• 97/12/15 - 18:41
  • 34
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
توسط دانشکده علوم پزشکی خمین صورت گرفت:

برگزاری دومین همایش مجمع سلامت شهرستان خمین

معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در دومین همایش مجمع سلامت خمین گفت: مشارکت اجتماعی و مسئولیت پذیری از شاخصه های مهم توسعه یافتگی در کشورها است.

معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در دومین همایش مجمع سلامت خمین گفت: مشارکت اجتماعی و مسئولیت پذیری از شاخصه های مهم توسعه یافتگی در کشورها است.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی خمین معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سازمان های مردم نهاد نمادی از مشارکت اجتماعی هستند و چنانچه ظرفیت این بخش به درستی به کار گرفته شوند می‌توان حجم دولت را کوچک کرد و خواسته‌های اجتماعی منطقی را پیش برد.

دکتر عبدالرحمان رستمیان با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم ‌نهاد در حوزه پیشگیری سلامت اثربخشی بالایی دارند و استفاده از توان آن ها می تواند روند رو به رشد عوامل خطر بیماری های غیرواگیر را مهار کرده و سبک زندگی مردم را اصلاح کند افزود: هدف از ایجاد معاونت اجتماعی در دانشکده های علوم پزشکی اجتماعی سازی سلامت است و دانشگاه‌ها باید بر مبنای مسئولیتی که دارند در امور پیشگیری از بیماری ها فعالانه تر عمل کنند

وی گفت: سازمان‌ها باید برای سلامت کارکنانشان برنامه داشته باشند و تغذیه سالم، فعالیت بدنی و کاهش مصرف سیگار را موردتوجه قرار دهند و برای تامین سلامت روانی، جسمی، فردی و اجتماعی باید همکاری بین بخشی بین نهادها و سازمان‌های مختلف وجود داشته باشد.

معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران  در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه برای هر عضو هیات علمی که کار اجتماعی، خیرخواهانه و خدمتی به مردم ارایه دهد امتیاز در نظر گرفته‌ شده،اظهار داشت: هدف از اعطای این امتیاز تشکر از اعضای هیات علمی برای توسعه فعالیت‌های اجتماعی و پیام ‌آور ارزشمند بودن فعالیت‌های اجتماعی اعضای هیات علمی است

دکتر رستمیان درپایان گفت: کانون های سلامت به ساختارمند شدن سلامت اجتماعی کمک می کند و برنامه های جامع سلامت با هدف شناسایی و بهبود شاخص های اولویت دار، اجرای مداخله موثر به منظور بهبود وضعیت با توانمندسازی وبهبود مهارت های مردم در عرصه سلامت صورت می گیرد.

در بخش دیگر این همایش سرپرست دانشکده علوم پزشکی خمین هم با اشاره به نقش کانون های سلامت در اجتماعی شدن سلامت ،گفت: این کانون ها زمینه ای مناسب برای توانمندسازی و تاثیرگذاری مستقیم مردم در سلامت خود و دیگر افراد جامعه فراهم می کنند.

دکتر جواد جواهری افزود: عدالت در سلامت به معنای ساخت مرکز درمانی و تجهیزات آن نیست بلکه فراهم کردن زیرساخت هایی نظیر آب سالم، تغذیه درست و مسکن عدالت در سلامت را تامین می کند و جامعه ای که زیر ساخت سلامت را ندارد هزینه های بی شماری در حوزه درمان باید بپردازد و مردم در این جامعه فقیرتر و بیمارتر می شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دوران دانشگاه های نسل اول و دوم در دنیا سپری شده و دانشگاه نسل سوم به عنوان مرکز تولید فناوری، تجاری سازی و خلق ثروت و دانشگاه نسل چهارم با ورود به جامعه و حل معضلات و مشکلات اجتماعی پیشرو هستند گفت: تربیت نیروی متخصص و کارآمد که بتواند مشکل اجتماع خود را حل کند و به ارائه خدمات جامع، یکپارچه و منسجم به جامعه بپردازد و جامعه محور باشد از مهمترین اهداف دانشگاه نسل چهارم است.

دکتر جواهری در پایان خطر نشان کرد: ایجاد و تقویت مشارکت، عدالت محوری و اخلاق مداری، توانمدسازی و اقتدار افزایی از رویکردهای لازم در راستای اجتماعی شدن سلامت می باشد.  

در ادامه این همایش امام جمعه خمین ، امنیت و سلامت را دو نعمت مهم برای هر جامعه دانست و گفت: امنیت کشور با تلاش و ایثار نیروهای امنیتی تامین شده است و سلامت باید با بسط آگاهی ها و تغییر رفتار حاصل آید.

حجت الاسلام سید علی حسینی پور افزود: آسیب های اجتماعی معضلی جدی است که باید سطوح پیشگیری از آن ها تقویت شود.

فرماندار و رئیس مجمع سلامت شهرستان خمین هم در این همایش نقش سلامت را در افزایش شاخص های توسعه انسانی انکار ناپذیر دانست و گفت: مبارزه با عواملی که سبب نابرابری در سلامت می شود از مهمترین وظایف دولتمردان است و برنامه تحول نظام سلامت از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید بوده است.

طهرانی افزود: حفظ و افزایش سلامتی و حذف اثر مخرب برخی از عوامل اجتماعی بر سلامت، مسئولیت فردی و اجتماعی اقشار مختلف جامعه و دولت است که  دانشکده علوم پزشکی این شهرستان باید سند راهبردی پنج ساله سلامت شهرستان را به شکل برنامه مدون، علمی و قابل اجرا تهیه کند.

در این همایش از 30 نفر از دبیران کانون های سلامت محله، خیّرین سلامت، سازمان مردم نهاد حوزه سلامت و ادارات و سازمان های موفق در حوزه اجتماعی شدن سلامت تقدیر شد.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,اخبار دانشگا ه ها
  • کد خبر : 187706
کلمات کلیدی