• 98/02/30 - 12:30
  • 76
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

بالاترين ميزان مصرف نمك كشور در استان خراسان جنوبي است

 
ریيس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بيان اينكه كمپين ملي كنترل فشار خون از 27 ارديبهشت تا 15 تيرماه با شعار بدانيم و اقدام كنيم به صورت همزمان در سراسر كشور برگزار مي شود، گفت: سال ۹۸ اولویت و مهمترین برنامه وزارت بهداشت، کنترل فشار خون در نظر گرفته شده است.
 
 به گزارش وبدا، دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: در سال 2017، بالغ بر 10 ميليون نفر در سطح جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند.
 
وی با اشاره به روند فزاينده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ايران اضافه كرد: در ايران 97 هزار نفر در سال 2017 بر اثر بيمارهاي مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند.
 
دکتر دهقانی فیروزآبادی در ادامه با اشاره به حقايقي قابل توجه درباره بيماري فشار خون، خاطرنشان كرد: بيماري فشار خون بالا، اصلي‌ترين عامل خطر قابل تغيير براي ناتواني و مرگ و مير زودرس ناشي از بيماري هاي قلبي، بيماري هاي مزمن كليه و سكته‌ مغزي در جهان و ايران است.
 
دبير كارگروه سلامت و امنيت غذايي با اعلام اينكه براساس پيمايش ملي در سال 2016، حدود يك سوم جمعيت بزرگسالان ايران از فشار خون بالا رنج مي برند گفت: از ميان حدود 16 ميليون بيمار، 60 درصد آنان از بيماري خود اطلاع دارند و فقط نيمي از بيماران براي كنترل بيماري خود دارو دريافت مي‌كنند و همچنين فشار خون فقط 19 درصد از اين بيماران كنترل مي‌شود. 
 
دكتر دهقاني با بیان اينكه از سال 1990 الي 2016، شيوع پرفشاري خون در ايران، حدود 3 برابر شده است افزود: با بروزرساني سختگيرانه راهنماي بالینی انجمن قلب آمریکا در سال 2017 (AHA-2017)، بيش از نيمي از جمعيت ايران (53.7 درصد) دچار پرفشاري خون هستند.
 
وي با اشاره به درصد شيوع پر فشاري خون در سطح ملي (براساس فشار خون سيستوليك بيشتر از 140 يا دياستوليك بيشتر از 90) گفت: حدود 30 درصد افراد در ايران از فشار خون بالا رنج مي برند كه در زنان حدود بيش از 28 درصد و در مردان بيش از 25 درصد است. 
 
ریيس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بيان اينكه شيوع فشار خون در خراسان جنوبي پايين تر از كشور است ولي دريافت درمان فشار خون بالا وضعيت مناسبي نسبـت به كشور ندارد، اشاره اي به فوايد درمان فشار خون داشت و گفت: اگر فشارخون را به اندازه 10 mm Hg كاهش دهيم، آنگاه خطر سكته قلبي 15درصد ، نارسايي قلبي 50 درصد، سكته مغزي 38 درصد و خطر مرگ 10درصد كاهش مي يابد.
 
دكتر دهقاني، شيوع فشار خون بالا در جمعيت بالاي 30سال استان خراسان جنوبي براساس گزارش سامانه سيب در سال 1397 را حدود 20.7 درصد و كمتر از شيوع كشوري با رقم 21.6 درصد اعلام كرد.
 
وي در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص هاي مرتبط با بيماري فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترين ميزان مصرف نمك در كشور مربوط به استان خراسان جنوبي است.
 
ریيس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: ميانگين مصرف نمك در كشور 9.54 گرم در روز است كه اين ميزان در خراسان جنوبي 10.79 گرم مي باشد.
 
دكتر دهقاني با اشاره به اهداف كاربردي كمپين ملي كنترل فشار خون گفت: كاهش وقوع مرگ و حوادث قلبي - عروقي زودرس ناشي از فشار خون بالا و كاهش هزينه هاي ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از اين اهداف است.
 
دبير كارگروه سلامت و امنيت غذايي ادامه داد: افزايش نسبت شناسایي و شروع مراقبت و درمان در بيماران مبتلا به پر فشاري خون در كشور و افزايش آگاهي جامعه نسبت به عوامل خطر، پيامدها و اهميت تشخيص زودرس و كنترل فشارخون بالا از اهداف كلي اين برنامه است.
 
وي خاطرنشان كرد: تمام افراد 30 سال و بالاتر ساكن در كشور و بيماران كليوي و زنان باردار در همه گروه هاي سني گروه هدف اين طرح است. 
 
ریيس دانشگاه با اشاره به ساختارهاي اجرايي كمپين ملي كنترل فشار خون در سطح كشوري، استاني و دانشگاهي و برنامه هايي كه در هرسطح انجام شده است گفت: فرد 30 سال و بالاتر شامل فردي است كه تاريخ تولد او قبل از 1368/12/29 باشد و در تاريخ مقرر به پايگاه هاي برنامه ملي مراجعه كند. همچنین مادران باردار با هر سني واجد شرايط شركت در طرح هستند.
 
دكتر دهقاني با اعلام اينكه اين برنامه در دو مرحله برگزار مي شود كه مرحله آموزش و اطلاع رساني از 27 اردیبهشت تا پايان برنامه است، گفت: مرحله غربالگري نيز از 17خرداد تا 15 تیرماه سال جاری خواهد بود.
 
وي با اشاره به اجراي الكترونيك بسيج ملي كنترل فشارخون گفت: مراجعه حضوري به واحدهاي شبكه بهداشت و درمان كشور، مراجعه حضوري به ساير واحدهاي ارائه كننده خدمات بهداشتي درماني يا پايگاه هاي موقت غربالگري فشارخون بالا و  غربالگري غير حضوري به روش خود اظهاري و ثبت در وب سايت به آدرس salamat.gov.ir راه هاي مشاركت در برنامه است.
 
دبير كارگروه سلامت و امنيت غذايي با بيان اينكه در تمامي واحدهاي تحت پوشش علوم پزشكي بيرجند در شهرها و روستاها اين برنامه با مشاركت اعضای تیم سلامت و دانشجويان رشته هاي پزشكي، پرستاري، بهداشت و مامايي طرح اجرا مي شود، گفت: 381 هزار و 815 نفر جمعيت بالاي 30 سال در استان است كه انتظار مي رود غربالگري بيش از 190 هزار نفر انجام شود.
 
دكتر دهقاني، انتظارات خود برای اجرای بهتر طرح را نیز مساعدت در اجرای مرحله اول و دوم توسط دستگاه های اجرایی، دولتی و غیر دولتی دانست./ 137/205
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190639
کلمات کلیدی