• 98/02/30 - 14:22
  • 40
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

دومین نشست ستاد اجرایی بسیج ملی "کنترل فشار خون " در یزد برگزار شد


با حضور رییس، اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی یزد و سایر ارگان های دست اندرکار اجرای این طرح، دومین نشست ستاد اجرایی "بسیج ملی کنترل فشار خون " برگزار شد.

به گزارش وبدا، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: طبق مطالعات انجام شده در سال گذشته، یک سوم جمعیت کشور به فشار خون بالا مبتلا هستند و عدد 140 روی 80 فشار خون بالا تلقی می شود.

دکتر محمدرضا دهقانی افزود: از مجموع 16 میلیون فرد مبتلا به فشار خون در کشور، 40 درصد آنان از فشار خون خود آگاه نیستند و زمانی مطلع می شوند که عوارض مرتبط با آن نظیر بیماری های قلبی-عروقی و سکته های مغزی بروز کند لذا ضرورت پیشگیری از این قاتل خاموش بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد.

دبیر ستاد اجرایی این بسیج در ادامه خاطرنشان کرد: در سال 2017 تعداد 97 هزار نفر در اثر بیماری های مرتبط با فشار خون بالا  در کشور ما جان خود را از دست داده اند.

وی تصریح کرد: در اجرای این طرح کلیه افراد ایرانی، غیر ایرانی و مهمانان کشوری بین 30  تا 70 سال، بیماران کلیوی و تمامی زنان باردار در هر گروه سنی غربالگری می شوند و گروه هدف می توانند برای اندازه گیری فشار خون خود همزمان با عید سعید فطر به مراکز ثابت و سیار، پایگاه ها و خانه های بهداشت مراجعه کنند.

دکتر دهقانی اظهار داشت: بسیج ملی کنترل فشار خون طی دو مرحله اجرایی می شود که مرجله  اول از 27 اردیبهشت (همزمان با روز جهانی فشار خون) تا 17 خرداد ماه است که اطلاع رسانی عمومی و تجهیز امکانات در این مرحله انجام می شود اما چنانچه افرادی هم در این مرحله مراجعه کنند فشار خون آنان اندازه گیری و ثبت می شود که آغاز اجرایی شدن طرح در لیالی قدر و عید فطر است و مرحله دوم از 17 خرداد تا 15 تیرماه است که اجرای طرح به صورت رسمی در تمامی مراکز، ادارات، کلینیک ها، بیمارستان ها، اماکن و مکان های تردد انجام می شود./143/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190647
کلمات کلیدی