• 97/12/11 - 14:07
  • 18
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد:

شناسایی 35 بیمار مبتلا به سل مسری در کمپین آموزش و غربالگری سل زاهدان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد: در راستای دستیابی به اهداف برنامه حذف سل، با اجرای کمپین آموزش، اطلاع رسانی و غربالگری سل در جمعیتهای پرخطر حاشیه نشین، روستایی و مناطق سیاری شهرستان زاهدان 35 بیمار مبتلا به سل مسری شناسایی شدند.
 
به گزارش وبدا، دکتر سید مهدی طباطبایی با اعلام  این خبر گفت: روند بیماریابی سل ریوی اسمیر مثبت در دانشگاه زاهدان با هدف حذف سل می باشد و براین اساس تا سال 2050 انتظار می رود بروز بیماری سل به کمتر از یک مورد از یک میلیون نفر جمعیت کاهش یابد.
وی افزود: 24 مرکز خدمات جامع سلامت، 72 پایگاه بهداشتی شهری و خانه بهداشت  در کمپین سل،  وظیفه غربالگری، آموزش و اطلاع رسانی سل را در مناطق شهری وروستایی زاهدان برعهده دارند.
 
دکتر طباطبایی ضمن تقدیر از 185 داوطلب سلامت و تیم های سلامت  فعال در این کمپین اظهار داشت:  آموزشها به صورت مراجعه خانه به خانه، چهره به چهره و توزیع پمفلت و پوستر ارائه شده و غربالگری نیز در محل صورت گرفته است که ماحصل آن در طی یکسال ونیم  بطور متوسط هر سه ماهه به  260 هزار  نفر آموزش ارائه و مورد غربالگری گردیده اند که ماحصل این فرایند به هم پیوسته آموزش و اطلاع رسانی،  شناسایی  2 هزار و 187 مورد مشکوک به سل ، 18 هزارو 450 مورد  پرخطر و شناسایی 35 بیمار مبتلا به سل مسری بوده است .
 
وی خاطر نشان کرد: اجرای این کمپین باعث افزایش 3 برابری کشف اشکال مسری بیماری سل در جمعیت زندانیان و نیز افزایش بروز در سطح شهرستان زاهدان از 20 در صد هزار در سال 95 به 26.8 در صد هزار در سال 96 گردیده است.
 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: حذف سل با توجه به مشکلات موجود به خصوص همجواری با دو کشور آلوده جهان یعنی افغانستان و پاکستان نیاز به عزم ملی و مشارکت تمام نهادها و سازمان های ذیربط دارد و در این راستا بایستی سهم هر نهاد مشخص و تعریف شود.
 
به گفته وی در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان قطب منطقه ای جنوب شرق در زمینه تشخیص و مدیریت بیماران مقاوم به درمان سل است که از بستر مناسبی برای تشخیص، درمان و پیشگیری برخوردار است.302/119
  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 187504
کلمات کلیدی