• 98/02/28 - 09:39
  • 52
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان یزد کلید خورد

مرحله اول طرح بسیج ملی کنترل فشار خون همزمان با سراسر کشور در استان یزد کلید خورد.

به گزارش وب دا-يزد- محمدحسن لطفی رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه یزد از آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور از 27 اردیبهشت تا 17 خرداد در فاز اول در استان یزد خبر داد.

وی در راستای اجرای طرح سبک زندگی سالم بسیج جامعه پزشکی استان یزد، سخنرانی خود را با موضوع تغذیه در ماه مبارک رمضان آغاز کرد و بعدازآن نکاتی برای ارتقای سواد سلامت و سبک زندگی سالم از مباحث تحرک بدنی، دیابت، پرفشاری خون به‌ویژه مصرف نمک برای نمازگزاران اشاره نمود.

فاز دوم بسيج ملي كنترل فشار خون از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه را شامل می‌شود و جمعیت ۳۰ تا ۷۰ سال استان، تمام زنان باردار و افراد دچار بیماری‌های مزمن و کلیوی که بیش از ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند با مراجعه به مراکز جامع سلامت، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت سراسر استان توسط گروه‌های ثابت و سیار غربالگری می‌شوند.

 بیماری فشارخون بالا نه‌تنها سالانه باعث مرگ 100 هزار نفر در کشور می‌شود بلکه مهم‌ترین علت قابل‌کنترل بیماری‌های غیر واگیر نظیر بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته مغزی است و افرادی که در مرحله غربالگری به‌عنوان بیمار فشارخون بالا شناسایی شوند پس از دریافت پیامک به مراکز جامع خدمات سلامت و یا پزشک مربوطه ارجاع می‌شوند و مراحل مراقبت و درمان خود را به‌صورت رایگان دریافت می‌کنند. 

بر اساس این گزارش، در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بیش از 25 دستگاه دولتی، غیردولتی و خبرگزاری‌های رسمی کشور مشارکت دارند و در اجرای آن از ظرفیت تمامی نهادهای عمومی و خصوصی، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها، بسیج، هلال‌احمر، انجمن پزشکان، نظام پزشکی، بیمه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط مانند شهرداری استفاده می‌شود.

در بسیج ملی کنترل فشارخون 40 میلیون نفر از افراد بیشتر از 30 سال کشور تحت پوشش سنجش فشارخون قرار می‌گیرند و این طرح برای اولین بار به‌عنوان یک طرح مهم پیشگیرانه در سطح کشور، منطقه و حتی جهان است اجرا می‌شود.

 

  • گروه خبری : اخبار دانشگا ه ها,يزد
  • کد خبر : 190471
کلمات کلیدی