• 98/02/30 - 11:08
  • 56
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در نشست کارگروه اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون دانشگاه علوم پزشکی جهرم عنوان شد:

فرهنگ سازی و اطلاع رسانی هدفمند، مهمترین رکن آگاه سازی مردم در زمینه بیماری هاي غير واگير

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: در بیماری های غیر واگير مانند فشار خون بالا، پيشگيري مهمتر از درمان است و فرهنگ سازي و اطلاع رساني هدفمند نقش اساسي در آگاه سازي مردم دارد.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمد رحمانیان در نشست کارگروه اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون که با حضور معاونین و برخي از مديران دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد، گفت: متاسفانه ۴۰ درصد از افراد جامعه اطلاعی از بيماري فشار خون بالاي خود ندارند. بيشترين علامت فشار خون بي علامتي آن است. با اطلاع رساني دقيق و هدفمند مي توان آگاهي مردم را نسبت به بيماري هاي غير واگير مانند فشار خون و خطرات آن افزایش داد.
 
 وی، سکته های مغزی، قلبی و نارسایی کليوي را از عوارض بيماري فشار خون بالا دانست و افزود: اولین علت مرگ و میر در ایران بیماری هاي قلب و عروقي است که متاسفانه ريشه اصلي آن به فشار خون بالا باز مي گردد. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان اینکه داشتن اصول غذایی مناسب، نقش اساسی در کنترل و پیشگیري فشار خون بالا دارد، گفت: مصرف کم نمک و کاهش آن به زير پنج گرم به صورت روزانه در پيشگيري و کنترل اين بيماري بسيار مهم است. 
 
دکتر رحمانیان با اشاره به انجام پویش ملی کنترل فشار خون بیان کرد: در اجرای پویش ملي کنترل فشار خون همکاري بين بخشي سازمان هاي ذي ربط و همچنین اصحاب رسانه مي تواند تاثير بسزايي در عملکرد اين برنامه داشته باشد.
 
به گفته وی هدف از اجرای پویش ملی کنترل فشار خون شناسایی افرادي است که از بيماري خود اطلاع ندارند و اميدواريم با  اجراي اين طرح در شهرستان، تعداد کل بيماران شناسايي شده فشار خون بالا به بيش از ۱۲ هزار نفر برسد.
 
وی افزود: متاسفانه سن سکته مغزی در ایران ۱۰ سال از دنیا پایین تر است و اين خبر خوبي نيست.
 
دکتر مجید ارجمند معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز در ادامه افزود: هدف این پویش ملي، کنترل فشار خون بالا در افراد بالاي ۳۰ سال شامل ميانسال و سالمند (ايراني و غير ايراني) است. همين طور بيماران کليوي و مادران باردار بدون محدوديت سني از ديگر گروه هاي هدف اين پويش ملي هستند.
 
وی، درمان صحیح و منطقی بیماری فشار خون بالا را از دیگر اهداف پويش ملي دانست و گفت: برای اجرای طرح بسیج ملی فشار خون در شهرستان جهرم، ۱۵ پایگاه ثابت و سيار از تاريخ 17خرداد ماه تا 15 تير ماه ۹۸ آماده خدمت رساني به مردم هستند. همچنین از تمامي افراد بالاي ۳۰ سال دعوت مي شود براي حفظ و ارتقاي سلامت خود در اين پويش ملي شرکت کنند.302/114
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190636
کلمات کلیدی