• 98/04/05 - 11:02
  • 60
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه :

تاکنون نیمی از جمعیت هدف بالای ۳۰ سال منطقه در طرح ملی کنترل فشار خون شرکت کردند

 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه  اعلام کرد: از آغاز اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون تاکنون نیمی از جمعیت هدف بالای ۳۰ سال این منطقه در این طرح شرکت کردند که ۱۹ درصد این افراد مبتلا به فشار خون بالا هستند.
 
به گزارش وبدا، دکتر الهام بهره مند در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: یکی از مهمترین بیماری های حال حاضر کشور به دلیل تبعات فراوان آن فشار خون بالاست که طبق پیش بینی ها در سطح ملی ۱۵ میلیون نفر مبتلا به این بیماری هستند.
 
وی تصریح کرد: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که بدانیم از این تعداد تنها ۶۰ درصد از بیماری خود مطلع هستند و ۱۹ درصد این افراد نیز تحت درمان می باشند.
 
 دکتر بهره مند به اجرای این طرح در منطقه تربت حیدریه اشاره کرد و افزود: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه در شهرستان های تربت حیدریه، مه ولات و زاوه با جمعیت ۳۶۳ هزار نفر و جمعیت هدف ۱۷۷ هزار و ۱۸۳ نفر (بالای ۳۰ سال) تا ۱۵ تیرماه در ۳۷ پایگاه ثابت و سیار همچنان در حال اجراست.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: از آغاز اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون تاکنون نیمی از جمعیت هدف بالای ۳۰ سال این منطقه در این طرح شرکت کردند که ۱۹ درصد این افراد مبتلا به فشار خون بالا هستند.
 
وی بیان کرد: از ابن میزان ۷۸ هزار و ۱۳۷ نفر در سامانه سیب (سلامت) معادل ۴۴ درصد ثبت نام و ۱۴ هزار و ۹۰ نفر به ایستگاه های سیار دانشگاه مراجعه کردند.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه اظهار داشت: از آغاز اجرای این طرح تاکنون ۵۶.۶ درصد افراد دارای فشار خون طبیعی، ۲۲.۶ درصد دارای فشار خون طبیعی به بالا (بین ۱۲ تا ۱۴ و در معرض خطر) و همچنین ۱.۷ درصد مشکوک به این بیماری و ۱۹ درصد نیز مبتلا به فشار خون بالا هستند.
 
بهره مند، مشارکت مردم شهرستان تربت حیدریه در این طرح را ۳۴ درصد اعلام کرد و افزود: این در حالی است که در شهرستان های زاوه و مه ولات به دلیل جمعیت روستایی تحت پوشش به ترتیب مشارکت مردم ۶۶ و ۵۴ درصد بوده است.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با بیان اینکه تمایل مردان برای شرکت در این طرح ۴۰ درصد بوده، افزود: این در حالی است که در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ۵۹ درصد گروه هدف روستایی و تنها ۲۱ درصد جمعیت شهری حضور داشتند.
 
وی با بیان اینکه در هفته گذشته در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ۶ نفر به صورت اورژانسی بستری شدند، افزود: انتظار ما این است که تا پایان طرح ۲۳ هزار بیمار مبتلا به فشار خون بالا در جمعیت تحت پوشش دانشگاه شناسایی شوند.302/145
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 192260
کلمات کلیدی