• 98/04/26 - 08:52
  • 33
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

بررسی وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در استان فارس با حضور تیم نظارتی وزارت بهداشت

نشست هم اندیشی بررسی وضعیت دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با حضور رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو و مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی برگزار شد.

به گزارش وبدا، رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، هدف از سفر به استان فارس را ارزیابی وضعیت تامین و تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی و داروی بیماران در مراکز درمانی بیان کرد.

دکتر «مهدی یوسفی» با اشاره به پایش روند ارایه خدمات و میزان رضایتمندی بیماران از دریافت خدمات در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این بازدید سرزده گفت: در بازدید از مراکز و نشست مشترک با مسوولان دانشگاه، نگاه ویژه ای به تجربه و سیاست های دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تهیه و تامین اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی شده است.

وی بررسی اجرای سیاست های راهبردی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، آشنایی با وضعیت موجود و تجارب دانشگاه علوم پزشکی شیراز را از دیگر اهداف سفر تیم نظارتی وزارت بهداشت دانست.

دکتر یوسفی افزود: گزارش سفر شیراز و بررسی وضعیت دارویی و تجهیزات پزشکی به وزیر بهداشت ارایه می شود تا در صورت نیاز از سوی ایشان برای سیاست گذاری کلی کشور ابلاغ شود.


وی ادامه داد: در بازدید از چند مرکز درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با توجه به اولویت های دانشگاه، پیشگیری های مناسب در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی انجام شده است.

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران تاکید کرد: در شرایط موجود در کشور، ترویج فرهنگ مصرف درست دارو، تجویز منطقی دارو و استفاده بهینه از تجهیزات پزشکی ضرورت دارد.

عدم وجود داروی برند در کشور، کمبود دارویی نیست
مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه مراکز درمانی شیراز، بیماران جنوب کشور را نیز تحت پوشش قرار می دهد، وضعیت دارویی در مراکز درمانی و برخی داروخانه به صورت میدانی بررسی شد.

دکتر «غلامحسین مهرعلیان» با بیان اینکه تهیه و تامین دارویی استان در وضعیت خوبی قرار دارد و هیچ مشکل خاصی وجود ندارد، افزود: معدود موارد محدودیت نیز در حوزه کشوری است.
وی ادامه داد: در کل وضعیت خوبی در حوزه دارو و مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز و داروخانه ها وجود دارد و مردم استان فارس اطمینان داشته باشند، تا پایان سال هیچ کمبودی در زمینه دارو و درمان وجود ندارد و به راحتی می توانند داروهای تجویز شده خود را تهیه کنند و نیازی به ذخیره دارو در منازل نیست، زیرا خطرات زیادی برای سلامتی خانواده و اتلاف منابع کشور و منابع مالی افراد دارد و همه برنامه ریزی ها طبق روال پیش بینی و تامین شده است.

مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو یادآور شد: عدم وجود داروی برند در کشور، کمبود دارویی محسوب نمی شود.

برنامه ریزی درازمدت دانشگاه برای تامین کافی تجهیزات و ملزومات پزشکی
همچنین مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی  نیز به بازدید میدانی از دو بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بررسی وضعیت انبار تجهیزات، همکاری شرکت های پخش، مطالبات و معوقه ها اشاره کرد و گفت: در نشست با مسوولان دانشگاه، وضعیت کشور در زمینه تامین و تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی بیان شد.

مهندس «سید حسین صفوی» افزود: وضعیت برنامه ریزی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جهات تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی مناسب است و فهرست کالای استراتژیک آماده شده است و برنامه ویژه ای برای اقلام مورد حساسیت وجود دارد، البته به طور کلی، کارها و فعالیت ها به دلیل مطالبات شرکت ها، معوقه ها و تاخیر بیمه ها به سختی پیش می رود.

وی ادامه داد: با توجه به دریافت اطلاعات، گزارش ها و بازدیدهای میدانی انجام شده، مدیریت تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جزو مدیریت های موفق در سطح کشور به شمار می رود.

نقش اثربخش مرکز MCMC در مدیریت صحیح خدمات و رفع به موقع کمبودها
در این نشست رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز بر تجویز و مصرف منطقی دارو و  نظارت بر شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی تاکید کرد.

دکتر «علی بهادر» با اشاره به فعالیت اثربخش مرکز پایش مراقبت های درمانی (MCMC) دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با وجود این مرکز، کمبودهای احتمالی در حوزه های مختلف در مراکز درمانی، در کوتاه ترین زمان ممکن رفع می شود.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با مدیریت در کنترل هزینه ها، تجویز منطقی دارو و خدمات پاراکلینیکی، توانسته نتایج خوبی به دست آورد.

دکتر بهادر، با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور، بر همدلی و همکاری تمامی مسوولان به ویژه دست اندرکاران حوزه سلامت برای ارتقای سطح سلامت جامعه و پیشرفت کشور تاکید کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این نشست هم اندیشی، ضمن معرفی فعالیت ها و برنامه های دانشگاه در تهیه و تامین دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی؛ روند ارائه خدمات مراکز درمانی و برخی اعمال جراحی به ویژه پیوند، تجویز منطقی دارو و خدمات پاراکلینیکی را به تیم نظارتی معرفی کرد.

این نشست با حضور دکتر «مهدی یوسفی» رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، دکتر «غلامحسین مهرعلیان» مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو، مهندس «سید حسین صفوی» مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی، دکتر «علی بهادر» رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «محمدجواد خشنود» معاون غذا و دارو، دکتر «عبدالخالق کشاورزی» معاون درمان، دکتر «مهرداد شریفی» معاون توسعه مدیریت و منابع و جمعی از مدیران و مسوولان ارشد دانشگاه، در مرکز پیوند اعضای ابوعلی سینای شیراز برگزار شد.

همچنین در این نشست، معاونان غذا و دارو، درمان و توسعه مدیریت و منابع و جمعی از مسوولان ارشد دانشگاه، در خصوص فعالیت های حوزه های مرتبط خود، توضیحاتی ارایه دادند./126/201

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 193049
کلمات کلیدی