• 97/10/27 - 10:30
  • 9
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
درکارگاه تخصصی توسعه گردشگری سلامت در زاهدان مطرح شد:

استفاده بیش از 550 گردشگر سلامت از خدمات درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  اعلام کرد: در یکسال گذشته بیش از 550 نفر از گردشگران سلامت از خدمات تشخیصی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بهره مند شده اند.
به گزارش وبدا، دکتر قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این خبر افزود: 70 درصد از گردشگران سلامت را اتباع کشور افغانستان تشکیل داده اند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درکارگاه تخصصی توسعه گردشگری سلامت در زاهدان با اشاره به این مطلب که گردشگر سلامت تعریف خاصی دارد، گفت: این افراد کسانی هستند که کشور خود را به قصد دریافت خدمات درمانی ترک کرده اند و هزینه خدمات را پرداخت می کنند.
به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، حوزه سلامت در سیستان و بلوچستان از ظرفیت های توسعه گردشگری در منطقه جنوب شرق کشور است.
وی خاطرنشان کرد: برای نهادینه ساختن صنعت گردشگری سلامت، برنامه های مدونی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شروع شده و در این گام، مجوز پذیرش بیمار غیر ایرانی در بیمارستان چشم پزشکی الزهراء (س) زاهدان اخذ شده است.
دکتر میری علی آباد ادامه داد: مجموعه کاملی از خدمات تشخیص و درمان بیماری های چشم پزشکی در بیمارستان فوق تخصصی الزهراء (س) زاهدان ارائه می شود و مهمترین مشخصه این بیمارستان این است که بیمار از بدو ورود تا لحظه خروج تمام خدمات مورد نیاز را در همین مرکز دریافت خواهد کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه  توسعه گردشگری سلامت راهبردهای علمی و مشخصی دارد که باید از مرحله ایده به مرحله اجرا برسد، اذعان کرد: چشم پزشکی، انکولوژی و رادیوتراپی، درمان ناباروری، جراحی پلاستیک و ترمیمی، گوش و حلق و بینی، تشخیص قبل از تولد تالاسمی، تحقیق و درمان بیماری های عفونی و گرمسیری از مهمترین محورهای توسعه گردشگری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

دکتر میری علی آباد گفت: با توجه به مشکلات اقامتی که بیماران خارجی مراجعه کننده به مرکز چشم پزشکی الزهراء (س) با آن مواجه هستند از حضور بخش خصوصی در راه اندازی هتل و اقامتگاه ویژه بیماران خارجی استقبال می کنیم.

دکتر سعید هاشم زاده، رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: رویکرد اصلی وزارت بهداشت نهادینه کردن روند جذب گردشگر سلامت  به شکلی است که گردشگر از مبدأ، مسیر حرکت خود و محل دریافت خدمات را شناسایی و مشخص کند.
وی با اشاره به اینکه، هر گردشگر سلامت 3 تا 4 برابر یک گردشگر عادی در کشور مقصد هزینه می کند، گفت: در سال گذشته میلادی صنعت گردشگری سلامت حدود 439 میلیارد دلار چرخش مالی داشته و به طور متوسط 4 – 3 درصد از جمعیت دنیا یعنی چیزی درحدود 11 میلیون نفر کشور خود را به قصد دریافت خدمات درمانی ترک کرده اند.

رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای ارائه خدمات به افراد همراه بیماران گفت: بیش از 80درصد گردشگران سلامت با حداقل یک نفر همراه به کشور مقصد می آیند و به همین دلیل لازم است برای این همراهان نیز برنامه ریزی مطلوبی  داشته باشیم.

دکتر هاشم زاده افزود: در حال حاضر تایلند، سنگاپور، هندوستان، مجارستان، آمریکا و کانادا بیشترین سهم را در بازار گردشگری سلامت دارند و در چند سال اخیر ترکیه با برخورداری از یک برنامه استراتژیک، بیشترین رشد را در زمینه جذب گردشگر سلامت داشته است.

وی افزود:  با وجود ظرفیت های بالای موجود در کشور، سهم  ما از بازار گردشگری سلامت نا چیز است و کشورهای افغانستان، عراق، آذربایجان، پاکستان و عمان کشورهای اول در اعزام گردشگر سلامت به کشور ما هستند.

گفتنی است کارگاه تخصصی توسعه گردشگری سلامت دردانشگاه علوم پزشکی زاهدان با حضور رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت و کارشناسان گردشگری دانشگاههای علوم پزشکی همجوار و با هدف بررسی فرآیندهای توسعه گردشگر سلامت برگزار شد.302/119

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 185850
کلمات کلیدی