• 98/01/20 - 12:06
  • 12
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان اعلام کرد:

ارائه خدمات بهداشتی، درمانی سرپایی به بیش از 37 هزار سیل زده در محل های اسکان


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان از ارائه خدمات بهداشتی، درمانی سرپایی به 37728 هزار نفر از هموطنان سیل زده این استان در محل های اسکان آنان خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر سراج الدین عارف نیا با اعلام این خبر گفت: حوزه بهداشت از ابتدای بارش های سیل آسا در استان گلستان تا تاریخ 16 فروردین تمام توان خود را برای ارائه خدمات سلامت به مردم به کار گرفته و تا آخر بحران پای کار است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان افزود: از جمله این اقدامات می توان به استقرار تیم های سلامت شامل (پزشک، ماما، بهورز، مراقب سلامت، روانشناس، پرستار و کارشناس مراقبت بیماری ها ) به صورت ثابت (مستقر در کمپ) و سیار در کمپ های کم جمعیت، از 8  صبح تا 8 شب اشاره کرد، به گونه ای که تمام خدمات بهداشتی، درمانی در تمامی محل های اسکان به صورت  روزانه ارائه می شوند.

وی بیان کرد: این خدمات شامل ثبت اطلاعات جمعیتی، شناسایی بیماران نیازمند مراقبت ویژه (قلبی، فشارخون، دیابت، اختلالات روانپزشکی) و ارائه مراقبت های بهداشتی، درمانی بوده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به ارائه خدمات سرپایی به تعداد  37728 نفراز سیل زدگان (ویزیت پزشک 34559 و ماما 3169) با استقرار تیم های سلامت بخش بهداشت در 67 روستای آسیب دیده تا تاریخ 16 فروردین، اظهار داشت: 3000 خدمت دندانپزشکی رایگان به سیل زدگان با تجهیز و اعزام کلینیک سیار دندانپزشکی در مناطق مختلف سیل زده انجام شده و همچنان ادامه دارد. همچنین در راستای نظارت بر تامین و توزیع آب و مواد غذایی سالم به سیل زدگان،2341 مورد کلرسنجی آب مصرفی و 256 بازدید بهداشتی از محل پخت غذا جهت کمپ ها و 457 مورد بازدید از مواد غذایی توزیع شده در کمپ ها صورت گرفته که21 تن مواد غذایی از چرخه مصرف خارج شد که متعاقب این اقدامات تاکنون هیچ همه گیری ناشی از مسمومیت غذایی و یا مصرف آب آلوده نداشته باشیم.

دکتر عارف نیا گفت: به منظور گندزدایی سطوح بیش از 24 تن آهک تهیه و توزیع شده است و همچنین 374 کیلوگرم  پرکلرین و هالامید نیز جهت گندزدایی توزیع شده است، که با این حجم توزیع، مساحتی بالغ بر560 هزار مترمربع گندزدایی شده است.

وی افزود: به منظور پیشگیری از انتقال بیماری های واگیر، بیماریابی فعال در مناطق سیل زده به خصوص در کمپ های اسکان توسط تیم های سلامت انجام می شود که تاکنون حدود 1000 نمونه آزمایشگاهی از موارد مشکوک به بیماری های واگیر (به ویژه بیماری های روده ای از جمله وبا) اخذ شده که تاکنون هیچگونه مورد مثبتی از وبا مشاهده نشده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: تاکنون 1149 مورد خدمت روانشناسی در کمپ های اسکان به سیل زدگان ارائه شده که از این بین 258 مورد برای دریافت خدمات تخصصی تر به روانپزشکان ارجاع شدند. برگزاری 420 جلسه بازی درمانی جهت کودکان مقیم کمپ ها از دیگر اقدامات ارزشمند سلامت روان است.

وی افزود: خدمات بهداشتی درمانی به تمام بانوان مستقر در کمپ ها براساس نیازهای بهداشتی تشخیص داده شده و ویزیت های پزشکی تیم های سلامت ارائه می شود. نجات جان مادر باردار از ابتدای سیل تاکنون به تعداد 62 نفر از اقدامات بخش بهداشت بوده است که از این تعداد 40 مورد جابجایی به مناطق امن و 11 مورد انتقال با بالگرد فوریت ها می باشد. از دیگر اقدامات مراقبت مادر باردار و کودک به ویزیت نوزاد توسط پزشک 82 نفر ،ویزیت مادر باردار توسط پزشک به تعداد 729 نفر و ویزیت مادر باردار توسط ماما به تعداد 812 نفر در محل کمپ ها  می توان اشاره کرد.

دکتر عارف نیا بیان داشت: آموزش چهره به چهره به سیل زدگان استان درخصوص رعایت مسایل بهداشتی بعد از سیل در جهت پیشگیری از بیماری ها در کمپ های اسکان سیل زدگان به تعداد 55247 نفر و تهیه و توزیع 19314 رسانه آموزشی در 11 موضوع اولویت دار بهداشتی از قبیل پیشگیری از بیماری های روده ای و ضد عفونی منازل از دیگر اقدامات کارکنان بهداشت استان گلستان است.

وی ادامه داد: از مهمترین برنامه های پیش رو در روزهای آتی می توان به سم پاشی ماندآب های مناطق سیل زده به منظور سترون سازی و ضد عفونی این مناطق به دنبال فروکش کردن حجم آب اشاره کرد.

گفتنی است، اقدامات معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان تا پایان بحران ادامه دارد./216/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 188770
کلمات کلیدی