• 98/01/28 - 14:26
  • 8
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
با حضور معاون وزیر بهداشت انجام شد:

افتتاح بیست و دومین سمینار داروسازی ایران به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان


بیست و دومین سمینار داروسازی ایران با حضور دکتر مهدی پیرصالحی، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو از روز سه شنبه ۲۷ فروردین در سالن غدیر دانشگاه زنجان به مدت سه روز آغاز به کار کرد.

به گزارش وبدا، دکتر پرویز قزلباش، رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در این مراسم، برگزاری سمینار را حاصل همت و تلاش دانشجویان داروسازی دانشگاه زنجان دانست و گفت: این کنگره بهانه ای برای گردهمایی با شکوه فعالین عرصه دارویی کشور شد و فرصتی فراهم کرد تا ضمن تبادلات علمی، دغدعه ها و راهکارهای توسعه صنعت دارویی که دومین صنعت سود آور دنیاست، مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: امیدواریم این کنگره موجب شود تا دانشجویان که آینده سازان کشور هستند هرچه بیشتر با ابعاد مختلف این رشته، فرصت ها و تهدیدهای آشنا شوند.
 
دکتر قزلباش اضافه کرد: حضور مدیران عالی رتبه داروسازی و وزارت بهداشت نشان از غنای خانواده داروسازی ایران است. در عین حال، حضور شرکت های بزرگ کشور و حمایت از برگزاری این کنگره نشان از ارتباط صنایع با بدنه دانشگاهی در این رشته دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ادامه افزود: همت دانشجویان و فرزندان دانشگاه علوم پزشکی زنجان و زحمات یک ساله برای این کنگره را ارج می نهیم و از طرف هیات رییسه به این همت آفرین می گوییم.

وی افزود: برگزاری مدارس بهاره و تابستانه، جلب مقالات متنوع و هماهنگی و مشارکت با اساتید سراسر کشور و همچنین برگزاری پنل های صنفی و علمی همگی نشان دهنده توانمندی دانشجویان و اعتقاد به سرمایه کشور است.

دکتر قزلباش اظهار داشت: در زمانه ای که محدودیت ها هر روز ابعاد تازه ای به خود می گیرد، اتکا به این سرمایه، کشور را به ثبات علمی می رساند و کلید آینده روشن برای کشور است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی زنجان با ۳۰ سال حضور فعال در عرصه پرورش و آموزش نیروهای بهداشتی، درمانی و داروسازی در ۱۲ سال گذشته ۵ دوره دکترای داروسازی و ۵۰ دانشجوی مقطع   phdبه کشور عرضه داشته است و امیدواریم در آینده ای نزدیک با استفاده از استعدادهای موجود مقاطع بیشتری را پذیرا باشیم.

وی راهبردهای دانشگاه را حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم از طریق توسعه اقتصاد مقاومتی و شرکت های دانش بنیان، توجه به تجاری سازی علم از طریق توجه به فناوری های نوین، توسعه کیفی ظرفیت مراکز تحقیقاتی دارویی، توجه ویژه به بین المللی سازی و توسعه همکاری های بین المللی برشمرد.

دکتر قزلباش دانشکده داروسازی را موجب افتخار دانشگاه و استان دانست که باید وظیفه خود را در شرایط ویژه کشور ایفا کند.

فعالیت ۱۲۰۰۰ داروخانه در کشور

دکتر مهدی پیرصالحی، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و داروی کشور نیز در این مراسم با اشاره به پذیرش دانشجو و تعداد داروخانه ها در کشور این مباحث را دغدغه چندین ساله در این حوزه در کشور عنوان کرد و افزود: اقتصاد دارویی، اقتصاد کوچکی است. در ایران ۱۲۰۰۰ داروخانه فعال هستند و رقابت در این بازار همچنان ادامه دارد.
 
وی افزود: تا زمانی که درحوزه داروسازی در کشور یک سیستم و یک پیکره نشویم همچنان درگیر مشکلات در حوزه دارو خواهیم بود و تنها را ه حل در این راستا نیز استفاده از ظرفیت بسیار بالای نیروی جوان و دانشجو و تکیه بر استدلال و پایه علمی است. همچنین انجام کارهای جدید و به روز نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا خود را محدود نکنیم و بتوانیم در مقیاس جهانی قرار گیریم.
 
سالانه ۱۵۰۰ داروساز در کشور فارغ التحصیل می شوند

رییس سازمان غذا و دارو افزود: سالانه ۱۵۰۰ داروساز در کشور فارغ التحصیل می شوند و این براساس نیاز نیست و در حال حاضر، فقط تاسیس داروخانه، هدف دانشجویان فارغ التحصیل است.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر 140 هزار تخت بیمارستانی داریم و حداکثر ۵۰۰ داروساز در بیمارستان مشغول به فعالیت هستند و به طور استاندارد برای هر ۳۰ تخت ۱ داروساز لازم است که در بیمارستان های کشور پایین تر از این میزان است.

وی باتاکید بر تاثیر نقش داروسازان بیمارستانی در کاهش هزینه های درمان، افزود: این طرح از طرف دانشجویان استقبال می شود به شرطی که خدمات جدید و متعاقب آن شرح وظایف و خدمات بیشتر را برای آن تعریف کنیم و همچنین خدمات مشهود در این زمینه ارائه دهیم .

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان را به دانشجویان توصیه کرده و افزود: شرکت های دانش بنیان در کشور موفق هستند و گروهی از جوان های خوش فکر جمع شدند و شرکت هایی را ایجاد کردند، اما علیرغم این موضوع، همچنان جای کار بسیاری برای این شرکتها در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به وقوع سیل اخیر در کشور نیز گفت: در حال حاضر، کشور درگیر سیل است و ما نیز باید به نوبه خود با تشکیل گروه های خیریه به کمک آنها بشتابیم.
 
دکتر پیرصالحی تاکید کرد: سازمان غذا و دارو آمادگی دارد، ایده ها و نظرات دانشجویان را پیگیری کند تا ایده های نو پرورش یابند. همچنین به دانشجویان توصیه می شود تا ارتباط خود را با نهادهای داروسازی قدیمی قطع نکند .

همچنین، در این سمینار، دکتر محسنی، سر پرست دانشکده داروسازی زنجان ضمن قدردانی از زحمات شبانه روزی دانشجویان در برگزاری هر چه پربارتر این کنگره، بزرگترین هدف کنگره را فرصتی برای جمع شدن خانواده بزرگ داروسازی ایران دانست تا این جمع بتوانند با بارش افکار در این سه روز دست در دست هم دهند تا کشتی داروسازی ایران را به ساحل نجات برسانند.
 
گفتنی است، در بخش های مختلف این سمینار، دبیران ۶ کمیته علمی، صنفی و اجرایی و همچنین نماینده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان به تشریح وظایف خود پرداختند.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 189121
کلمات کلیدی