• 97/12/27 - 11:00
  • 33
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد:

ارائه خدمات موثر رژیم درمانی برای 60 درصد از بیماران تغذیه ای در مراکز جامع سلامت

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: بیش از 60 درصد از بیماران تغذیه ای ارجاعی از سوی پزشکان و مراقبین سلامت به مراکز خدمات جامع سلامت برنامه های موثر رژیم درمانی را از مشاوران تغذیه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دریافت کرده اند.  
  
به گزارش وبدا، دکتر سید مهدی طباطبایی در گردهمایی مشاوران و کارشناسان تغذیه مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب که پس از طرح تحول سلامت و با جذب کارشناسان تغذیه، ارزیابی تغذیه ای و مشاوره تخصصی تغذیه ای به نحو مطلوبی در مراکز خدمات سلامت انجام می شود،خاطرنشان کرد: مراقبین سلامت و پزشکان در پایگاه های سلامت با شناسایی بیماران تغذیه ای در همه گروه های سنی آنان را به مراکز خدمات جامع سلامت ارجاع می دهند.
 
وی در ادامه افزود: کارشناسان تغذیه در حیطه فعالیت های تغذیه ای خود علاوه بر خدمات فرد محور در مراکز خدماتی شامل ارائه توصیه ها و برنامه غذایی به مراجعین، فعالیت ها و مداخلات جامعه محور از جمله آموزش گروه های مختلف، کارکنان درون و برون بخشی، فروشندگان مواد غذایی و نانوایان را به شهروندان ارائه می کنند.

وی با اشاره به اینکه تمامی کشورهای دنیا به نوعی دچار سوء تغذیه هستند تاکید کرد: نقش تغذیه در سه علت عمده مرگ ومیر دنیا محسوس و پر اهمیت است و شاخص هایی مانند کوتاه قدی، کم وزنی و اضافه وزن از چالش های بزرگی است که ارتباط مستقیمی با تغذیه دارند.

دکتر طباطبایی ادامه داد: کارشناسان تغذیه دانشگاه علاوه بر مشاوره تغذیه همه گروه های سنی، خصوصا مادران باردار، و کودکان استان، 4 بیماری اضافه وزن و چاقی، دیابت، فشاری خون بالا و هایپرلیپیدمی را به صورت ویژه مشاوره تخصصی تغذیه و رژیم درمانی ارائه می دهند.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطرنشان کرد: پس از طرح تحول سلامت 20 کارشناس تغذیه جذب حوزه سلامت شدند که در مراکز خدمات بهداشتی و درمانی به مردم خدمات سلامت ارائه می کنند.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 188196
کلمات کلیدی