• 98/02/30 - 10:15
  • 68
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
استاندار گیلان مطرح کرد:

اطلاع رسانی صحیح، مهمترین گزاره اجرای طرح ملی کنترل فشار خون


استاندار گیلان با اشاره به اینکه مهمترین نکته درخصوص اجرای طرح ملی کنترل فشار خون، اطلاع رسانی صحیح آن است، گفت: نحوه اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مردم درخصوص خطرات ناشی از بیماری فشار خون می تواند مردم را پای کار بیاورد تا با رغبت بیشتری در این طرح مشارکت کنند.

به گزارش وبدا، دکتر مصطفی سالاری با بیان این مطلب افزود: این که چند درصد از جمعیت استان گیلان در معرض تهدید بیماری فشار خون قرار دارند، بسیار مهم است و این کار باید از طریق رسانه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد به‌ویژه صدا و سیمای مرکز گیلان به اطلاع مردم رسانده شود.

استاندار گیلان، تصور بیشتر بودن میزان ابتلا به سرطان در گیلان را از سایر استان های کشور نادرست دانست و تصریح کرد: طبق آمار رسمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از هر ۱۰۰ هزار نفر در گیلان، 136 نفر مبتلا به سرطان هستند که این میزان از میانگین کشوری که هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۴۶ نفر هست نیز کمتر است، اما همین تعداد ۱۳۶ نفر هم، آمار کمی نیست که باید برای پیشگیری یا درمان آن ها به فکر راه چاره باشیم.

رییس کارگروه سلامت و امنیت غذایی گیلان، اجرای طرح ملی کنترل فشار خون را مقدمه‌ای برای تکمیل نظام ارجاع الکترونیک دانست و افزود: نظام ارجاع الکترونیک می تواند بر فرآیند درمان بیماران و ارجاع های بی مورد آنان به مراکز متعدد آزمایشگاهی و پاراکلینیکی نظارت کند.

وی با بیان اینکه پوشش بیمه‌ای بیماری‌ها نباید مشمول قید زمان باشد، اظهار داشت: از اینکه برخی از مراکز بخواهند برای دارندگان دفترچه های بیمه قید زمان تعیین کنند، پذیرفتنی نیست؛ چراکه ابتلا به بیماری ارادی نیست.

دکتر سالاری تاکید کرد: باید با حذف نسخه‌نویسی‌های تکراری، میزان هزینه‌های درمان بیماری را کم کنیم و استقرار نظام ارجاع الکترونیک برای این منظور است.

وی، خواستار بررسی میزان نمک استفاده شده در نانوایی‌های استان شد و تصریح کرد: از هم اکنون کارگروه مشترکی با حضور سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان و دانشگاه علوم پزشکی گیلان تشکیل شود تا ضمن بررسی میزان نمک استفاده شده در نانوایی‌های استان، در راستای بهبود وضعیت تغذیه سالم نیز اقدام شود.

فشار خون مهمترین عامل بروز بیماری های قلبی عروقی و سکته های مغزی است

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک،رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز، گفت: فاز اول طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان گیلان همزمان با سراسر کشور از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز شده است و تا ۱۷ خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: در فاز اول در راستای آموزش و افزایش آگاهی و سواد سلامت جامعه در زمینه فشار خون و عوارض این قاتل خاموش با استفاده از همه ظرفیت های اطلاع رسانی استان اقدام خواهد شود و در فاز دوم که از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر ماه می باشد، گام عملیاتی و غربالگری آغاز می شود که در این فاز با استفاده از تمامی ظرفیت های بهداشتی و درمانی استان تمامی افراد بالی ۳۰ سال، بیماران کلیوی و زنان باردار در تمامی سنین غربالگری خواهند شد‌.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر در گیلان در رنج سنی ۳۰ سال به بالا هستند که باید در این طرح حداقل ۷۵۰ هزار نفر آنان غربالگری شوند.

وی ادامه داد: باید با اجرایی شدن این طرح ۲۵ درصد از مبتلایان به فشار خون گیلان کم شوند.

دکتر یوسف زاده با بیان اینکه متوسط امید به زندگی در مردان گیلانی حدود ۷۵ سال و در زنان ۸۰ سال است، افزود: با توجه به جمعیت 13 درصدی سالمندی در گیلان، باید با رعایت رژیم غذایی مناسب و همچنین داشتن فعالیت فیزیکی کافی از گسترش بیماری‌های غیر واگیر جلوگیری کنیم.

یوسف‌زاده چابک خاطرنشان کرد: بیماری‌های غیر واگیر به صورت خاموش و آرام، سلامتی انسان را در معرض خطر قرار می‌دهند و بسیاری از افراد نیز بسیار دیر متوجه بیماری خود می‌شوند و یا زمانی متوجه بیماری خود می شوند که ممکن است دیگر امکان کنترل بیماری وجود نداشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان اظهار داشت: مهمترین عامل زمینه ساز بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته های مغزی فشار خون بالا بوده و از این رو لازم است همه نسبت به کنترل فشار خون هوشیار باشند.

وی ادامه داد: در ۲۵ سال اخیر میزان شیوع بیماری فشار خون در کشور سه برابر شده است. ۳۰ درصد از جمعیت ایران فشار خون بالا دارند که از این میزان ۴۰ درصد از بیماری خود بی خبر هستند و ۵۰ درصد از افرادی که از بیماری خود مطلع هستند، درست دارو مصرف نمی کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر، بیش از ۵۰ درصد مرگ های ثبت شده در گیلان به علت بیماری های قلبی عروقی و سکته های مغزی است. در این خصوص، مهمترین عامل زمینه ای جهت بروز این بیماری ها، فشار خون است.

گفتنی است، اولین نشست سال ۹۸ کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان گیلان با حضور دکتر مصطفی سالاری، استاندار گیلان، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دستگاه های ذی ربط در سالن اجتماعات شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد./136/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190616
کلمات کلیدی