• 98/06/02 - 14:58
  • 49
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عنوان کرد؛

انجام بیش از 4 هزار و 600 مورد بازدید توسط کارشناسان بهداشت حرفه ای

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از  4هزار و 600   مورد بازدید از کارگاهها و کارخانه ها توسط کارشناسان بهداشت حرفه انجام شده است.

به گزارش وبدا، دکتر فاطمه نوده با بیان اینکه  10 هزار هشتصد کارگاه در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار فعال هستند، اظهار کرد: کارشناسان بهداشت حرفه ای از ابتدای سال جاری با انجام بیش از 4 هزار و 600 مورد بازدید با استفاده از تجهیزات به روز،800 مورد عوامل مختلف نظیر سروصدا، روشنایی، پرتو و عوامل ارگونومیک را مورد ارزیابی قرار داده اند.

وی با اشاره به  افزایش 10 درصدی کارگاههای تحت پوشش در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزود: بازرسی از کارگاه ها و کارخانه ها تحت پوشش در سه ماه نخست سال جاری  نسبت به مدت مشابه سال گذشته 58درصد رشد داشته که این امر با برنامه ریزی و اجرای کیفی سازی نظارت بر فعالیت های بهداشت حرفه ای محقق شده است.

دکتر نوده با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 27 بازرس بهداشت حرفه‌ای در سبزوار نظارت و بازرسی بر کارگاه ها را بر عهده دارند، تصریح کرد: کارشناسان بهداشت حرفه‌ای با ایجاد بهبود شرایط محیط کاری از نظر وجود عوامل آسیب‌رسان، سنجش‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و در صورت اینکه عوامل آسیب‌رسان بیش از حد استاندارد باشد، به کارفرما تذکر داده خواهد شد و در صورت لزوم کارگاه و یا کارخانه تعطیل می شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره تقویت برنامه ها و  بازرسی‌ها، خاطرنشان کرد: امید است که با تلاش و برنامه ریزی های جامعه و با تمرکز بر بهبود شرایط محیط کار و کنترل مهندسی عوامل زیان آور از بروز عوارض آسیب های شغلی پیشگیری شود.

فعالیت 5 کلینیک آموزشی و مشاوره‌ای تغذیه با شیر مادر در سبزوار

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: با هدف آموزش و مشاوره‌ تغذیه با شیر مادر،5 کلینیک در واحد های تابعه دانشگاه در سبزوار و شهرستان های تحت پوشش خدمات رایگان به مادران باردار ارائه می دهند.

دکتر نوده ضمن اشاره به هفته جهانی تغذیه با شیر مادر اظهار کرد: با توجه به اهمیت افزایش آگاهی و توانمندسازی در امر شروع و تداوم شیردهی، این کلینیک ها مادران باردار را برای آشنایی و آمادگی در امر شیردهی به صورت رایگان آموزش ومشاوره می دهند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از شیر مادر و تأثیر بسزای آن در مراحل مختلف رشد کودک، افزود: بهترین زمان و یا به اصطلاح زمان طلایی برای آموزش و شروع شیردهی در 24 ساعت اول بعد از تولد می باشد که لازم است پس از تولد نوزاد، حمايت و آموزش مادر مورد توجه خاص قرار گيرد و مادر و شيرخوار مورد پيگيری قرار گیرند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان سبزوار اضافه کرد: تمام مادران باردار و مادران شیرده که در امر شیردهی دچار مشکل شده‌اند می‌توانند با مراجعه به این کلینیک ها از اطلاعات لازم و مفید و خدمات مشاوره ای رایگان بهره مند شوند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بیان داشت: برگزاری کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر، ارزشیابی مستمر بیمارستانهای دوستدار کودک، ارائه خدمات آموزشی به مادران باردار و مادران شیرده  و برگزاری کارگاه های عملی با حضور مربی ارشد کشوری از جمله اقدامات انجام شده در راستای تغذیه با شیر مادر می باشد.

روزانه 1450 کیلوگرم  پسماند عفونی در سبزوار بی خطرسازی می شوند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: روزانه یک هزار و 450 کیلوگرم پسماند عفونی از مطب ها و مراکز تولید کننده پسماند عفونی، جمع آوری و بی خطرسازی می شود.

دکتر نوده در این خصوص گفت: در سطح شهرستان سبزوار به طور روزانه از مطب ها و مراکز تولید کننده پسماند عفونی، یکهزارو 450 کیلوگرم پسماند عفونی جمع آوری و زیرنظارت سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت بهداشتی مدیریت و بی خطر سازی می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت بی خطر سازی زباله های عفونی،افزود: با برنامه ریزی روزانه از تعداد  285 مطب و مرکز تولیدکننده پسماند عفونی در بخش خصوصی،هشتصد کیلوگرم پسماند عفونی جمع آوری وتحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست  و معاونت بهداشت در سایت مخصوص دفن بهداشتی می گردند.

دکتر نوده ادامه داد: همچنین با استقرار نیروی های کارشناس بهداشت محیط در بیمارستانها ضمن نظارت بر نحوه جمع آوری پسماند های عفونی 650 کیلوگرم  زباله عفونی جمع آوری و با استفاده از دستگاه بی خطر سازی زباله  و تبدیل به زباله عادی جهت دفن بهداشتی به سازمان مدیریت پسماند شهرداری تحویل می شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خاطرنشان کرد: رسالت اصلی دانشگاه حفظ و ارتقاء سلامت مردم می باشد و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نخواهد شد و همشهریان گرامی بابت دفع بهداشتی پسماندهای بیمارستانی نگرانی نداشته باشند./122/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 194384
کلمات کلیدی