنان آغاز شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي زاهدان با اشاره به اینکه با تلاش تمامی دست اندرکاران سلامت به حذف مالاریا نزدیک شده ایم و در چند سال اخیر موفقیتهای زیادی را در زمینه کاهش مالاریا کسب نموده ایم و از سال 92 هیچ مرگ ناشی از مالاریا نداشته ایم ولی همچنان تمام فعاليت هاي حذف مالاريا شامل لاروكشي و آموزش گروه هاي هدف با قوت در تمام مناطق استان در حال انجام است و انتقال محلي مالارياي فالسيپارم نسبت به سال گذشته 75 درصد كاهش يافته است.

دکتر طباطبایی اظهار داشت: کاهش 62.5 درصدی موارد فالسیپارم، کاهش 27 درصدی موارد ایرانی مالاریا و کاهش 10 درصدی کانونهای فعال مالاریا از دستاوردهای این دانشگاه در زمینه حذف مالاریا در طی یکسال گذشته است.302/119

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 194375
کلمات کلیدی