• 98/05/05 - 11:28
  • 60
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی سبزوار عنوان کرد؛

اجرای برنامه مکمل یاری در بيش از 33 هزار دانش آموز سبزواری

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوارگفت: برنامه «مكمل یاری» با توزیع مکمل ویتامین D در بین 33 هزار دانش آموز مقطع متوسطه این شهرستان اجرا شد.

به گزارش وبدا، دکتر فاطمه نوده با بیان اینکه نوجوانان به عنوان یکی از مهم ترین رده‌های سنی جامعه، نیازمند توجه بیشتری می‌باشند، اظهار کرد: مکمل ویتامین D در بین 33 هزارو900 دانش آموز مقطع متوسطه طی یک سال اخیر، درکلیه مدارس سبزوار و شهرستان های تحت پوشش توزیع شد.

وی با اشاره به اهمیت مصرف ویتامین D و نقش آن در پیشگیری از بیماری ها، افزود: در این برنامه هر دانش آموز در طول ۹ ماه دوران تحصیل و هر ماه یک مکمل ویتامین D دریافت می‌کند.

معاون بهداشت دانشگاه با بیان اینکه در سنین بلوغ دختران، نیاز به ریزمغذی آهن افزایش می یابد، اضافه کرد: در همین راستا و به منظور پیشگیری از کم خونی و رفع نیاز، برنامه آهن یاری جهت کلیه دختران مقطع متوسطه اجرا و برای هر دانش آموز ۱۶ قرص آهن در مدارس توزیع و دانش آموزان هفته ای یک قرص آهن در مدرسه مصرف می کنند.

وی از اهمیت توزیع قرص آهن در میان دانش آموزان خبرداد و بیان کرد: از عوارض و پیامدهای کم خونی فقر آهن می‌توان به کاهش قدرت یادگیری، خستگی زودرس، ضعف و سرگیجه، کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها اشاره کرد که با اجرای این طرح می‌توان از بروز این عوارض پیشگیری کرد.

دکتر نوده با بیان اینکه شيوع كم خوني و فقر آهن طی سال های اخیر در نوجوانان کاهش چشمگیری داشته است، بیان داشت: بر اساس آمار ها درصد شيوع كم خوني فقر آهن در نوجوانان از 12 درصد به 8 درصد كاهش يافته است كه از جمله عوامل موثر در آن مكمل ياري با آهن به همراه اصلاح الگوي تغذيه و غني سازي است.

دکتر نوده با بیان اینکه اجرای این طرح‌ها به صورت کاملا رایگان می‌باشد، تصریح کرد: وزرات بهداشت با همکاری آموزش و پرورش طرح‌هایی همچون وارنیش تراپی، تربیت سفیران سلامت، پدیکولوزیس نیز در مدارس اجرا می‌کند و کارشناسان و بهورزان نیز به صورت ماهانه با حضور در بین دانش آموزان آموزش‌های لازم را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهند./۱۲۲/۲۰۱

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 193433
کلمات کلیدی