• 97/11/03 - 13:56
  • 11
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیرکل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیر عامل کشور در سفر به زاهدان:

ثبت کمترین میزان مرگ مبتلایان به تب کنگو در استان سیستان و بلوچستان با وجود بیشترین تعداد مبتلا، موفقیتی بزرگ است

 
 
مدیرکل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیر عامل کشور در سفر به زاهدان گفت: با وجود بیشترین موارد ابتلا به تب کریمه کنگو در استان سیستان و بلوچستان، کمترین میزان مرگ و میر در اثر این بیماری، در این استان ثبت شده و این موفقیتی بزرگ در کارنامه نظام سلامت استان است.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمد کریمی نیا، مدیرکل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیر عامل کشور که در سمینار پدافند غیرعامل اظهار داشت: هر آنچه تهدیدی برای سلامتی محسوب شود در کنار سایر مسائل، در سازمان پدافند غیر عامل بررسی شده و برنامه کارشناسی و راهبرد برای آن تدوین و اجرا خواهد شد.
 
وی به فرمایشی از پیامبر اکرم (ص) با مضمون "نعمتان مجهولتان الصحه و الامان" اشاره کرد و ادامه داد: این استان، بحران هایی را در هر دو زمینه پشت سر گذاشته به گونه ای که علاوه بر حوادث غیرمترقبه ای مانند سیل و زلزله و شیوع بیماری ها، حوادث تروریستی نیز در برهه ای از زمان در این استان اتفاق افتاده است. 
 
کریمی نیا افزود: هیچ کشوری در طول تاریخ از حملات و جنگ ها به دور نبوده است و اگر تاریخ کشور خودمان را بررسی کنیم، هر چهار سال، یک جنگ شامل انواع تهاجمات فیزیکی و غیر فیزیکی، به وقوع پیوسته است.
 
وی اضافه کرد: سازمان پدافند غیر عامل با چشمانی باز و ذهنی آگاه، تهدیدات را شناسایی می کند و اجازه بروز بحران را نمی دهد و یا در صورت بروز، عوارض آن را کاهش می دهد.
 
دکتر قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم، در این سمینار گفت: در بحث مراقبت از سلامت مردم و درمان به موقع، خوشبختانه رصدهای دقیقی انجام و پروتکل های درمانی تدوین و اجرایی شده که بلافاصله پس از تشخیص قطعی نوع بیماری، فرد در فرآیند درمانی خاصی قرار می گیرد.
 
وی ادامه داد: پدافند غیر عامل فقط در بحث توجه به زیرساخت ها و تاسیسات حیاتی مطرح نمی شود بلکه همین که هر کدام از افراد از خود در مقابل ابتلا به بیماری ها مراقبت کنند نوعی حرکت در مسیر پدافند غیر عامل خواهد بود.
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: یکی از اهداف مهم پدافند غیر عامل، حفظ سرمایه های کشور است.
 
دکتر فریبرز راشدی، دبیر پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی نیز در این سمینار با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان گفت: این استان دارای 11 درصد مساحت کل کشور بوده و انواعی از حوادث مترقبه و غیر مترقبه را پشت سر گذاشته است.
 
وی ادامه داد: به دلیل سیستم گزارش دهی فعالی که از روستاها تا شهرهای استان گسترده شده است، کوچکترین اتفاق غیر معمول مرتبط با سلامت، بلافاصله به اتاق بحران دانشگاه اطلاع رسانی می شود و ستاد بحران تشکیل و برای رفع آن برنامه ریزی می کند.
 
دکتر راشدی همچنین حضور مسئولان سازمان پدافند غیر عامل را در استان، فرصتی برای ارائه آموزش های لازم به دست اندرکاران حفظ سلامت و درمان مردم در این زمینه دانست. 
 
براساس این گزارش، این همایش ۳ بهمن ماه در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و با حضور جمعی از مسئولان بخش های مختلف دانشگاه برگزار شد.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 186092
کلمات کلیدی