• 98/01/27 - 14:19
  • 5
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز بهداشت استان خوزستان تشریح کرد:

اقدامات حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در مناطق سیل زده

 
 رییس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به پیامدهای وقوع سیلاب در حوزه بهداشت و سلامت، اظهار داشت: طبیعتا وقوع سیلاب علاوه بر خساراتی که به منازل، تاسیسات و اموال وارد می‌کند، سلامت جسمی و روانی افراد را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدمهدی حسینی زاده تصریح کرد: در سیل اخیر نیز با هدف به حداقل رساندن عوارض و پیامدهای سیلاب بر سلامت مردم، فعالیت‌های خود را آغاز کردیم، به ویژه آنکه با گروه‌های خاصی نظیر مادران باردار، کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مواجه ایم که باید تحت مراقبت ویژه قرار می‌گرفتند که به همین منظور، 72 تیم‌ سلامت متشکل از پزشک، ماما و کارشناس بهداشت‌ محیط و بیماری ها در محل‌ اسکان سیل‌زدگان به صورت دائمی یا سیار استقرار دارند.
 
رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: تامین سلامت مادران باردار و کودکان یک شاخص جهانی است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به همین منظور تاکنون بیش از 662 مادر باردار، 4547 کودک و 1451 سالمند به اردوگاه های سیل زدگان و مکان های امن منتقل شده و تحت مراقبت های بهداشتی و درمانی قرار گرفته اند.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: از زمان وقوع سیلاب تاکنون  به بیش از 25844 نفر خدمات بهداشتی و درمانی شامل ویزیت، خدمات مامایی و پرستاری و تزریقات ارائه شده است.
 
دکتر حسینی زاده تاکید کرد: با توجه به لزوم رعایت بهداشت فردی در محل اسکان به منظور پیشگیری از شیوع بیماری های واگیر، به بیش از 15000 هزار نفر از افراد ساکن در اردوگاه ها به صورت چهره به چهره آموزش خودمراقبتی داده شده است که این امر با توجه به اهمیت موضوع، همچنان ادامه دارد.
 
رییس مرکز بهداشت خوزستان افزود: با توجه به احتمال بالای آلودگی آب در زمان وقوع سیلاب و در نتیجه شیوع بیماری‌های گوارشی، به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها، نظارت بر آب آشامیدنی و تغذیه مردم سیل‌زده به ویژه سیل‌زدگانی که اسکان داده شده‌اند در دستور کار قرار دارد و تاکنون بیش از 17400 مورد کلرسنجی از آب آشامیدنی و 2024 مورد نمونه برداری میکروبی انجام شده و بر دفن بهداشتی 30 مورد لاشه حیوانات نظارت شده است.
 
وی تصریح کرد: به منظور گندزدایی سطوح، بیش از 2 تن آهک تهیه و توزیع شده است و همچنین 200 کیلوگرم  پرکلرین نیز جهت گندزدایی توزیع و بیش از 8 تن مواد غذایی غیر قابل مصرف، معدوم سازی شده است.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: در راستای رفع نیاز های بهداشتی گروه های مختلف سنی بیش از 6689 بسته محصولات سلولزی شامل پوشک کودک و سالمند در اختیار سیل زدگان قرار گرفته و 887 بسته شیر خشک تحویل مادران دارای نوزاد شده است.
 
دکترحسینی زاده گفت: در این مدت برای 5326 کودک واکسن تزریق شده و 343 مورد نمونه برداری بیماری های واگیر انجام شده که خوشبختانه هیچ موردی از ابتلا به این بیماری ها گزارش نشده است.
 
رییس مرکز بهداشت خوزستان در پایان گفت: به منظور انجام مداخلات روانی اجتماعی به مردم درگیر سیلاب، 25 تیم دو نفره به صورت روزانه به تمامی کمپ های اسکان مردم سرکشی می کنند و با شناسایی افراد دارای اختلال از گذشته یا متاثر از سیل، مداخلات لازم را انجام دادند./216/205
  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 189075
کلمات کلیدی