• 98/03/08 - 15:07
  • 86
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

استاندار و امام جمعه زنجان به کمپین بسیج ملی کنترل فشار خون استان زنجان پیوستنددر راستای پویش ملی بسیج کنترل فشار خون در کشور، استاندار و امام جمعه زنجان به کمپین بسیج ملی کنترل فشارخون پیوستند.

به گزارش وبدا، دکتر فتح‌اله حقیقی در ادامه جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که در استانداری برگزارشد، به کمپین بسیج ملی کنترل فشار خون استان زنجان پیوست.

استاندار زنجان در حاشیه این جلسه اظهار داشت: با توجه به اینکه بیماری‌های واگیردار در جمهوری اسلامی کنترل شده اند، در حال حاضر، مساله اصلی ما در حوزه بهداشت و درمان، بیماری‌های غیر واگیر است.

وی افزود: منشا بیماری‌های غیر واگیر متفاوت است و مصرف بیش از حد قند، نمک و روغن می‌تواند در این بیماری‌ها موثر باشند و فشار خون از جمله این بیماری‌ها است .

استاندار زنجان با بیان اینکه به بیماری فشار خون، مرگ خاموش هم می‌گویند تصریح کرد: کنترل این بیماری از سال‌های گذشته در کشور شروع شده و طرح غربالگری در این موضوع هر ساله اجرا می‌شود که خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی زنجان هم در این حوزه ورود بسیار خوب و جدی داشته و این برای همه مردم مفید است.

دکتر حقیقی بیان کرد: براساس اعلام نظر متخصصین امر، نیمی از افرادی که فشار خون دارند از فشار خون خود اطلاعی ندارند و از طرفی فشار خون یک بیماری بسیار خطرناک و مرگ‌آوری است که در این راستا دانستن این موضوع و رعایت آنچه که دانشگاه علوم پزشکی و متخصصین امر می‌گویند کمک بزرگی به این بیماران می‌تواند باشد.

استاندار زنجان با بیان اینکه بسیج ملی کنترل فشار خون طرح بسیار خوبی است تصریح کرد: از همه مردم انتظار می‌رود در این طرح غربالگری شرکت کنند و دانشگاه علوم پزشکی هم با قوت و قدرت این موضوع را عملیاتی و اجرا کند و وقتی که این طرح به اتمام رسید از طریق رسانه‌های عمومی به مردم اطلاع‌رسانی کند که نتیجه این غربالگری چه بوده و در این خصوص چه مشکلاتی داریم و چه تعداد از مردم از فشار خون اطلاع دارند. همچنین دانشگاه علوم پزشکی زنجان هم در پیشگیری و هم در درمان این بیماری چه اقدامات موثری انجام داده‌ است.

وی با بیان اینکه اگر خروجی این طرح را به اطلاع عموم مردم برسانیم، مردم نهیز استقبال خواهند کرد، اظهار داشت: به امید خدا روزی فرا رسد که همه مردم یک شناسنامه کنترل فشار خون داشته باشند و نحوه گرفتن فشار خون را هم منظم آموزش ببینند .

استاندار زنجان درخصوص مشارکت مردم در این طرح عنوان کرد: طبیعی است اگر ما اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی خوبی داشته باشیم و نتایج همین غربالگری را به اطلاع مردم برسانیم، مردم هم مشارکت می‌کنند و به اهمیت قضیه پی می‌برند.

دکتر حقیقی هدف از اجرای این طرح را ارائه خدمت به همه افراد بالای ۳۰ سال عنوان کرد و افزود: این افراد حتما باید تحت بررسی فشار خون قرار گیرند و برای آنها شناسنامه صادر شود.

وی در ادامه درخصوص همکاری استانداری با این طرح گفت: اعلام آمادگی می کنیم که این طرح علاوه بر حوزه استانداری، در حوزه معاونت سیاسی، معاونت اقتصادی و معاونت عمرانی استانداری نیز انجام شود و در ادامه در شهرستان‌ها در همه دستگاه‌ها و نهادها هم جهت نهادینه کردن طرح، انجام شود.

براساس این گزارش، همزمان با استاندار، اعضای شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان نیز به کمپین بسیج ملی کنترل فشار خون استان زنجان پیوستند و فشار خون استاندار، اعضا شورای برنامه‌ریزی و مراجعین و کارکنان استانداری زنجان اندازه‌گیری شد.

همچنین در راستای پویش ملی بسیج کنترل فشار خون در کشور آیت‌الله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان چهارم خردادماه ۱۳۹۸ بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در امامزاده حضرت سیدابراهیم (ع) با مراجعه حضوری کارشناسان این طرح جهت اندازه‌گیری فشار خون، به کمپین بسیج ملی کنترل فشارخون استان زنجان پیوست.

امام جمعه زنجان بسیج ملی کنترل فشار خون را طرح خوبی برشمرد و اظهار امیدواری کرد: مردم از برکات این طرح به خوبی بهره‌مند شوند.

نماینده ولی فقیه در استان با توجه به اطلاع‌رسانی خوبی که در غربالگری فشار خون صورت گرفته، به مردم توصیه کرد تا در این طرح مشارکت کنند تا شاهد کاهش و کنترل بیماری‌های غیر واگیر باشیم.302/120

  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 191036
کلمات کلیدی