• 98/11/07 - 15:33
  • 135
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد:

تقویت نظام مراقبت سندرمیک بیماریها در پایانه مرزی میرجاه برای پیشگیری از ویروس کرونا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از تقویت نظام مراقبت سندرمیک بیماریها در پایانه مرزی میرجاه برای پیشگیری از ویروس  کرونا خبر داد.
به گزارش وبدا، دکتر سید مهدی طباطبایی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در خصوص ویروس کرونا گفت: ویروس کرونا  در دسامبر ۲۰۱۹ میلادی، در شهر ووهان ، استان هوبای کشور چین گزارش شد و اکنون چهار قاره جهان درگیر این ویروس هستند.
وی با اشاره به این موضوع که کرونا ویروس یک بیماری تنفسی است که هم مخزن انسانی و هم مخزن حیوانی دارد، گفت: این یک ویروس جدید است که  می تواند مشکلات شدید تنفسی را ایجاد کند و می تواند طیف گسترده ای از علائم را برای فرد مبتلا ایجاد نماید که این مشکلات از آلودگی بدون علامت تا موارد شدید و منجر به مرگ را شامل می شود.
وی اجرای نظام مراقبت سندرمیک بیماریها را یک نوع رصد کردن بیماریهای نوپدید عنوان کرد و گفت: در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برنامه ریزی بر اساس قوانین بهداشتی بین الملی و قوانین و دستور العمل های وزارت بهداشت در حال انجام است و هشدار های لازم به کارکنان نظام سلامت داده شده است .
دکتر طباطبایی از تقویت مراقبت ها در پایانه مرزی میرجاه برای پیشگیری از ویروس کرونا خبر داد و گفت: با توجه به مشاهده  موردی از ابتلا  به این  ویروس در کشور پاکستان، تقویت نظام مراقبت سندرمیک بیماریها در پایانه مرزی میرجاه برای پیشگیری از ویروس کرونا صورت گرفته است و همکاران ما بررسی های لازم را انجام می دهند.
وی گفت: درمبادی ورودی مرزی، تمامی افراد مورد ارزیابی قرار می گیرند و تب سنجی می شوند و افردی که دچار تب و علائم تنفسی باشند امکان نمونه برداری برای آنان  وجود دارد.
به گفته دکتر طباطبائی مشخصات بیمار در این مراکز ثبت شده و پس از  آموزش های لازم به بیمار ارائه می شود و وضعیت بیمار رصد و پیگیری می شود.
وی به هم استانی های که قصد سفر به کشور چین و کشور های دیگر را دارند، توصیه کرد: با توجه به اینکه برخی بخاطر فعالیت های تجاری به کشور چین سفر می کنند حتما اطلاعات لازم در خصوص شهر مقصد خود را کسب کنند و اگر مسافرت میخواهند بروند و دچار بیماریهای تنفسی شدند حتما به بیمارستان و یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند.
دکتر طباطبایی، مراجعه به موقع را یکی از اقدمات کمک کننده در جهت پیشگیری از این بیماری عنوان کرد و گفت: در حال حاضر داروی اختصاصی برای این ویروس وجود ندارد  اما درمانی که صورت می گیرد درمان علامتی است و درمان علامتی می تواند در برخی افراد کمک کننده باشد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان‌ ر‌عایت بهداشت دست را یکی راه های پیشگیری این بیماری عنوان کرد و گفت: افرادی که دچار علائم تنفسی هستند مرتب شستشوی دست داشته باشند و  این افراد هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را بپوشانند و دستمالی که استفاده می کنند داخل کیسه پلاستیکی قرار داده و داخل سطل زباله قرار دهند و این افراد از تماس با سایر افراد و از حضور در جمع عمومی خوداری کنند .
دکتر طباطبایی افزود: خوشبختانه هیچ مورد مشکوک و مثبت شده از کرونا ویروس در کشور نداشته ایم و وضعیت ویروس در حال رصد است و امکانات تشخیصی لازم در کشور وجود دارد. 302/119

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 199206
کلمات کلیدی