• 97/11/12 - 08:30
  • 25
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل اعلام کرد:

انجام بیش از 42 هزار آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و جراحی قلب در بیمارستان آيت الله روحانی (ره) بابل از سال 90 تا کنون

 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل از انجام بیش از 42 هزار آنژیوگرافی،  آنژیوپلاستی و جراحی قلب در بیمارستان روحانی (ره) بابل از سال 90 تا کنون خبر داد.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید فرزاد جلالی در ادامه اظهار داشت: امروزه بیماری‌های قلبی شیوع فزاینده‌ای داشته و سنین پایین‌تری از مردم را مبتلا کرده است، این بیماری که در گذشته مختص افراد دهه‌های شش و هفت بوده، امروزه افراد دهه‌های سوم و چهارم را هم درگیر کرده که بسیار نگران‌کننده است. 
 
وی با اشاره به اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، بیان داشت: کنترل قند، کنترل فشار خون، عدم مصرف دخانیات، کم‌ کردن استرس و تغذیه مناسب و عدم استفاده از غذاهای آماده مهمترین عوامل پیشگیری محسوب می شوند. 
 
رییس بخش آنژیوگرافی و آنژیو پلاستی بیمارستان روحانی اظهار داشت: درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس به ویژه در زمان فعالیت، تپش قلب، حملات کاهش هوشیاری و غش عمده‌ترین نشانه‌های بیماری قلبی در افراد است. 
 
دکتر جلالی تصریح کرد: از زمان راه‌اندازی بخش آنژیوگرافی بیمارستان آیت‌الله روحانی از سال 1390 تا کنون، بیش از 29 هزار بیمار مورد آنژیوگرافی و 8000 بیمار مورد بالون آنژوپلاستی و استنت گذاری و قریب به  5000 مورد عمل جراحی قلب باز در این بیمارستان قرار گرفته اند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه بیماری‌های قلبی شایع‌ ترین علت مرگ و میر در دنیا و نیز کشور ما بوده است، گفت: این بیماری‌ها طیف وسیعی دارند که سکته حاد قلبی خطرناک‌ترین و اورژانسی‌ترین آنها است که به دنبال انسداد در یکی از رگ‌های مشروب‌کننده عضله قلب رخ می‌دهد و این بیماری با توجه به عوارضی که دارد، می‌تواند منجر به مرگ بیمار و یا نارسایی شدید قلب شود، بنابراین تشخیص و درمان سریع این بیماری اهمیت ویژه‌ای دارد.
 
وی اضافه کرد: براساس دستورالعمل وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و با توجه به اهیمت سکته حاد قلبی، اجرای طرح "247" ویژه ارائه خدمات درمانی به بیماران قلبی دچار سکته‌های حاد قلبی در این بیمارستان از مهرماه 1394 در این بیمارستان شروع شده است و تاکنون حدود 700 بیمار از خدمات این طرح بهره مند شدند.
 
دكتر جلالي ادامه داد: این بیماران افرادی بوده اند که در کمتر از دو ساعت از حمله قلبی شان به این مرکز مراجعه کرده و با انجام فوری آنژیوگرافی و آنژیو پلاستی اولیه (Primg PCI) از سکته قلبی آنها جلوگیری شده است. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه طرح "247" بیانگر ارائه خدمات در 24 ساعت شبانه‌روز و در 7 روز هفته توسط مختصصان مقیم بیمارستان است، اظهار داشت: براساس این طرح، بیمار در کوتاه‌ترین زمان بعد از ورود به اورژانس بیمارستان به اتاق عمل آنژیوگرافی منتقل شده و با انجام اقدامات تخصصی در سریع‌ترین زمان ممکن، رگ مسدود شده باز می‌شود. بدین ترتیب جریان خون به عضله قلب مجددا برقرار و حیات مجدد به قلب و بیمار بازگردانده می‌شود.
 
دکتر جلالی با اشاره به اینکه طرح عظیم تحول نظام سلامت موجب مراجعه و پیگیری بیماران بیشتری به این مرکز شده است، گفت: این طرح باعث شده پرداختی از جیب مردم برای دریافت تمامی خدمات بیمارستان از جمله خدمات قلبی به شکل چشمگیری کاهش داشته باشد.
 
وی ادامه داد: فواید حاصل از طرح تحول نظام سلامت و حضور پزشکان با تجربه و همچنین امکانات موجود باعث شده است تا بیش از 95 درصد بیماران از مراجعه به تهران و شهرهای بزرگ بی‌نیاز شوند و در همین بیمارستان از این خدمات بهره مند شوند.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 186369
کلمات کلیدی