• 98/08/21 - 09:05
  • 80
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دیدار نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه:

دانشجویان را بدون دلیل در بند بروکراسی اداری گرفتار نکنیم


نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در حاشیه دیدار یک‌روزه مسئولان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دیدار کرده و به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

به گزارش وبدا، در این نشست صمیمانه که بعدازظهر دیروز (دوشنبه) در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه برگزار شد، دکترسیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پس از شنیدن مطالبات و مشکلات دانشجویان عضو نهادهای دانشجویی، خطاب به فعالان نهادهای دانشجویی این دانشگاه، گفت: جای خرسندی است که روحیه مطالبه‌گری و پرسشگری در میان شما دانشجویان زنده است و فارغ از هرگونه نگاه سیاسی نیازهای واقعی دانشجویان را مطرح می‌کنید.

وی افزود: آن چیزی که در صحبت‌ها و بیانات شما فعالان نهادهای دانشجویی مبرهن و آشکار است، رعایت ادب‏، تواضع و آرامش خاص شما دانشجویان در بیان نیازها و دغدغه‌هایتان است و این آرامش خاطر شما می‌تواند به حل مشکلات صنفی و رفاهی دانشجویان کمک کند.

دکترلاری ادامه داد: از صحبت‌های شما کاملا مشخص است که شما به عنوان نمایندگان نهادهای دانشجویی، افرادی پخته، مطالبه‌گر و دغدغه‌مند هستید و همین هوش، دقت ونکته‌سنجی شما در نهادهای دانشجویی، برای ما ارزشمند است و ما در سفرهای اخیر خود به دانشگاه‌های علوم پزشکی و شنیدن مطالبات و حرف‌های دانشجویان‏، به نتایج ودستاوردهای خوبی می‌رسیم.

معاون وزیر بهداشت به مشکل بروکراسی اداری که معضل خیلی از ادارات و دستگاه‌های دولتی است، اشاره کرد و گفت: بروکراسی در جامعه ما یک معضل بوده و تبدیل به بیماری شده است اما باید به کمک همدیگر و بازبینی فرآیندهای اداری، این موضوع را در سطح دانشگاه‌ کمتر کنیم.

وی تصریح کرد:  بروکراسی اداری یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که در بیشتر نهادها و ادارات مانع افزایش بهره‌وری است که دست‌ و پای مجموعه را بسته است. این موضوع را حتماً در جلسه شورای فرهنگی دانشگاه مطرح خواهیم کرد که روندها و فرآیندهای غیرضروری را حذف کرده و دانشجویان را بدون دلیل در بند بروکراسی اداری گرفتار نکنیم.

دکترلاری یکی از عمده مشکلات دانشگاه علوم پزشکی ارومیه را موضوع «پراکندگی فضاهای خوابگاهی و دانشگاهی» و به تبع آن «مشکلات ایاب و ذهاب» ذکر کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که اکثر شما عزیزان مطرح کردید، کمبود فضای فیزیکی لازم برای فعالیت فعالان نهادهای دانشجویی از جمله کانون‌های فرهنگی‏، تشکل‌های اسلامی، انجمن‌های علمی، شوراهای صنفی، انجمن‌های ورزشی و نشریات دانشجویی است. این موضوع بدون شک با مدیریت صحیح قابل رفع است و باید تلاش شود از فضاهای مرده و بلا استفاده، بهره‌ بیشتری برده شده و با تغییر کاربری آنها حداقل فضای فیزیکی را برای فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان و تمرینات آنان فراهم کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خطاب به نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت: در مسیر مطالبه گری خود، خیلی جلوی مسئولان گارد نگیرید. البته این بدان معنا نیست که در راستای احقاق حقوق ومطالبات خود بی‌تفاوت باشید، اما تا جایی که میسر است، اجازه ‌دهید مسئولان در حد توان و بضاعت خود چاره‌ای برای حل مشکلات بیندیشند و در این مسیر کمی واقع‌نگر باشید و پافشاری زیاد برای مطالبات خود نکنید چرا که شما از ارزش و منزلت خاصی برخوردار هستید و جزو نخبگان و سرمایه‌های علمی کشور به شمار می‌روید و باید با همفکری یکدیگر‏، این دغدغهها ومشکلات را مرتفع کنید.

دکترلاری در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی، مناظرات سیاسی و افزایش آزادی‌بیان در چارچوب‌های قانونی در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: مسئولان فرهنگی دانشگاه باید فضای کرسی‌های آزاد اندیشی در محیط‌های دانشجویی را با دعوت از اندیشمندان و صاحبنظران توسعه دهند و شما دانشجویان نیز باید دغدغه‌مند در این کرسی‌ها و جلسات نظریه‌پردازی مشارکت فعالانه داشته باشید. وجود بستر آزادی بیان و بیان دیدگاه‌ها و عقاید دانشجویان، حق مسلم آنها است و برگزاری مستمر این مناظرات و تریبون‌های آزاد، به بلوغ فکری و تقویت قوای اندیشه دانشجویان کمک شایانی خواهد کرد.

وی گفت: اگر می‌خواهید دانشجویان مطالبه‌گر‏، خردورز و اندیشه مند باشید و بلوغ فکری واندیشه خود را افزایش دهید باید در قالب مناظرات سیاسی و کرسی‌های آزاداندیشی با دعوت از اندیشمندان، صاحب ‌نظران وسخنوران از طیف‌های مختلف‏، دانشجویان را از بی‌تفاوتی و تک‌بعدی بودن خارج کنیم و آنها را درمسیر اندیشه و تفکر هدایت کنیم.

دکترلاری یکی از اولویت‌های این دانشگاه در حوزه صنفی و رفاهی را حل مشکل خوابگاه دانشجویان متاهل ذکر کرد و گفت: این دانشگاه تنها دارای یک خوابگاه متاهلان بوده که به دلیل فرسودگی و قدمت‏، خالی از سکنه شده است و این موضوع بخصوص برای دانشجویان متاهل ناخوشایند است از این رو حل مشکل این دانشجویان را در اولویت قرار می‌دهیم. ضمن اینکه مشکل کفپوش سالن ورزشی شهید بهشتی نیز یکی از دغدغه‌های مهم شما دانشجویان است که انشالله با پیگیری‌های لازم و کسب اعتبارات‏ لازم رفع خواهد شد.

لزوم صنعتی‌سازی سلف سرویس دانشجویی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر لزوم صنعتی‌سازی سلف سرویس دانشجویی تاکید کرد و گفت: بدون شک اگر طبخ غذا در این دانشگاه به طور کامل صنعتی شود به کیفیت غذا کمک می‌کند و ما تلاش می‌کنیم حداقل در گام نخست ۲۰ درصد طبخ غذا در این دانشگاه را صنعتی‌سازی کنیم. تراکم خوابگاه‌های دانشجویی، موضوع تغذیه‏، کمبود فضاهای فیزیکی برای نهادهای دانشجویی و... را به خوبی واقف هستیم و حضور ما در این دانشگاه به سبب رفع این مشکلات بوده است و من تا لحظه‌ای که در این معاونت هستم، نهایت تلاش خود را برای حل مطالبات شما عزیزان خواهم کرد و همه شما دوستان را درک می‌کنم چرا که بیش از ۲۴ سال در فضای دانشگاهی به کار و فعالیت مشغول هستم و به اهم مشکلات قشر دانشجویی واقف هستم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تاخیر در پرداخت کار دانشجویی فعالان نهادهای دانشجویی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: پرداخت کار دانشجویی تا سه ماه طبیعی است، اما اگر از این مدت بیشتر شد قطعا نقصی در کار خواهد بود و این موضوع نیز با مشارکت مسئولان دانشگاه حل شدنی است. البته دانشجویانی که مبادرت به فعالیت در نهادهای دانشجویی مستقل می‌کنند با عشق و علاقه به امر می‌پردازند و توقع دریافت کار دانشجویی ندارند چرا که پرداخت کار دانشجویی به نهادهای دانشجویی مستقل اجر زحمات آنها را ضایع و آنها را از مسیر اصلی منحرف می‌کند.

معاون وزیر بهداشت با ابراز خرسندی از تعامل خوب و سازنده‌ای که در میان دانشجویان عضو نهادهای دانشجویی به منظور رفع مشکلات و مطالبات صنفی و رفاهی وجود دارد، گفت: بسیار خرسندم که شما دانشجویان عزیز در قالب این نشست، منطقی، سنجیده و آزادانه به بیان نظرات و مطالبات خود و دیگر دانشجویان پرداختید.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به مشکل «کمبود فضاهای فیزیکی» در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه که توسط دانشجویان مطرح شده بود، اشاره کرد و گفت: «کمبود فضاهای فیزیکی» در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از جمله مشکلات پیش‌روی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه است که این موضوع منجر به «عدم اختصاص فضای اختصاصی» به نهادهای دانشجویی شده است اما امیدوارم بتوانیم راه حلی برای حل آن پیدا کنیم.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196888
کلمات کلیدی