• 98/03/21 - 09:36
  • 23
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

بازدید معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران از ایستگاه های موقت کنترل فشار خون/ فعالیت 154 ایستگاه سیار و 254 واحد ثابت در حوزه عملکرد دانشگاه علوم پزشکی تهران

 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با همراهی دکتر محمدرضا قیوم زاده رییس مرکز بهداشت جنوب تهران از دو ایستگاه کنترل فشار خون در ستاد مرکزی دانشگاه و زیرگذر مترو چهارراه ولیعصر (عج) تهران بازدید کرد.
 
به گزارش وبدا، دکتر علیرضا دلاوری دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان این دو بازدید با بیان اینکه فاز اجرایی این طرح از 18 خرداد آغاز شده است، گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده برای جمعیت تحت پوشش دانشگاه 254 واحد ثابت شامل مراکز جامع سلامت، پایگاه ها و خانه های بهداشت اقدام به عملیات غربالگری فشار خون می کنند . ضمن اینکه 610 نفر از کارکنان دانشگاه در 154 ایستگاه فشار خون موقت و سیار در اجرای این طرح حضور دارند.
 
دکتر دلاوری افزود: از 17 تا  ظهر 19 خرداد، فشار خون 73 هزار نفر کنترل و در سامانه سیب ثبت شده است که از این تعداد 154 نفر به علت فشار خون بسیار بالا ارجاع فوری شدند و 3 هزار 200 نفر هم فشارخون شان در حدی بوده که باید پزشک آنها را ویزیت کند.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن قدردانی از همکاری بین بخشی سایر سازمان ها گفت: همکاران دانشگاه در جنوب تهران، اسلامشهر و شهرری فعالیت شان را با جدیت شروع کرده اند .
 
وی افزود: در بسیج ملی کنترل فشار خون از 154 پایگاه سیار، 35 پایگاه با مشارکت شهرداری، 17 پایگاه در بیمارستان های خصوصی و خیریه، 15 پایگاه در بیمارستان های دولتی، 2 مورد اوقاف، 5 مورد در مطب پزشکان، 9 پایگاه در آموزش و پرورش، 2 مورد تامین اجتماعی و همچنین بسیج جامعه پزشکی، معاونت فرهنگی و اورژانس 115 ایجاد شده است.
 
دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه در روزهای نخست، مشکل اینترنت و نرم افزار با همکاری انفورماتیک دانشگاه و وزارت بهداشت مرتفع شد، پیش بینی کرد: در روزهای آینده این طرح با شتاب بیشتری پیگیری و اجرا شود.
 
دکتر دلاوری با ابراز خرسندی از روند منطقی اجرای طرح افزود: همزمان با کنترل فشار خون و به منظور آگاه سازی آحاد مردم، پمفلت های آموزشی به همه افراد داده می شود که در آن به مسائل مربوط به فشار خون، شیوه زندگی و نوع تغذیه اشاره شده و می تواند برایشان مفید باشد.
 
معاون بهداشت  دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هدف گذاری در این طرح، کنترل فشار خون 50 درصد افراد بالای 30 سال است که در شهر تهران ممکن است افرادی از نظر منطقه ای تحت پوشش دانشگاه نباشند و حتی از شهرستان ها آمده باشند که وقتی به ما مراجعه می کنند فشار خون را ثبت می کنیم و از طریق وزارتخانه پیامکی برایشان ارسال می شود که اگر مشکل دارند به اولین مرکز درمانی در منطقه مسکونی خودشان مراجعه کنند. 
 
دکتر دلاوری افزود: اگر خدا توفیق دهد سرعت را بیشتر می کنیم و شاید باز هم، ایستگاه ها را افزایش دهیم و پیش بینی این است که به هدف طرح و شاید بیشتر از آن هم برسیم.
 
دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان با اشاره به اقدامات انجام شده در مرحله اول این طرح گفت: همکاران آموزش بهداشت و شبکه ها و واحد بیماری ها زحمت زیادی کشیدند و با آموزش مستمر برای مراقبان و پزشکان این آموزش ها به صورت آبشاری در صف شبکه ها هم گسترش پیدا کرد. در نماز جمعه های شهرستان های اسلامشهر و شهرری و تهران هم آموزش های مربوط به کنترل فشار خون ارائه شد و اطلاع رسانی عمومی از صدا و سیما هم در این هفته انجام می شود.302/113
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 191495
کلمات کلیدی