• 98/02/26 - 10:30
  • 211
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خبر داد:

بررسی فشار خون بیش از 225 هزار نفر در پنج شهرستان سبزوار

   
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون  از 27 اردیبهشت‌ماه همزمان با سراسر کشور در این شهرستان اجرا می شود.
 
به گزارش وبدا، دکتر علیرضا مسلم با بیان اینکه شایع‌ترین علل مرگ‌ و میر در جهان و ایران ابتلا به بیماری‌ها قبلی و عروقی است، اظهار کرد: سالانه 10.4 میلیون نفر در جهان به علت بیماری قلبی و عروقی ناشی از فشار خون بالا جان خود را از دست می‌دهند و 218 میلیون نفر نیز دچار عوارض و ناتوانی‌های ناشی از این بیماری می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه 20 درصد از مردم دنیا دارای فشار خون هستند که نسبت به آن آگاهی و اطلاع ندارند، افزود: در ایران نیز 22 درصد زنان و 21 درصد مردان مبتلا به فشار خون هستند و به دلیل اینکه بخش اعظمی از این مبتلایان از بیماری خود مطلع نیستند، اجرای این بسیج ملی مد نظر قرار گرفته است .
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، مصرف نمک، استرس و چاقی را از عوامل ابتلا به فشار خون دانست و ادامه داد: اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون  در واقع گام اول است و در این راستا دانشگاه‌ های علوم ‌پزشکی به تنهایی نمی‌توانند در این مسیر حرکت کنند و با توجه به جامعه هدف این طرح (افراد بالای 30 سال، زنان باردار و بیماران کلیوی) لازم است تمام دستگاه‌های مرتبط در این بسیج ملی همراه دانشگاه های علوم‌ پزشکی باشند.
 
دکتر مسلم ادامه داد: متاسفانه میزان آگاهی مردم از این بیماری در سطح پایینی قرار دارد و این ارقام بین 21 درصد تا 56 درصد برحسب استان های مختلف متفاوت است و کمتر از نیمی از مبتلایان از درمان مناسب و مستمر برخوردار می شوند. 
 
رییس ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون اظهار کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته انتظار می رود در سبزوار جمعیتی بالغ بر 225 هزار نفر (بالای 30 سال) در پنج شهرستان سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و دوارزن در مجموع در 262 خانه بهداشت، پایگاه و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی و تعدادی پایگاه ثابت و سیار در طول اجرای طرح از نظر فشار خون بررسی شوند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار افزود: در راستای تسهیل دسترسی مردم ، 29 پایگاه موقت و ثابت در داورخانه ها، بیمارستان ها و در مکان های شلوغ در طول اجرای طرح به ارائه خدمات و کنترل فشار خون جمعیت مورد نظر می پردازند. 
 
وی شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون، ثبت آنها در درگاه این طرح، معرفی به مراکز درمانی و دریافت دارو، پیگیری روند درمان، آموزش جهت کنترل فشار خون و تغییر رفتار را از اهداف این طرح عنوان کرد و تصریح کرد: با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ، آمار نسبتا دقیقی از مبتلایان به این بیماری به دست خواهد آمد که می توان با برنامه ریزی مناسب در مسیر کنترل و کاهش میزان عوارض  بیماری پیش رفت.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190399
کلمات کلیدی