• 98/11/15 - 12:33
  • 71
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

مدیریت نوین بهروه وری باید با محوریت شفافیت، پویایی و مسئولیت پذیری باشد

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نخستین جشنواره بیمارستان بهره ور که روز گذشته (دوشنبه) در تالار امام خمینی(ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به آمار به دست آمده بالاترین میزان تولید خدمات حوزه سلامت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا زالی با اشاره به کاستی های نقدینگی در بیمارستان ها، مدیریت بهره وری را ضروری و اجتناب ناپذیرعنوان کرد.

وی همچنین با بیان اینکه مسئله مدیریت و افزایش بهره وری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مدت هاست درحال پیگیری است، سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی را دستاورد این تلاش ها دانست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با اشاره به پایین بودن سطح بهره وری در کشور، سطح بهره وری بسیاری از سازمان ها را نیازمند آسیب شناسی توصیف کرد.

دکتر زالی با بیان اینکه میزان ساعت کار مفید هفتگی در کره جنوبی ۵۴ ساعت و در ژاپن ۴۹ ساعت است، گفت: این درحالی است که ایران با ۹۰ دقیقه کار مفید در هفته، بعد از بنگلادش بدترین رتبه را در آسیا دارد که این مسئله نشانگر نیاز به عزم ملی برای افزایش بهره وری در کشور است.

 وی با اشاره به پیچیده بودن مدیریت بیمارستان ها، افزود: در حال حاضر شاهد گذار مدیریت بیمارستانی و تغییر بهره وری کالبد بیمارستان های کشور هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت حرکت در مسیر استمرار خدمات و تحقق مدیریت نوین بهره گفت: مدیریت نوین بهروه وری باید با محوریت شفافیت، پویایی و مسئولیت  پذیری باشد.

 دکتر زالی با اشاره به وجود ۱۰۰۲ بیمارستان در کشور، گفت: از این بیمارستان ها میزان ۶۹,۱  درصد متعلق به دانشگاه های علوم پزشکی، ۱۷.۱ درصد بخش خصوصی و ۸.۶ درصد نیز تامین اجتماعی است.

 وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ بیمارستان زیر نظر دانشگاه شهید بهشتی مشغول فعالیت اند، یادآور شد: در بیمارستان های دانشگاه ۴۰۰ عضو هیات علمی غیربالینی و ۷۵۰ عضو هیات علمی بالینی به ارائه خدمات می پردازند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن قدردانی از تلاش های دکتر محمد آقاجانی رییس پیشین و دکترعلی شهرامی معاون توسعه مدیریت و منابع پیشین دانشگاه در به ثمر رسیدن نظام جامع مدیریت بهره وری گفت: در نسخه چهارم این طرح به رضایت مندی بیماران، بازتوزیع بیماران، نوع ارجاع خدمت و فعالیت های آموزشی بیمار محور توجه ویژه شده است.

وی در ادامه  اظهار کرد: در نتیجه این مداخله مدیریتی از ابتدای سال تا کنون، ۹۹۰ هزار ویزیت سرپایی، ۱۱۰ هزار عمل جراحی و ۸۷۰ هزار پذیرش در اورژانس بیمارستان های دانشگاه انجام شده است.

دکتر زالی تصریح کرد: طبق آمارها از ابتدای سال تا کنون بالاترین میزان تولید خدمات سلامت توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده است.

وی این دستاورد را حاصل تلاش کلیه اعضای خانواده دانشگاه از جمله اساتید، کارکنان و دانشجویان عنوان کرد و افزود: نتایج این مداخله مدیریتی نشان داد که در شرایط سخت بودجه ای نیز می توان با اعمال نکات مدیریتی شاهد تحقق دستاوردهای ارزشمند بود.

دکتر زالی همچنین از تاسیس اولین بیمارستان هوشمند تا زمستان سال آینده توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید پزشکی خبر داد.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه دارد: با این مداخله مدیریتی تا کنون ۲۵ درصد در زمینه اقلام دارویی و تجهیزات مصرفی صرفه جویی شده است و در زمینه پرفرمنس اتاق عمل نیز ۲۵ درصد افزایش داشته ایم.

 وی افزود: با مداخلات مدیریتی انجام شده زیان عمل های جراحی گلوبال نیز ۱۲ درصد کاهش یافته است.

تاکید بر ضرورت تلاش برای پویایی و ارتقای بهره وری بیمارستان ها

 در ادامه این مراسم دکترعلی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، ضمن تبریک ده فجر بر ضرورت تلاش برای پویایی و ارتقای بهره وری بیمارستان ها تاکید کرد.

 وی همچنین با اشاره به روند شکل گیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و توسعه مراکز تحت نظر آن در دهه ۶۰، یادآور شد: این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه ها در زمینه ارائه خدمات و جمعیت تحت پوشش است.

دکتر نوبخت با تاکید بر اهمیت رضایت مندی بیماران و اطرافیان بیمار و دانشجویان در بیمارستان های آموزشی، خواستار توجه ویژه به جلب رضایت این دو مهم در سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی شد.

اداره منطقی و صحیح بیمارستانی، نیازمند داشتن اطلاعات به روز و یکپارچه

دکتر محمود خدادوست معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این مراسم با اشاره  به تقارن این که این رویداد بزرگ با جشن های شکوهمند انقلاب اسلامی اظهار کرد: استقرار این سامانه در دانشگاه و سیستم سلامت نقطه عطفی درجهت افزایش بهره وری و کارایی ارایه دهندگان خدمات سلامت است.

 وی توضیحاتی درباره شکل گیری این سامانه ارایه داد و افزود: جزئیات شکل گیری این رویداد بزرگ از مهرماه ۹۶ شکل گرفت تا نعمت بزرگ سلامتی با بالاترین کیفیت به مردم در بیمارستانهای دانشگاه به عنوان اصلی ترین مراکز ارایه خدمات محقق شود.

دکتر خدادوست با اشاره به ضرورت مجهز شده بیمارستانها و مراکز متولی سلامت به مدیریت بهره ور خاطرنشان کرد: اداره منطقی وصحیح بیمارستانی نیازمند داشتن اطلاعات به روز و یکپارچه  درحوزه تصمیم گیری است.

 معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: استفاده غیربهره ور و ناکافی از تخت های بستری، فضاهای بستری، تجهیزات و فقدان اطلاعات جامع و به موقع،  نیاز به استقرار سامانه بیمارستان بهره ور را دوچندان می کند.

 وی با ذکر این مهم که این سامانه در ابتدا با ۱۳ طرح در سطوح مختلف شکل گرفت، از یکپارچه سازی نسخه چهارم این سامانه با نام سانه مدیریت هوشمند بیمارستانی با ظرفیت بالای تصمیم گیری درست و به موقع در بیمارستانهای تابعه دانشگاه خبر داد.

 دکترخدادوست از مهمترین کارکردهای این سیستم یکپارچه هوشمند را، بهره مندی از فضاهای موجود، ارتقا کیفیت خدمات درمانی، کارایی بالا و افزایش رضایت مندی بیماران دانست.

 وی با بیان این که با استقرار این سامانه یکپارچه خدمات بهتر، به موقع و مناسب تری به مردم ارائه خواهد شد، اظهار امیدواری کرد که با ارتقا این سامانه و استفاده از ظرفیت های بالای اساتید و متخصصان دانشگاه این سیستم در سایر دانشگاههای علوم پزشکی کشور مستقر شود.
دکتر فرزاد پیرویان معاون غذاو دارو دانشگاه نیز در این جشنواره کارکردهای سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی را تشریح کرد.

گفتنی است در نخستین جشنواره بیمارستان بهره ور که روز گذشته (دوشنبه) در تالار امام خمینی(ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، از سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی رونمایی شد.

 سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی یک سیستم جامع و یکپارچه تصمیم‌یار مدیریتی و هوش تجاری است که در آن اطلاعات عملکردی بیمارستان‌ها از پایگاه‌های داده‌ای متنوع یکپارچه‌سازی و استاندارد شده و در قالب گزارش‌های عملکردی و داشبوردهای تخصصی در اختیار مدیران قرار می‌گیرد./125/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 199340
کلمات کلیدی