• 98/04/09 - 15:08
  • 94
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد:

شناسایی ۵۸ هزار مورد فشار خون بالا در اصفهان / بالغ بر ۲۳ هزار نفر از مبتلایان به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاعی نداشتند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تاکنون ۵۸ هزار نفر از مراجعین به ایستگاه های اندازه گیری فشار خون بالا در سطح استان به عنوان مبتلا به پرفشاری خون شناسایی شدند.

به گزارش وبدا، دکتر کمال حیدری با اعلام این خبر اظهار داشت: بالغ بر ۲۳ هزار نفر از مبتلایان به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاعی نداشتند.

وی افزود: تاکنون فشار خون حدود ۳۰۰ هزار نفر در ایستگاه های سیار و ثابت سطح شهر اندازه گیری شده و انتظار داریم در فرصت باقیمانده حداقل ۳۰۰ هزار نفر دیگر مورد پایش فشار خون در ایستگاه های سطح شهر قرار گیرند.

دکتر حیدری بیان کرد: پیش بینی شده بود بتوانیم با اجرای طرح ملی کمپین فشار خون از جمعیت سنی ۳۰ سال به بالا و مادران باردار و بیماران کلیوی، ۱۲۰ هزار نفر مبتلا شناسایی کنیم که با گذشت بیش از یک ماه از اجرای این طرح، تنها ۵۸ هزار نفر بیمار در سطح استان شناسایی شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: به دلیل عدم پوشش جدی رسانه ای در عرصه کمپین ملی فشار خون نتوانستیم به هدف مورد نظر تاکنون برسیم و انتظار داشتیم همانطور که شاهد موج رسانه ای در سیل و زلزله بودیم و مردم به میدان آمدند رسانه ها به ویژه رسانه ملی با اطلاع رسانی درست و به موقع مردم را نسبت به سلامت خود حساس و خطر فشار خون بالا را به جامعه گوشزد کند.

وی با اعلام اینکه رسانه ملی در این عرصه کوتاهی کرده است، افزود: پیش بینی شده بود که از جمعیت ۲ میلیون و ۴۰۰هزار نفری جمعیت بالای ۳۰ سال اصفهان، بتوانیم فشار خون بالغ بر ۵۰ درصد این جمعیت را که معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفررا اندازه گیری کنیم که تاکنون موفق به ثبت‌ فشارخون ۹۰۰ هزار نفر در سامانه سیب شده ایم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر که بستر و فضای رایگان برای گرفتن فشار خون عامه جامعه فراهم شده است، از مردم می خواهیم با مشارکت بالای خود هم معاونت بهداشتی را در شناسایی بیماران واقعی فشار خون بالا کمک کنند، هم افراد از وضعیت سلامت خود مطلع شوند.

دکتر حیدری گفت: براساس آمار کشوری کمپین ملی فشار خون بالا بالغ بر ۳۹ درصد از مراجعین از نظر فشار خون طبیعی و سالم هستند و ۴۱ درصد پیش فشار خون و ۱۳ درصد از مراجعین فشار خون ۱۴۰ روی ۹۰ و ۱۶۰ روی ۱۰۰ داشتند.

وی با اشاره به اینکه ۴.۲۶ درصد مراجعین فشار خون ۱۶۰ روی ۱۰۰ و ۱۸۰ روی ۱۱۰ داشتند و یک تا یک و نیم درصد مراجعین فشار خون ۱۸۰ تا ۱۱۰ و بالاتر داشتند، ادامه داد: براساس این آمار بالغ بر ۶۱ درصد مردم یا در معرض فشار خون بالا هستند یا پرفشاری خون دارند و طبق پیش بینی ها از هر ۴ بالغ ایرانی یک نفر مبتلا به فشار خون بالا است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: تعدادی از افرادی که فشار خون وخیم داشتند با اعلام کد ۱۱۵ به صورت اورژانسی فشار خون آنها کنترل و از احتمال بروز سکته قلبی و مغزی در آنها در این مرحله جلوگیری شد./104/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 192392
کلمات کلیدی